شروع فراوری صنعتی واکسن پاستوکووک؛ شهریور امسال

به گزارش مجله آرنا، رییس انستیتو پاستور ایران گفت: پیش بینی می گردد از شهریور ماه سال جاری فراوری صنعتی واکسن مشترک ایران و کوبا به نام پاستو کووک در داخل کشور شروع گردد.

شروع فراوری صنعتی واکسن پاستوکووک؛ شهریور امسال

به گزارش مجله آرنا، دکتر علیرضا بیگلری روز پنجشنبه در مصاحبه با ایرنا اضافه نمود: تامین و نصب تجهیزات و ماشین آلات مرحله فراوری صنعتی این واکسن در حال اجرا است و به نظر می رسد این کار تا مرداد ماه به اتمام برسد، ظرفیت پیش بینی شده برای مرحله اول فراوری صنعتی ماهیانه بین 2.5 تا 3 میلیون دوز است.

وی بیان داشت: قبل از مرحله فراوری صنعتی حداکثر ظرفیت فراوری ماهیانه بیش از 500 هزار تا یک میلیون دوز نخواهد بود.

همکاری مشترک با انستیتو فینلای کوبا توسعه می یابد

رییس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه همکاری مشترک با انستیتو فینلای کوبا برای ساخت واکسن کرونا نه تنها ادامه پیدا می نماید بلکه شاهد توسعه آن در آینده خواهیم بود، گفت: یکی دیگر از موارد همکاری این دو مجموعه صاحب نام در صنعت واکسن، فراوری واکسن پنوموکوک است که این کار در حال اجرا است.

بیگلری با اشاره به اینکه انستیتو پاستور ایران سابقه همکاری بیست ساله با کشور کوبا دارد، گفت: قرارداد مشترک ساخت واکسن کرونا با استفاده از زیرساخت های واکسن های قبلی با انستیتو فینلای کوبا منعقد شده و کار در این زمینه ماه ها است که در حال اجرا است.

وی این قرارداد را یکی از پیروز ترین و منظم ترین همکاری بین المللی مشترک برای ساخت واکسن کرونا بیان کرد و گفت: انتقال دانش فنی ساخت واکسن مشترک ایران و کوبا براساس قرارداد منعقده انجام می گیرد، واکسنی که براساس قرارداد همکاری مشترک فراوری می گردد در کوبا به نام سوبرانا و در ایران به نام پاستو کووک شناخته می گردد.

پاستوکووک بی خطر است

بیگلری اضافه نمود : بی خطری و ایمنی زایی واکسن در مطالعات مختلف بالینی در گروه های سنی زیر 18 سال و بالای 18 سال بدقت مورد آنالیز قرار گرفته و هم چنین نشان داده شده که این واکسن یکی از موثرترین واکسن ها در مقابل جهش های ویروس کووید 19 است.

بیگلری اضافه نمود: پاستو کووک یکی از ایمن ترین و اصلی ترین واکسن برای تامین احتیاجهای داخل کشور برای مقابله با ویروس کرونا است، امیدواریم که با همت و کوشش های فراوری کنندگان بتوانیم علاوه بر احتیاج کشور به واکسن کرونا از نگرانی های مردم هم بکاهیم.

رییس انستیتو پاستور ایران با اشاره به اینکه اولین سری فراوریی پاستوکووک آماده تحویل به وزارت بهداشت است، گفت: مجوز اضطراری این واکسن در هفته گذشته صادر شده است، واکسن در ایران فراوری شده و در ماه های آینده هم به فراوری آن اضافه نموده می گردد.

بیگلری یادآور شد: فاز سوم تست انسانی واکسن در کوبا به اتمام رسیده که در ایران هم بزودی به انتها می رسد و در انتظار تحلیل نتایج آن هستیم.

مطالبی در خصوص عدم همکاری بین ایران و کوبا برای ساخت واکسن مشترک کرونا منتشر شده که مسئولان انستیتو پاستور ایران و وزارت بهداشت، آن را کذب محض بیان کردند، آنان این مطلب را از بنیان کذب محض و غلط بیان کردند و گفتند که این کار ناشایست سبب تشویش اذهان عمومی و خدشه به همکاری های بیست ساله با انستیتو فینلای کوبا می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1635

به "شروع فراوری صنعتی واکسن پاستوکووک؛ شهریور امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فراوری صنعتی واکسن پاستوکووک؛ شهریور امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید