آشنایی با علائم اولیه بارداری قبل از پریود

به گزارش مجله آرنا، از علائم بارداری قبل از پریود می توان به گرفتگی عضلات شکمی، لکه بینی، تورم سینه ها و خستگی مفرط اشاره نمود، در ادامه بیشتر با این علائم آشنا خواهید شد.

آشنایی با علائم اولیه بارداری قبل از پریود

علائم بارداری قبل از پریود: 6 روز پس از تخمک گذاری

اگر در حال اقدام برای بارداری باشید، از چند روز پس از تخمک گذاری در انتظار علائم بارداری قبل از پریود هستید. هنوز تا زمان انجام آزمایش بارداری زمان زیادی مانده است. خبر خوب این است که بعضی از نشانه های بارداری از شش روز پس از تخمک گذاری آشکار می شوند. البته برای مشاهده بعضی دیگر از نشانه ها بایستی بیشتر صبر کنید.

تخمک بارور شده پس از عبور از لوله فالوپ، در دیواره رحم لانه گزینی می نماید. لانه گزینی به طور معمول 6 تا 10 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد. پس از لانه گزینی علائم بارداری به تدریج آشکار می شوند. اگر هنوز متوجه هیچ نشانه ای نشده اید، نگران نباشید، بدن بسیاری از زنان احتیاج به زمان بیشتری برای آغاز تغییرات دارند.

نشانه های اولیه بارداریدر حالی که بسیاری از زنان به تاخیر افتادن پریود را اولین نشانه بارداری می دانند، نشانه های دیگری وجود دارد که خبر از بارداری می دهد و پیش از آن اتفاق می افتد. از آنجایی که هنوز برای انجام آزمایش بارداری خیلی زود است، در اینجا بعضی از اولین نشانه های بارداری به فاصله شش روز پس از تخمک گذاری را عنوان می کنیم.

1. انقباضات شکمی یا لکه بینیانقباضات شکمی ملایم و لکه بینی، یا خونریزی که بسیار سبک تر از پریود است، از علایم بارداری قبل از پریود است. دلیل این امر این است که تخمک بارور در زمان لانه گزینی و چسبیدن به دیواره رحم رگ های خونی را در آن نقطه مختل می نماید و موجب سوزش خفیف و یا خونریزی می گردد. به یاد داشته باشید که زمان لانه گزینی حدود 6 تا 12 روز پس از تخمک گذاری است.

2. حساسیت پستان هاهنگامی که لقاح اتفاق می افتد، بدن آغاز به فراوری هورمون های استروژن و پروژسترون می نماید. این هورمون ها در پستان ها ایجاد حساسیت می نمایند. البته بایستی به خاطر داشته باشید که حساسیت پستان نشانه ای از PMS (سندروم پیش از قاعدگی) هم است، بنابراین مشاهده تنها این نشانه برای تایید بارداری کافی نیست.

3. هوس های غذایی (ویار)اگر به طور ناگهانی اشتیاق شدیدی به خوردن بعضی غذا ها یا غذا های عجیب و غریب پبدا نموده اید، این ممکن است یکی از نشانه های اولیه بارداری باشد. پژوهشگران هنوز مطمئن نیستند که چرا این هوس های غذایی اتفاق می افتد، اما دلایل احتمالی آن را تغییر در سطح هورمون ها یا کوشش های بدن برای جبران کمبود یک ماده غذایی خاص عنوان می نمایند.

4. سردرد و سرگیجهبعضی از زنان به دلیل تغییراتی که در بدن آنان ایجاد می گردد، دچار سردرد و یا سرگیجه می شوند. این شرایط به دلیل تغییر حجم خون در بدن اتفاق می افتد، زیرا بدن شما آغاز به فراوری خون بیشتری برای تغذیه جنین می نماید. تغییر در سطح هورمون ها هم می تواند موجب سرگیجه و سردرد در زنان باردار گردد.

5. خستگی مفرطاز 6 روز پس از تخمک گذاری، ممکن است آغاز به احساس خستگی و کسلی بیش از حد معمول کنید. تغییرات هورمونی - به خصوص افزایش سطح پروژسترون در بدن - ممکن است عامل اصلی خستگی شما باشد. هم چنین سردرد، گرفتگی عضلات شکم و حساسیت پستان ها هم مزید به دلیل شده و احساس خستگی را تشدید می نماید.

میزان دقت تست بارداری (بیبی چک) 6 روز پس از تخمک گذاریآزمایش های بارداری خانگی (بیبی چک) با آنالیز میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی یا hCG موجود در ادرار، بارداری فرد را معین می نماید. جفت در حال رشد در ابتدای بارداری hCG یا هورمون بارداری را فراوری می نماید. میزان این هورمون پس از لانه گزینی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و هر 48 تا 72 ساعت دو برابر می گردد.

با این وجود، تست بارداری اگر زود انجام گردد می تواند نتیجه نادرستی به شما بدهد. برای دستیابی به نتایج دقیق تر از تست بارداری، متخصصان توصیه می نمایند که حدود 12 تا 14 روز پس از تخمک گذاری، حدودا زمانی که دوره پریود به تاخیر می افتد، این آزمایش را انجام دهید. دلیل این است که در این زمان، سطح هورمون hCG در ادرار به میزان کافی بالا رفته تا تست نتایج دقیقی ارائه دهد.

البته دستیابی به نتیجه درست از تست بارداری 6 روز پس از تخمک گذاری غیر ممکن نیست، اما بعید به نظر می رسد. اگر قصد دارید 6 روز پس از تخمک گذاری تست را انجام دهید، یک هفته دیگر برای تایید نتایج آزمایش آن را تکرار کنید تا از درستی آن مطمئن شوید.

سخن آخردر بیشتر موارد، شش روز پس از تخمک گذاری برای معین بارداری خیلی زود است. تمام نشانه های یاد شده به عنوان علایم بارداری قبل از پریود، در بعضی افراد دیده می شوند و بعضی دیگر هیچ نشانه ای حس نمی نمایند. البته کسانی هم هستند که تنها حس می نمایند باردارند!

اگر احساس خستگی بیش از حد دارید، سینه هایتان حساس یا متورم شده و نسبت به غذا های خاصی اشتیاق پیدا نموده اید و تحمل بوی بعضی از غذا ها را ندارید، انجام یک تست بارداری خانگی ضرری ندارد. با این حال، به یاد داشته باشید که این آزمایش ها در این بازه زمانی کوتاه، الزاما دقیق نیستند و شما باید پس از گذشت یک هفته یا بیشتر آزمایش را تکرار کنید یا به پزشک مراجعه کنید تا از درستی نتیجه آن اطمینان حاصل کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1768

به "آشنایی با علائم اولیه بارداری قبل از پریود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با علائم اولیه بارداری قبل از پریود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید