کشف حلقه های قدرت 3000 ساله در زنجان

به گزارش مجله آرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان، از کشف حلقه های قدرت 3000 ساله خبر داد.

کشف حلقه های قدرت 3000 ساله در زنجان

به گزارش مجله آرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: هشت قطعه اشیای تاریخی - فرهنگی 3000 ساله در حین خرید و فروش از قاچاقچیان کشف شد که در میان آن ها حلقه های قدرت متعلق به هزاره اول قبل از میلاد وجود دارد.

امیر ارجمند اضافه کرد: طی عملیاتی، یگان حفاظت استان زنجان با همکاری نیروی انتظامی در یک معامله اشیای تاریخی - فرهنگی پیروز به کشف هشت قطعه اشیای تاریخی - فرهنگی 3000 ساله و دستگیری 6 متهم شد.

وی ادامه داد: چهار فروشنده غیربومی و دو خریدار بومی در حال معامله این اشیا در حومه شهر زنجان بودند که طی عملیاتی، نیروی انتظامی و یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان پیروز به کشف و ضبط این اشیا و دستگیری متهمان شدند.

این مسئول شرح داد: چهار حلقه قدرت، یک قطعه منقش مفرغی، یک لیوان شیشه ای و دو کاسه مفرغی مجموعه آثار به دست آمده از این عملیات است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان بیان کرد: چهار حلقه موسوم به حلقه قدرت در این مجموعه، یکی از جنس مفرغ و دیگری از جنس نقره است و دو حلقه ای که روکش طلا دارد به خاطر فرم و طرح شیر روی آن شبیه حلقه های دوره هخامنشی است.

به گفته این مسئول، دو کاسه مفرغی 3000 ساله بوده و یک لیوان شیشه ای متعلق به قرون اولیه اسلامی، از دیگر آثار به دست آمده در این کشفیات است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 804

به "کشف حلقه های قدرت 3000 ساله در زنجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حلقه های قدرت 3000 ساله در زنجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید