قیمت 675 میلیونی واحد 75 متری طرح ملی مسکن

به گزارش مجله آرنا، در حالی ثبت نام مرحله جدید طرح ملی مسکن از دیروز شروع شده که تورم مصالح ساختمانی یک چالش اساسی برای متقاضیان طرح مذکور خواهد بود.

قیمت 675 میلیونی واحد 75 متری طرح ملی مسکن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش تسنیم، مرحله جدید ثبت نام طرح ملی مسکن در 22 استان از ساعت 10 صبح دیروز شروع شده و تا یکماه ادامه خواهد داشت. طرح ملی مسکن برای ساخت 400 هزار واحد مسکونی طی 2 سال برنامه ریزی شده که البته در خوشبینانه ترین حالت با یکسال تاخیر نسبت به برنامه وزارت راه و شهرسازی به اتمام خواهد رسید.

زمین مورد احتیاج این طرح از سوی وزارت راه و شهرسازی در حال تامین است و در این بخش مانع چندانی پیش روی طرح ملی مسکن نیست. اما هزینه ساخت واحد های این طرح مسئله ای بوده که به خصوص طی ماه های اخیر به چالشی مهم برای زمان اتمام آن تبدیل خواهد شد.

هزینه ساخت دیروز تا امروز

آذرماه سال گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام میانگین قیمت 3.5 تا 4 میلیون تومانی یک مترمربع زمین در طرح ملی مسکن گفته بود: متقاضیان باید طی 12 سال 120 میلیون تومان برای زمین پرداخت نمایند.

محمود محمودزاده با بیان این که در طرح ملی مسکن زمین های گران قیمت با شرایط خاص به صورت مشارکتی با سازندگان ساخته می گردد، اضافه نمود: در شهر های استان تهران میانگین یک مترمربع زمین 3.5 تا 4 میلیون تومان است. برای آپارتمان های پر تراکم با مساحت 38 تا 43 مترمربع در شهر های استان تهران قیمت زمین 120 میلیون تومان تخمین زده می گردد که متقاضیان باید این مبلغ را در اقساط 12 ساله پرداخت نمایند.

وی با بیان این که قیمت تمام شده ساخت نیز محاسبه و اطلاع رسانی خواهد شد، اضافه نمود: متقاضیان باید آورده ای بین 100 تا 150 میلیون تومان داشته باشند و پرداخت اقساط واحد های مسکونی توسط متقاضیان بعد از تحویل واحد، شروع می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه میانگین مساحت واحد های مسکونی طرح ملی مسکن را 75 مترمربع اعلام نمود و گفت: هزینه ساخت هر مترمربع از واحد های این طرح یک تا 2.5 میلیون تومان به صورت ناخالص بر اساس قیمت های امروز خواهد بود.

همانگونه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به طور تلویحی از افزایش هزینه ساخت واحد های طرح ملی مسکن در آینده نزدیک اشاره نموده، به دلیل تورم مصالح ساختمانی امکان ساخت واحد های طرح مذکور با قیمت های دیروز وجود ندارد.

انتقاد سازندگان از افزایش لجام گسیخته مصالح ساختمانی

طی یکسال اخیر به ویژه در ماه های گذشته قیمت مصالح ساختمانی در کشور به شدت افزایش یافته و باعث نگرانی عمیق سازندگان شده است.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان به تازگی در تبادل نظر با تسنیم با انتقاد از افزایش قیمت در بازار مصالح ساختمانی گفته است: مدت هاست بازار فولاد درگیر رانت، فساد، سوداگری، دلال بازی و سفته بازی است و از بدماجرا هم این است که کسی هم جلوی این نابسامانی را نمی گیرد.

وی با بیان این که متاسفانه نه فولاد 9000 تومانی به بازار آمد و نه خبری از کارت مصالح ساختمانی شد، اضافه نمود:بحث کارت مصالح ساختمانی فقط در حد صحبت های رسانه ای مسئولان باقی مانده است، مانند سایر شعار ها در حوزه مسکن.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان با یادآوری این که طی روز های گذشته اعلام نموده اند مسکن در حال ارزان شدن است، اضافه نمود: این در حالی است که مصالح اصلی ساخت و ساز ها گران شده؛ به عنوان مثال قیمت بتن طی 3 ماه اخیر حدود 50 درصد افزایش یافته و فولاد نیز نسبت به سال گذشته بیش از 350 درصد گران شده است.

پورحاجت با بیان با این شرایط باید در خواب، رویای ارزان شدن قیمت مسکن را ببینیم، افزود: واقعیت کف بازار چیز دیگری را می گوید.

وی چالش اصلی بازار مسکن و ساخت وساز ها در این بخش را نوسانات شدید قیمت فولاد مطرح نمود و گفت: این داستان تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد، چرا فولاد در بورس عرضه نمی گردد. نقش وزارت صنعت در این قضیه چیست؟

افزایش قیمت مصالح ساختمانی روی قیمت ساخت واحد های طرح ملی مسکن تاثیرگذار بوده است. اواسط آذرماه سال جاری پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اعلام این که قیمت ساخت واحد های طرح ملی مسکن بر اساس فهرست بهای سازمان بودجه است، گفته بود: بر این اساس برای هرمترمربع 2 میلیون و 770 هزار تومان است، ولی تعدیل هایی هم مطابق اعلام سازمان برنامه و بودجه در جهت افزایش قیمت به آن ها اصابت می نماید.

هزینه ساخت واحد های طرح ملی مسکن طبق گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی به حدود 3 میلیون تومان نزدیک شده است بدون احتساب تعدیل های مدنظر خانم مدیرکل.

در زمان حاضر به گفته فعالان بازار ساخت و ساز مسکن، هزینه هر مترمربع واحد مسکونی نسبت به سال گذشته تقریبا 2 برابر شده و به حدود 5 میلیون تومان افزایش یافته است. این قیمت برای ساخت یک واحد معلومی مانند واحد های طرح ملی مسکن است. با فرض خوشبینانه که هزینه ساخت تا سرانجام اتمام طرح مذکور افزایش نمی یابد و مردم شاهد رها کردن امور توسط دولت طی 7 سال گذشته نخواهند بود.

با توجه به این مسئله هزینه ساخت یک واحد 75 مترمربعی طرح ملی مسکن حدود 375 میلیون تومان است. به این رقم اگر قیمت زمین نیز اضافه گردد (با قیمت آذرماه سال گذشته) حداقل قیمت تمام شده یک واحد مسکونی طرح ملی مسکن از 500 میلیون تومان عبور خواهد نمود.

در طرح مذکور قرار است 150 میلیون تومان وام با سود 18 درصد پرداخت گردد و متقاضی حداقل باید 350 میلیون تومان نقدینگی داشته باشد. با احتساب سود وام مذکور که حدود 175 میلیون تومان برای بازه زمانی 10 ساله خواهد شد، یک واحد 75 متری طرح ملی مسکن رای متقاضیان آن 675 میلیون تومان با قیمت امروز تمام خواهد شد.

ضمن این که قسط ماهانه وام 150 میلیون تومان طرح ملی مسکن 2 میلیون و 700 هزار تومان است که به نظر نمی رسد پرداخت آن از توان متقاضیان طرح ملی مسکن با توجه آن که بیشتر جزو قشر کم درآمد هستند، برآید.

منبع: فرارو
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1350

به "قیمت 675 میلیونی واحد 75 متری طرح ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت 675 میلیونی واحد 75 متری طرح ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید