نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟

به گزارش مجله آرنا،در چهار روز کاری گذشته شاخص کل بازار سهام حدود 12 درصد افت نموده بود و امروز رشد 1و5 درصدی شاخص کل، تابلوی بورس را سبز کرد. سوالی که در این شرایط مطرح می گردد این است که سیر صعودی بازار سهام ادامه دار است یا نه؟

نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟

بعضی می گویند ریزش شاخص دستوری بوده و به زودی شاخص افت می نماید اما عده دیگری این ریزش ها را موقتی می دانند و می گویند بازار در نهایت فرایند صعودی دارد. اما نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟

نگران جو منفی بازار نباشید

به همین دلیل نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه در مصاحبه با مجله آرنا به تازه واردها امید می دهد و می گوید: در این شرایط اصلاحی بازار سهام، سهامداران باید شکیبا باشند و با کوچک ترین نوسان منفی سهام خود را نفروشند. سهامداران در بورس باید نگاه میان مدت و بلند مدت داشته باشند؛ آنچه از بازار سهام برآورد می شود این است که شاخص بازار سهام تا سرانجام سال فرایند صعودی خواهد داشت.

عباس آرگون می افزاید: در دو تا سه هفته اخیر به دلیل نوسان نمادها از مسئولان درخواست می کنیم که به اعتماد مردم احترام بگذارند و با تصمیمات آنی همانند دو زمانه شدن معاملات در بازار بورس اعتماد مردم را از بین نبرند.

او به تازه واردهای بورس هشدار می دهد و می گوید: توصیه ما به تازه واردها این است که هیجانی وارد بورس نشوند؛ چرا که هر اقدام هیجانی خسارت های سنگین و غیرقابل جبرانی برای مردم دارد.

آرگون همچنین در بخش دیگر سخنانش راهکارهایی را برای افزایش اعتماد عمومی ارائه می نماید و معتقد است: برای افزایش اعتماد عمومی باید متناسب با تقاضایی که در بازار سهام وجود دارد عرضه اولیه را افزایش داد.

همچنین بنگاه هایی که در بازار سرمایه هستند باید افزایش سرمایه بدهند. سومین اقدام این است که عرضه اولیه به وسیله حق تقدم وارد بازار شود تا این منابع صرف توسعه شرکت ها شود. چهارمین شیوه این است که سهام شناور در بازار افزایش یابد تا به این شکل عمق بازار هم بیشتر شود. همه این عوامل بر توسعه بازار سرمایه تاثیر دارد.

او خطاب به مسئولان می گوید: چنانچه با ابزارهای درست بتوان شرایط بازار سهام را کنترل کرد، قطعا بخش زیادی از پول های سرگردان مردم وارد حوزه فراوری می شود. بازار سرمایه نماد شفافیت و دماسنج اقتصاد کشور است. اگر به نحو مناسبی این نقدینگی ها جذب شود سایر بازارها هم می توانند از این تلاطم ها نجات پیدا نمایند.

اعتماد مردم کم شد

این مقام بخش خصوصی در بخش دیگر سخنانش به فرایند سرمایه گذاری مردم در بازار سرمایه اشاره نمود. او در این زمینه اضافه می نماید: بازار سرمایه نسبت به سال های گذشته توسعه قابل توجهی داشته است. در سال های پیش حضور مردم در این بازار کمرنگ بود و تعداد محدودی در این بازار فعال بودند؛ این در حالی است که از ابتدای سال تا به امروز با ورود سهام عدالت به بازار سرمایه حضور مردم بیشتر و سهم مردم در بازار سرمایه افزایش یافته است. در واقع می توان گفت که بازار سرمایه مردمی شده است.

آرگون اظهارمی نماید: حضور مردم در بازار سرمایه نشان می دهد که اعتماد مردم به بازار سرمایه زیاد است و باید این اعتماد از هر طریقی حفظ شود. بازار سرمایه بعد از چهار ماه ابتدایی سال که رشد زیادی داشت در این دو سه هفته اخیر یک فرایند اصلاحی را در پیش گرفته است. علت اصلاح این فرایند در بازار سرمایه به هسته معاملات و اختلالات روزانه باز می شود.

این فعال بخش خصوصی در پاسخ به این پرسش که آیا ریزش شاخص بورس اعتماد مردم را کاهش داده می گوید: افزایش محدودیت های کارگزاری ها برای خرید سهام اعتباری، آزادسازی سهام عدالت و عرضه املاک به بورس از جمله عواملی است که منجر به کاهش اعتماد مردم به بازار سرمایه شده است.

او تصریح می نماید: مصاحبه های اخیر مسئولان هم در ریزش سهام بازار سرمایه بی تاثیر نبود. معتقدیم برای اینکه این بازار بتواند در مقابل سایر بازارها اثرگذاری بالاتری داشته باشد باید صحبت های مسئولان در این حوزه هماهنگ باشد و طلاع رسانی درباره شرایط بازار سهام به وسیله یک سخنگو مطرح شود.

بورس به ثبات می رسد

در همین حال مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به این پرسش که آینده بورس تا سرانجام سال چه می شود؟ به مجله آرنا می گوید: برای فرایند رو به رشد بازار سرمایه باید یک سری زیرساخت ها از جمله اخذ آزمون از تازه واردهای بورس گرفته می شد اما این اتفاق نیفتاد. همین موضوع حجم بالای تقاضا را در بازار سهام ایجاد کرد؛ به طوری که در یک بازه زمانی شاخص بورس به دو میلیون واحد رسید. ما معتقدیم عده ای سودهای 30 تا 40 درصدی بُرده اند و انتظار دارند این فرایند همچنان ادامه پیدا کند. اما آن سودها نامتعارف بوده و از این پس شرایط بازار سهام به رشد معقولی خواهد رسید.

محمد مهدی رئیس زاده در توصیه ای به تازه واردان می گوید: سود ناشی از خرید سهام باید با شرایط اقتصاد کشور همخوانی داشته باشد. به طوری که این روزها شاهد این موضوع هستیم کهبعضی از بنگاه ها در بازار سرمایه سود می دهند اما شرایط فراوری بنگاه های صنعتی چنگی به دل نمی زد. از این رو توصیه ما به تازه واردها این است که به طور هیجانی در بازار سهام خرید و فروش ننمایند؛ چرا که در این نوسان ها تنها سرمایه های خرد از دست می فرایند.

بازار سهام مثل خودرو، طلا و دلار نیست!

او در بخش دوم سخنانش توصیه قابل توجهی به سهامداران خرد دارد. در این رابطه رئیس زاده می گوید که بازار سهام همانند بازار سکه، خودرو و ارز نیست. بعضی مردم برای سود بیشتر دارایی های ثابت زندگی خود را فروختند و وارد این بازار شدند، بعضی از این افراد در این شرایط نه تنها سودی عایدشان نشده بلکه دارایی ثابت خود را هم از دست دادند.

این فعال بخش خصوصی خاطر نشان کرد: تازه واردها در بازار سهام حتما از افراد خبره مشورت بگیرند یا به وسیله کارگزاری هایی که دارای مجوز هستند سهام خود را بخرند و بفروشند.

افزایش خرید حقوقی ها در بورس، بازگشت سیاست های قبلی به بازار و افزایش اظهارات حمایتی از بازار سهام سه عاملی است که برای بازگشت شاخص بورس اجرا شده است. ممکن است همین عوامل باعث تدوام فرایند صعودی بازار باشد اما باید دید آیا در آینده مردم همچنان بازار سهام را به عنوان گزینه مناسب سرمایه گذاری انتخاب خواهند کرد؟

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1100

به "نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاه فعالان بخش خصوصی به آینده بورس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید