سخنگوی قوه قضاییه: بابک زنجانی از کشور خارج نشده است

به گزارش مجله آرنا، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا نظر آقای رییسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری تغییر نکرده و ایشان قصد شرکت در انتخابات را ندارند؟ گفت: قبلا اعلام شده و همان پاسخ قبلی است و فعلا اتفاق جدیدی رخ نداده است.

سخنگوی قوه قضاییه: بابک زنجانی از کشور خارج نشده است

به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری روز سه شنبه 7 اردیبهشت، گفت: ماه مبارک رمضان حساس ترین ایام را فرا روی ما قرار داده است و نیمه این ماه تولد کریم اهل البیت و در ادامه آن لیالی قدر و ایام شهادت امیرالمومنان حضرت علی (ع) است که عادل ترین افراد و برترین قاضی عالم اسلام است.

وی اضافه کرد: موج چهارم کرونا بی رحمانه در کشور جولان می دهد و از کادر درمانی کشور که مجاهدانه و شبانه روزی در جهت درمان بیماران تلاش می کنند و بزودی واکسن ایرانی به جامعه ما تقدیم خواهند کرد، تشکر می کنم. ان شاءالله ستاد ملی مقابله با کرونا تدابیر لازم برای جلوگیری از ابتلا و پیشگیری از این ویروس را اتخاذ خواهند کرد و البته مردم نقش اساسی را دارند.

سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به عملکرد دیوان عالی کشور اضافه کرد: دیوان عالی کشور به عنوان عالی ترین مرجع قضایی کشور است. در سال 99 قریب به 94 هزار پرونده در دیوان عالی رسیدگی شده که نسبت به سال 98 رشد 33 درصدی و نسبت به عملکرد سال 97 رشد معادل 60 درصد داشته است و این در حالی است که ما در سال های اخیر شعب دیوان عالی را افزایش ندادیم بلکه تعدادی از شعب فعال دیوان عالی به شعب غیرفعال تبدیل شده، اما قضات دیوان عالی کشور کار جهادی کردند.

وی گفت: افزایش جلسات دیوان عالی و صدور آرای وحدت رویه دیوان عالی رشد چشم گیری داشته است. سال 97 هشت رای و سال 98، 14 رای هیات عمومی و در سال 99، 21 رای وحدت رویه هیات عمومی دیوان عالی صادرشده است.

اسماعیلی ادامه داد: در سال 99مجموع پرونده های وارده به شعب بدوی و تجدیدنظر دیوان عدالت اداری، 246 هزار فقره به دیوان عدالت اداری بوده و پرونده های مختومه بیش از 262 هزار پرونده بوده است و عملکرد دیوان عدالت حدود 12 هزار پرونده بیش از میزان پرونده های وارده بوده است.

وی همچنین گفت: در سال 99 جمعا 437 مورد از مصوبات دولت، وزارتخانه ها و سازمان های دولتی مورد شکایت قرار گرفته و در دیوان عدالت رسیدگی شده است و در آرای صادره 320 مورد از مصوبات دولت ابطال شده و 117 مورد تایید شده است. جای نگرانی است که چرا این میزان مصوبات باید مورد ایراد دیوان عدالت باشد.

وی اضافه کرد: در حوزه کاداستر تثبیت مالکیت و صدور مالکیت حدنگاری از اولویت های سازمان ثبت در سال 99 بوده است. در سال 99 بیش از 54 و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور جهت صدور سند مالکیت اماده سازی شده و تثبیت مالکیت شده است و برای 47 میلیون هکتار از اراضی سند حدنگاری صادر شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: سازمان ثبت متوجه شد که 60 سال است در این کشور عکسبرداری هوایی انجام نشده است لذا سازمان ثبت با انعقاد قرار داد با 5 شرکت دانش بنیان مقررات عکسبرداری جدید را فراهم کرده که این عکسبرداری در تثبیت مالکیت کمک می کند. در سال 99 بیش از 26 هزار میلیارد تومان از معوقات بانکی وصول کردیم و این رقم نسبت به سال 98 رشد 142 درصدی داشته است.

وی گفت: در سال 1400 براساس ابلاغیه رییس قوه قضاییه 5 اولویت اصلی قوه قضاییه عبارت است از مبارزه با مفاسد و توسعه امنیت اقتصادی برای حمایت از تولید و هوشمندسازی و ایجاد شفافیت و ارتقای کمیت و کیفیت آرای قضایی و مشارکت های حداکثری مردم و ارتقای کرامت مردم و همکاران و اشتغال فراگیر زندانیان.

اسماعیلی درباره عملکرد قوه قضاییه در بحث زمین خواری گفت: بیش از 18 هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی مانند اراضی هفت سنگان قزوین و تپه سرخه لواسان و اراضی فشم و اراضی کلاک و شهرک صنعتی قم و بخشی از اراضی قزوین و... به بیت المال بازگشت و تعیین است که قوه قضاییه در مبارزه با زمین خواری تنها هدفش تشکیل پرونده نبوده بلکه خروجی خوبی داشته است.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره طرح دوباره زندگی گفت: این طرح کار مشترک با کمک سازمان زندان ها و صدا و سیما و گروه های خیرین و مردمی است و هم به آزادی و هم به اشتغال زندانیان کمک می کند. در ایام نوروز انجام شد و در ماه رمضان تداوم یافت. تا امروز بالغ بر 15 میلیارد تومان جهت آزادی زندانیان اختصاص داده شد و بیش از 40 هزار پیام مردمی اعلام کمک و حمایت از مردم داشتیم. 30 درصد از این پیام ها در حوزه اشتغال و کارآفرینی بوده است. 24 درصد این پیام ها در حوزه بهداشت زندانیان و 18 درصد از آن در حوزه حرفه آموزی و 15 درصد آن کمک به معیشت خانواده زندانیان و 5 درصد در ارایه خدمات به زندانیان بوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره شرایط زندانیان و اقدامات مقابله با کرونا در زندان ها گفت: سلامت شهروندان و زندانیان باید مورد توجه قرار گیرد و سازمان زندان ها اقدامات موثری انجام داده است. البته کمک ها و حمایت های وزارت بهداشت در این حوزه موثر بوده است. تمامی زندانیان ورودی به زندان در بدو ورود مورد تست قرار می گیرند و اگر تستشان مثبت باشد به قرنطینه و اگر شرایط آزادی آن ها فراهم باشد سعی می شود آزاد شوند. در درون زندان های ما این ویروس شیوع نیافته است. در این زمینه دادرسی های الکترونیکی را دایر کردیم. اخیرا هم به برخی از زندانیان مرخصی داده شد. مرخصی 20 روزه برای زندانیان در نظر گرفته شد و بیش از 40 هزار نفر از زندانیان از اعطای مرخصی جدید بهره مند شدند. ما مدعی هستیم در بین تمامی زندان های جهان پیروز ترین عملکرد را در زندان ها در حوزه مقابله با کرونا در دوره عفو و مرخصی و ... داشتیم.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا نظر آقای رییسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری تغییر نکرده و ایشان قصد شرکت در انتخابات را ندارند؟ گفت: قبلا اعلام شده و همان پاسخ قبلی است و فعلا اتفاق جدیدی رخ نداده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره ادعای تعدادی از نامزد های انتخابات ریاست جمهوری در زمینه خروج بابک زنجانی از کشور گفت: ادعای مطرح شده صحت ندارد. تعجب می کنیم از کسانی که خود آگاه و سیاستمدار و مدعی رسیدن به مقامات عالی هستند بر اساس شنیده غیرواقعی اخبار کذب را مطرح می کنند. خروج از کشور نامبرده صحت ندارد.

وی درباره آخرین شرایط بازگشت اموال بابک زنجانی به کشور گفت: بخشی از اموال ودارایی او به وزارت نفت ارسال شده و تیم قوی تلاش می کند تا تعیین تکلیف اموال او را در خارج از کشور انجام دهند و شرایط عمومی حاکم بر کشور ها در حوزه کرونا و برخی محدوریت های دیگر باعث طولانی شدن این فرایند شده است و انتخاب تیم منتخب برای شناسایی اموال نامبرده همچنان ادامه دارد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره تردد برخی از بیماران کرونایی در کشور و نقض دستورالعمل قرنطینه آن ها و آیا مجازاتی برای آن ها در نظر گرفته می شود گفت: برخورد با متخلفین قطعی است و حمایت ما از مصوبات ستاد مقابله با کرونا جدی است و نوع برخورد متفاوت است. حتما اجرا می شود. نمونه ای از تخلفات مرجع رسیدگی کننده اش قوه قضاییه است و تمامی مواردی که رسیدگی به آن در دادگستری است توسط دادگستری رسیدگی می شود و هیچ تفاوتی در برخورد با متخلفان نداریم که در مجموعه مدیران باشد یا غیرمدیران.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین شرایط پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: با صدور کیفرخواست این پرونده به دادگاه ارسال شده است و در راستا انجام تحقیقات دادسرای نظامی با بکارگیری تیم های تخصصی در حوزه های مختلف و با بهره گیری از کارشناسان ذی ربط و با استفاده از جعبه سیاه هواپیما که خوانش آن انجام شد، دقیق ترین و فنی ترین بررسی ها اجرا شده است و در قالب قرار نهایی و صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است. بخش قابل توجهی از این ادله و مستندات در اختیار کشور های ذینفع و اوکراین قرار گرفته است. نحوه بررسی های دقیق قضایی مورد تایید کشور های دیگر که در جریان این پرونده بودند قرار گرفته است.

وی درباره قطع درختان در سنندج گفت: حادثه تلخ بود و قطع اشجار به عنوان موجود زنده خاطر همه علاقمندان به طبیعت را آزرده می کند. پیگیری های جدی از ناحیه کردستان و سنندج اجرا شده است. گمانه هایی در رابطه با مقصر یا مقصرین وجود دارد و در حال بررسی است. البته اشجار قطع شده 2 هزار تا نبوده و کمتر بوده است. اما یک درخت هم برای ما یک عدد است و قطع اشجار موضوع مهمی است و با متخلفین برخورد می کنیم. با قطع درختان و متخلفان در این حوزه اغماص نخواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره گذشت دولت از شکایت از برخی رسانه ها گفت: بعد از جلسه قبلی نامه های متعددی از نهاد ریاست جمهوری در خصوص شکایت و گذشت از برخی رسانه ها واصل شده است و بر اساس اعلام نهاد ریاست جمهوری در برخی از پرونده ها از شکایت علیه رسانه ها گذشت شده است. البته اعلام گذشت صد در صدی هنوز نشده است و نمونه هایی از پرونده های اصحاب رسانه و پرونده هایی که هنوز اعلام گذشت نشده است در دستگاه قضائی همچنان موجود است.

اسماعیلی درباره علنی و یا غیرعلنی برگزار شدن دادگاه پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: این موضوع در اختیار رئیس دادگاه است، لکن تا کنون تصمیمی از جانب رئیس دادگاه اعلام نشده است.

وی تاکید کرد: بررسی ها در این زمینه نشان از غیرعمدی بودن این حادثه دارد و ادعا ها در خصوص عمدی بودن آن صحت ندارد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره رسیدگی مجدد به واگذاری اراضی از ناحیه بنیاد مستضعفان به برخی افراد گفت: واگذاری اراضی که از ناحیه بنیاد مستضعفان به برخی افراد در استان البرز انجام شد موضوعی قدیمی است و قوه قضاییه حساسیت لازم را دارد و این پرونده با دستور رئیس قوه قضاییه مجددا رسیدگی خواهد شد. با پیگیری های قضایی در استان البرز تغییر کاربری این اراضی انجام نخواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره قانون تبلیغات انتخابات گفت: داوطلبان انتخابات و هواداران آن ها بدانند کسانی که از قانون تبلیغات انتخاباتی تخطی می کنند با رای منفی مردم روبرو خواهند بود. این اقدامات بویژه در حوزه فضای مجازی به قوه قضاییه منعکس می شود و آنچه وصف مجرمانه داشته باشد رسیدگی قضایی خواهد شد.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی در خصوص حمایت از قشر بانوان گفت: خوشحالیم در نظام جمهوری اسلامی ایران تحت تعالیم دین مقدس اسلام بیشترین عزت و کرامت برای بانوان جامعه اسلامی را قائل هستیم و جامعه غربی بیشترین اجحاف را در حق بانوان کرده است و آن ها در قالب آزادی سوءاستفاده زیادی را از بانوان کرده و آن ها را به عنوان کالا تلقی می کنند. امروز جهان غرب و اروپا و آمریکا نماد تضعیف حقوق بشر است و در موارد نقض حقوق بشر، ستاد حقوق بشر با بخش های مختلف همکاری های لازم را دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1533

به "سخنگوی قوه قضاییه: بابک زنجانی از کشور خارج نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی قوه قضاییه: بابک زنجانی از کشور خارج نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید