سفارت ایران در بغداد: آماده بازگشایی تمام مرز ها با عراق هستیم

به گزارش مجله آرنا، معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت که ایران آماده بازگشایی تمام مرز های خود با عراق به منظور انجام فعالیت های تجاری است.

سفارت ایران در بغداد: آماده بازگشایی تمام مرز ها با عراق هستیم

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، موسی طباطبایی، معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در تبادل نظر با پایگاه خبری المربد گفت: ایران آماده بازگشایی تمام گذرگاه های مرزی با عراق با رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی با اشاره به اینکه گذرگاه های میان ایران و اقلیم کردستان عراق برای انجام هرگونه فعالیت تجاری باز هستند اضافه کرد: امیدوارم هیات گذرگاه های مرزی عراق مقدمات لازم برای از سرگیری فعالیت های تجاری که به سود مردم دو کشور است را اتخاذ کند.

معاون ایرج مسجدی تاکید نمود: ایران تمام تجهیزات لازم برای تست کالا ها و اشخاص به منظور اطمینان از عدم آلوده بودن آن ها به ویروس کرونا را فراهم نموده است.

طباطبایی در ادامه با اشاره به بازگشایی مرز های جمهوری اسلامی ایران با ترکیه و آذربایجان به منظور انجام فعالیت های تجاری گفت: ما تاکید می کنیم که ایران به همان اندازه آماده بازگشایی مرز ها با عراق و از سرگیری فعالیت تجاری است.

وی گفت: 80 درصد مرز های جمهوری اسلامی ایران با همسایگان از جمله ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان و دیگر کشور ها باز شده است و مرز های ما با اقلیم کردستان عراق حتی در زمان انتشار ویروس کرونا با اتخاذ تدابیر احتیاطی برای انجام فعالیت های تجاری باز بود.

موسی طباطبایی اعلام نمود: زود است که در رابطه با از سرگیری سفر های هوایی میان دو کشور صحبت کنیم و مساله مهم این است که درحال حاضر گذرگاه های زمینی را باز کنیم. همان طور که می دانید همه ما مشتاق زیارت عتبات مقدسه و کربلا هستیم و برادران عراقی نیز مشتاق زیارت حرم امام رضا (ع) و خواهر آن حضرت معصومه (س) هستند، اما اپیدمی موجود همه چیز از جمله حج واجب را ممنوع نموده است.

پیش از این، عمر الوائلی، رئیس هیات گذرگاه های مرزی عراق گفته بود که این هیات نامه ای رسمی برای بازگشایی گذرگاه های عراق و ایران به کمیسیون عالی بهداشت این کشور ارسال نموده است.

وی تاکید نمود که استان میسان فعلا با بازگشایی مرز شیب (چذابه) موافقت ننموده است.

رئیس هیات گذرگاه های مرزی عراق در ادامه اعلام نمود که گذرگاه های شلمچه و مندلی (سومار) میان جمهوری اسلامی ایران و عراق به صورت همزمان بازگشایی خواهند شد.

وی همچنین گفته بود که بازگشایی و از سرگرفتن فعالیت های تجاری میان ایران و عراق در مرز شلمچه واقع در استان بصره نیازمند موافقت رسمی از سوی کمیسیون عالی و شخص مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1012

به "سفارت ایران در بغداد: آماده بازگشایی تمام مرز ها با عراق هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفارت ایران در بغداد: آماده بازگشایی تمام مرز ها با عراق هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید