شکسپیر و شرکا، کتابفروشی استثنایی در قلب پاریس

به گزارش مجله آرنا، کتاب فروشی شکسپیر و شرکا در دهه 1920 یک پایگاه فرهنگی برای نسلی بود که نسل گمشده خوانده می شد و در دهه 1950 پایگاه فرهنگی نسل بیت بود. بازدید از این کتابفروشی برای هرکسی که خود را دوست دار کتاب و ادبیات می داند، لازم است.

شکسپیر و شرکا، کتابفروشی استثنایی در قلب پاریس

با ما همراه باشید و با تور ارزان فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

شکسپیر و شرکا در سال 1951 تاسیس شد

در سال 1951 یک نظامی امریکایی به نام جورج ویتمن در ساحل چپ رود سن در پاریس یک کتاب فروشی باز کرد. او طی جنگ دنیای دوم برای تحصیل در دانشگاه سوربن به پاریس آمد و پس از آن هیچ وقت این شهر را ترک نکرد. ویتمن بخشی از یک صومعه قرن شانزدهمی را برای کسب و کار جدید خود انتخاب کرد که فقط چند دقیقه از کلیسای جامع نتردام فاصله داشت. کلیسایی که گوژپشت معروف در آن به دار آویخته شد و در چند قدمی رود سن قرار گرفته است. شکسپیر و شرکا بدون شک یکی از معروف ترین کتاب فروشی های دنیا است. شهرت این کتاب فروشی زمانی بالا گرفت که در طول دهه های 1950 و 1960 به خانه ای برای نویسندگان نسل بیت تبدیل شد.

این کتاب فروشی شکسپیر و شرکا، دومین کتاب فروشی با همین نام در پاریس است

این کتاب فروشی نام خود را از یک فروشگاه قدیمی تر گرفت که در سال 1919 در ساحل چپ رود سِن پاریس تاسیس شده بود. نخستین کتاب فروشی شکسپیر و شرکا توسط زنی به نام سیلویا بیچ، یکی دیگر از مهاجران آمریکایی برپا شده بود. این کتاب فروشی در خیابان دوازدهم اودئون قرار داشت و در سال های پیش از جنگ دنیای دوم، یک مرکز ادبی و انتشاراتی به همین نام بود. شکسپیر و شرکا تنها نشری بود که کتاب اولیس نوشته جیمز جویس را به طور کامل منتشر کرد، در حالی که هیچ انتشارات دیگری حاضر به این کار نشده بود. در سال 1941 این انتشارات و کتاب فروشی توسط آلمانی ها تعطیل شد و سیلویا بیچ به زندان افتاد.

گفته می گردد پس از آزادی پاریس از اشغال آلمان ها، ارنست همینگوی به فروشگاه آمده و شخصاً اعلام نموده که کتاب فروشی مجدداً فعال خواهد بود، اما هرگز چنین نشد. حداقل در همان محل یا با همان مالک قبلی این اتفاق رخ نداد. در اواخر دهه 1950 سیلویا بیچ نام رسمی کتاب فروشی خود را به جورج ویتمن واگذار کرد و پس از مرگ بیچ، ویتمن به احترام و بزرگداشت او و نام شکسپیر و شرکا، اسم کتاب فروشی خود را به این نام تغییر داد. نام قبلی کتاب فروشی ویتمن لو میسترال بود.

کتاب فروشی در طول سالیان حیات خود پایگاه نویسندگان و هنرمندان بسیاری بوده است

با پدیداری کتاب فروشی تحت مدیریت سیلویا بیچ، شکسپیر و شرکا به خانه هنرمندانِ نسلی بدل شد که به نسل گمشده شهرت داشتند. نویسندگان و هنرمندانی که سعی داشتند خود را از خلال وحشت حاصل از جنگ دنیای اول بیرون بکشند. کسانی مثل اسکات فیتز جرالد و ارنست همینگوی این فروشگاه را خانه خود می دانستند. در کتاب فروشی جدید و با مدیریت جورج ویتمن، این محل میزبان نسل جدیدی از نویسندگان همچون آلن گینزبرگ، هنری میلر، آناییز نین و ری بردبری شد. گفته می گردد ویلیام اس. باروز (یکی از نویسندگان مهم نسل بیت) برای تحقیق در خصوص بخش هایی از کتاب مشهور خود به نام سور عریان از مجموعه ایی از کتاب های درسی پزشکی ویتمن استفاده نموده و قبل از اینکه کتاب کاملاً به خاتمه برسد و منتشر گردد، متن اولیه را در همین کتاب فروشی برای دیگران خوانده است. امروز اگر به این کتاب فروشی برسید محتمل است زادی اسمیت، مارتین امیس یا فیلیپ پولمن را در حال کتاب خوانی در شکسپیر و شرکا ببینید.

به عنوان یک خار بیابانی می توانید در یکی از سی تختخواب فروشگاه بخوابید

کتاب فروشی شکسپیر و شرکا تحت مدیریت جورج ویتمن، با تعبیه چندین تختخواب سفری در دوروبر فضای این فروشگاه، نویسندگان مشتاق را به ماندن در کتاب فروشی تشویق می کرد. او این طور افراد را خار بیابانی می نامید؛ نویسندگان اغلب جوانی که درست مثل خار بیابان که با باد حرکت می نماید، در اطراف پرسه می زنند تا شاید بتوانند جایی را برای نوشتن بهترین اثرشان پیدا نمایند. خارهای بیابانی همیشه می توانند در ازای دو ساعت کار مطالعاتی در کتاب فروشی یک تخت رایگان برای شب در اختیار داشته باشند. دو ساعت کار روزانه می تواند شامل خواندن یک کتاب و نوشتن یک اتوبیوگرافی باشد. تا به امروز چیزی حدود سی هزار نفر در این کتاب فروشی شب را به صبح رسانده اند و یکی از مشهورترین این افراد ایثن هاوک نویسنده و بازیگر امریکایی است که در سن 16 سالگی شش شب را در این کتاب فروشی گذراند.

از زمان مرگ جورج ویتمن (و قبل از آن)، دختر او سیلویا ویتمن (که به یاد سیلویا بیچ این طور نامیده شده) کتاب فروشی شکسپیر و شرکا و این خاندان ادبی واقعاً استثنایی را اداره می نماید.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1275

به "شکسپیر و شرکا، کتابفروشی استثنایی در قلب پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکسپیر و شرکا، کتابفروشی استثنایی در قلب پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید