عراقچی: آمریکا در جلسه ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود، بازگشت طرفین به برجام در یک مرحله صورت می گیرد؛ اول آمریکا بعد ایران

به گزارش مجله آرنا، معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: آمریکا در هیچ جلسه ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود، این سیاست قطعی ماست و در آن تردیدی نیست و همه امور هم بر همین ترتیب برنامه ریزی شده است.

عراقچی: آمریکا در جلسه ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود، بازگشت طرفین به برجام در یک مرحله صورت می گیرد؛ اول آمریکا بعد ایران

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیأت ایرانی در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، تأکید کرد که تیم ایرانی صرفاً زمانی مذاکرات را جلو خواهد برد که بداند فرایند مذاکرات در راستای منافع جمهوری اسلامی ایران است.

سید عباس عراقچی ساعاتی پس از انتها نشست کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: جلسه امروز نشست معمولی کمیسیون مشترک بود که هر سه ماه یکبار برگزار می گردد. البته الان مصادف شده بود با شرایط جدیدی که به وجود آمده و فرصتی که برای بازگشت همه طرف ها به برجام پیش آمده است. نشست اول را روز آدینه به صورت ویدیو کنفرانس برگزار کردیم و این نشست جلسه دوم بود.

وی ادامه داد: می توانم بگویم که در مجموع جلسه سازنده ای بود ما توافق کردیم که دو گروه کاری تشکیل بگردد؛ یکی در حوزه تحریم ها و دیگری در حوزه هسته ای و این دو گروه کاری که متشکل از همه اعضای کمیسیون مشترک یعنی این کارشناسان ایرانی به اضافه کارشناسان کشورهای 1+4 بدون حضور آمریکا.

عراقچی توضیح داد: آمریکا در هیچ جلسه ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود، این سیاست قطعی ماست و در آن تردیدی نیست و همه امور هم بر همین ترتیب برنامه ریزی شده است.

معاون وزیر امور خارجه اضافه نمود: این جلسات کارشناسی در قالب دو کارگروه تشکیل می گردد، وظیفه آنها این است که مجموعه اقداماتی را که آمریکایی ها باید انجام بدهند تا برطرف کامل تحریم ها در یک مرحله صورت بگیرد را معین نمایند. فهرستی از اقداماتی که باید صورت بگیرد و تحریم هایی که باید برطرف گردداینها همه در یک مرحله خواهد بود.

وی اعلام نمود: همچنین در کمیسیون مشترک هم پذیرفته شده است که بازگشت طرفین به صورت گام به گام نیست و احتیاجی به سیاست های گام به گامی نداریم. اقداماتی که آمریکایی ها باید انجام بدهند کاملاً روشن است و همینطور کارهایی که ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی خود باید انجام دهد معین است. بنابراین هر دو مجموعه اقدامات در یک مرحله می تواند انجام گردد البته ما مجموعه اقدامات خود را پس از آنکه آمریکایی ها انجام دادند و راستی آزمایی کردیم صورت خواهیم داد.

عراقچی شرح داد: وظیفه این دو گروه کاری این است که مجموعه اقداماتی را که دو طرف باید در یک مرحله انجام بدهند را معین و نهایی بکند و بعد ما دوباره در کمیسیون مشترک ترتیب و توالی اقدامات و جزئیات مربوط به زمان بندی آنها را معین بکنیم. در همه مراحل مذاکرات بین ما و کشورهای 1+4 در قالب کمیسیون مشترک صورت می گیرد و ما هیچ مذاکره ای با آمریکا یا هیچ کشور دیگری نداریم. اینکه کشورهای 1+4 این موارد را چگونه به طرف امریکایی منتقل می نمایند و با آنها چگونه صحبت می نمایند تا آنها را به شرایط جمهوری اسلامی راضی بنمایند موضوعی است که با ما ارتباطی ندارد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: حرکت گام به گام نداریم و همه مراحل در یک گام نهایی صورت می گیرد و مذاکرات ما در خصوص همان گام نهایی است. مقصود از مذاکره در حقیقت گفتگوهای فنی و حقوقی است که صورت می گیرد. در خصوص برجام هیچ مذاکره ای نداریم چه برسد به فرا برجام یا موضوعات دیگر. ما فقط در خصوص اینکه بازگشت به برجام شامل چه اقداماتی باید باشد گفت وگوهای فنی و حقوقی را در قالب این دو گروه کارشناسی انجام می دهیم.

وی در ادمه گفت: امیدوار هستیم که ظرف روزهای آینده گروه های کارشناسی به نتایجی برسند وما به طور مرتب کار این گروه ها را رصد خواهیم کرد. قرار ما این هست که روز آدینه صبح یک بار دیگر کمیسیون مشترک کار این دو کارگروه را آنالیز بکند و پیشرفت کار، مسائل و موانع را ارزیابی بکنیم اگر هم پیشرفتی وجود نداشته باشد ما به کار خود پایان خواهیم داد

سید عباس عراقچی تأکید کرد: حتی اگر همین فردا ببینیم طرف های مقابل ما در این کارگروه ها جدی نیستند طبیعی است که ما اینجا نیامده ایم که وقت خود را تلف بکنیم و عجله ای هم در این امر نداریم، ما زمانی مذاکرات را جلو می بریم که بدانیم در راستای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران پیش می رود

وی اضافه نمود: بنابراین در دو سه روز آینده ما کار گروه های دوگانه را به طور مرتب ارزیابی می کنیم، گزارش همکاران خود را می شنویم، اگر کار به سمت پیشرفت باشد کارگروه ها به کار خود ادامه خواهند داد و اگر که پیشرفتی صورت نگیرد طبیعی است که این فرایند ادامه پیدا نخواهد کرد ولی تا الان کشورهای 1+4 جدیت و قصد خود را برای احیای مجدد برجام به صراحت اعلام نموده اند، برداشتی هم که ما از رفتار آنها در جلسات دو جانبه و جلسه کمیسیون مشترک داریم همین است که این اراده وجود دارد.

معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه گفت: من قبل از جلسه کمیسیون جلسات جداگانه ای را با هیات های چین و روسیه داشتم، ما همیشه رایزنی های نزدیک با این دو کشور داشتیم و الحمدلله مواضع مان در راستای خوبی با یکدیگر قرار گرفته است و همکاری خوبی هم در جریان کمیسیون مشترک بین سه کشور صورت می گیرد. با طرف اروپایی هم صحبت داشتیم. قبل از جلسه کمیسیون مشترک دوبار با آقای مورا ملاقات داشتم و تنظیمات اجرایی و ترتیبات کار را معین کردیم

عراقچی در انتها گفت: در مجموع فعلاً در جهت درستی قرار گرفتیم ولی ادامه این جهت بستگی به رفتار جدیت و حسن نیت طرف مقابل دارد و ما به محض اینکه احساس بکنیم چنین حسن نیت و جدیتی وجود ندارد طبیعی است که به این جهت ادامه نخواهیم داد و هیچ عجله و شتابی هم نداریم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1536

به "عراقچی: آمریکا در جلسه ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود، بازگشت طرفین به برجام در یک مرحله صورت می گیرد؛ اول آمریکا بعد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: آمریکا در جلسه ای که ایران حضور داشته باشد نخواهد بود، بازگشت طرفین به برجام در یک مرحله صورت می گیرد؛ اول آمریکا بعد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید