آرامگاه بی بی شطیطه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان رضوی به شمار می رود

به گزارش مجله آرنا، جاذبه ها/ براساس آخرین اخبار منتشر گشته، آرامگاه بی بی شطیطه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان رضوی به شمار می رود.

آرامگاه بی بی شطیطه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان رضوی به شمار می رود

آرامگاه بانو بی بی شطیطه در غرب شهر نیشابور و در وسط میدانی به نام شطیطه نهاده شده است. فضای میدان 6000 متر مربع است و آرامگاه بی بی با مساحت تقریبا 1000 متر داخل میدان نهاده شده است. بی بی شطیطه نیشابوری از آن معدود زنان روزگار خویش بود که درس دلدادگی به حریم ولایت را خوب آموخته بود و امروز پس از قرنها از مرگ آن حکیمه نه تنها از یادها نرفت بلکه به عنوان نماد و الگوی برای زنان مسلمان تبدیل شده است.

سند دقیق و درستی برای تاریخ اولیه آرامگاه بانو بی بی شطیطه وجود ندارد، پس اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست. کارشناسان بر این باورند بنای اولیه در زمان زلزله ویرانگر سال 808 هجری قمری از بین رفته و تخریب شده است. بنای دیگری بر مزار بانو احداث کردند و در طی سالها بارها مورد تعمیر و بازسازی نهاده شده است. آخرین ساختمان آرامگاه بانو بی بی شطیطه (بقعه متبرکه بی بی شطیطه) بنایی چهارگوش، مسقف، کوچک و از مصالحی مانند خشت و خاک بود. این بنا در گوشه ای از یک قبرستان قدیمی نهاده شده است و قدمتی بین 200 تا 300 سال دارد.

بنا آرامگاه بانو بی بی شطیطه تا سال 1359 هجری قمری باقی بود تا اینکه به همت شخصی به نام مذحوم حاج عباس ترقی و جمعی از خیرین منطقه و شهرستان آرامگاه جدیدی برای بی بی شطیطه ساخته شد. قبرستان قدیمی اطراف آرامگاه بانو بی بی شطیطه را به فضای سبز عمومی و میدان شهری تبدیل کردند. با توجه به اینکه آرامگاه بی بی در مرکز میدان نهاده شد، نام میدان را بی بی شطیطه نامیدند.

منبع: همگردی
انتشار: 25 مرداد 1402 بروزرسانی: 25 مرداد 1402 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2205

به "آرامگاه بی بی شطیطه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان رضوی به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه بی بی شطیطه یکی از جاذبه های مذهبی خراسان رضوی به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید