یک واقعیت عجیب درباره بند ساعت هوشمند! ، آیا گجت های پوشیدنی ما را مریض می نمایند؟

به گزارش مجله آرنا، دانشمندان هشدار می دهند که بندهای ساعت هوشمند شما مملو از باکتری های بالقوه مضر است.

یک واقعیت عجیب درباره بند ساعت هوشمند! ، آیا گجت های پوشیدنی ما را مریض می نمایند؟

به گزارش مجله آرنا و به نقل از ساینس الرت، صاحبان ساعت های هوشمند و گجت های تناسب اندام ممکن است با دانستن این نتیجه تحقیق اخیر دیگر نخواهند از این ابزار استفاده نمایند: یک مطالعه نو نشان داده است که 95 درصد از 20 بند ساعت هوشمند مختلف که مورد آزمایش قرار گرفته اند، آلوده به باکتری هایی هستند که می توانند باعث بیماری شوند.

تیم تحقیقاتی از دانشگاه آتلانتیک فلوریدا، گونه های بالقوه بیماری زای استافیلوکوک، انتروباکتری ها (مانند اشریشیا کلی) و سودوموناس را آزمایش کردند که همگی می توانند تحت شرایط خاصی باعث عفونت شوند.

با این حال، در نوع بند مورد استفاده تفاوت هایی وجود داشت: نوارهای پلاستیکی بیشترین باکتری را روی خود داشتند، در حالی که نوارهای فلزی آزمایش شده (به ویژه طلا و نقره) عملا عاری از باکتری بودند.

نوادیوتو اسیوبو، دانشمند زیست شناس از دانشگاه آتلانتیک فلوریدا می گوید: مچ بندهای پلاستیکی و لاستیکی ممکن است محیط مناسب تری برای رشد باکتری ها فراهم نمایند، زیرا سطوح متخلخل و ساکن تمایل به جذب باکتری ها دارند.

در حالی که تحقیقات نشان داده است که ساعت های مچی و موارد مشابه می توانند منابع بالقوه عفونت در بیمارستان ها باشند، تحقیقات کمی در خصوص جزئیات چگونگی نگهداری میکروب ها در مواد مختلف در فضاهای غیربیمارستانی و عمومی اجرا شده است.

باکتری هایی که در این مطالعه برای آنها آزمایش شده اند، از شایع ترین باکتری هایی هستند که در بدن و محیط یافت می شوند. در شرایط مناسب (یا بهتر است بگوییم نامناسب برای ما)، آن ها می توانند منجر به بیماری هایی مانند آبسه، ذات الریه و سالمونلا شوند.

هیچ تفاوت قابل توجهی بین شرکت نمایندگان مرد و زن در این مطالعه وجود نداشت، اگرچه فعالیت های اجرا شده در نتیجه موثر بود: مچ بندهای ورزشکاران دارای بالاترین سطح باکتری استافیلوکوک بودند.

این مطالعه به یک ناهنجاری در روال های معمول بهداشتی ما اشاره می نماید: در حالی که ساعت ها و سایر پوشیدنی ها در بیشتر یا تمام طول روز استفاده می شوند، ما به ندرت به تمیز کردن آن ها فکر می کنیم.

اسیوبو می گوید: کمیت و طبقه بندی باکتری هایی که روی مچ بندها یافتیم نشان می دهد که احتیاج به تمیز کردن منظم این سطوح وجود دارد. حتی در تعداد نسبتا کم، این پاتوژن ها از نظر بهداشت عمومی اهمیت دارند. مهم تر از هر چیز، تاثیر این باکتری ها روی سلامت میزبان های دارای نقص ایمنی، نشان دهنده اهمیت ویژه تمیز کردن منظم این سطوح به وسیله کارکنان مراقبت های بهداشتی و سایر افراد در محیط های بیمارستانی است.

محققان بعلاوه چند ماده تمیزنماینده مختلف را آزمایش کردند تا ببینند کدامیک موثرتر است: اسپری ضدعفونی نماینده با مارک لیزول، مخلوط 70 درصد اتانول (از نوعی که اغلب در بیمارستان ها استفاده می گردد) و سرکه سیب، مخلوطی طبیعی تر.

از نظر دفع باکتری ها، اسپری لیزول و مخلوط اتانول 99.9 درصد از باکتری ها را در عرض 30 ثانیه در تمام مواد از بین برد، اما سرکه سیب در برابر همه انواع باکتری قوی نبود و برای کار به زمان بیشتری احتیاج داشت.

بیشتر بخوانید:

  • 4 مکان ممنوعه خانه شما برای قرار دادن روتر وای فای | برترین مکان برای روتر وای فای کجا است؟

محققان امیدوارند که کار آن ها آگاهی عمومی را درباره احتیاج به تمیز کردن گاه به گاه ابزارهای پوشیدنی افزایش دهد. این در خصوص سایر ابزارهایی که به طور منظم هر روز با پوست ما در تماس هستند صدق می نماید.

اسیوبو می گوید: سایر وسایلی که به طور بالقوه در انتقال باکتری و ایجاد عفونت موثرند، مانند هدفون یا تلفن های همراه هم باید به طور مشابه مورد مطالعه قرار گیرند.

این تحقیق در Advances in Infectious Diseases منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 شهریور 1402 بروزرسانی: 13 شهریور 1402 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2212

به "یک واقعیت عجیب درباره بند ساعت هوشمند! ، آیا گجت های پوشیدنی ما را مریض می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک واقعیت عجیب درباره بند ساعت هوشمند! ، آیا گجت های پوشیدنی ما را مریض می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید