آیا سفرهای نوروزی محدود می شوند؟

به گزارش مجله آرنا، ایسنا/ بدنبال آخرین خبرهای منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که آیا سفرهای نوروزی محدود می شوند؟

آیا سفرهای نوروزی محدود می شوند؟

داستان چیست؟

منع تردد بین شهری از 20 دی برداشته شد. ستاد کرونا گفت ممنوعیت و جریمه های تردد فقط بین شهرهای زرد و نارنجی برقرار است، اما بعد از گذشته یک هفته ستاد کرونا گزارش کرد سفرهای مردم به شمال و جنوب کشور نگران نماینده شده است.

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ـ گفت: در روزهای گذشته با توجه به حجم گسترده خروجی های تهران و همچنین ورود بیش از 50 هزار نفر به جزیره ای کوچک و مسافرت به شهرهای قرمز ممکن است با بازگشت به تهران فرم های جدیدی از بیماری را ببینیم. سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز اظهار کرد: عادی پنداری در شرایطی که سیستم بهداشت و درمان به صورت شبانه روزی نهایت کوشش خود را نموده تا آمار ابتلا و فوتی ها را پایین بیاورد، قطعا دوباره ما را به شرایط خطرناک همه گیری کرونا بازمی گرداند. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پس از جلسه نسبت به شرایط استان های مازندران، گیلان و گلستان ابراز نگرانی کرد و گفت که در چند روز گذشته در بعضی نقاط کشور شاهد عدم رعایت پروتکل ها بودیم. مسافرت هایی به جنوب به ویژه قشم اجرا شده و مسافرت های زیادی به سمت شمال داشتیم. هشدار بسیار جدی است که اگر رعایت ها ضعیف گردد متاسفانه موج چهارم می تواند اواخر بهمن و اوایل اسفند شکل بگیرد و هر موجی شکل بگیرد برابر 8 تا 10هزار فوت بیشتر است.

معاون وزیر بهداشت پیرامون اینکه آیا سفرهای نوروزی محدود می شوند؟ تاکید نمود که اگر در منطقه ای اعلام می گردد شرایط کم خطر شده به معنای از بین رفتن ویروس یا ضعیف شدن آن نیست که بار سفر را ببندیم. اگر این اتفاق بیفتد با توجه به این که تجربه اردیبهشت و خرداد و تیر را داشتیم و ممکن است پیک سهمگینی تکرار گردد، به همین دلیل درخواست می کنیم مردم این هشدار را جدی بگیرند که اگر رعایت نکنیم متاسفانه موج چهارم شکل خواهد گرفت و دوباره محدودیت ها اواخر اسفند و تعطیلات عید نوروز برخواهد گشت.

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت و درمان پر شدن هتل ها و حجم سفرها را در یک هفته گذشته فاجعه خواند و گفت: میزان تردد خودروها در دی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته فقط 5 درصد کاهش پیدا نموده، انگار که 95 درصد مردم اوضاع را عادی می دانند و به همان میزان در داخل و خارج شهرها تردد می نمایند.

حدود یک سال است که هشدار می دهند سفر نروید اما هر بار که محدودیت ها برداشته می گردد حجم سفرهای مردم، مسئولان را شگفت زده می نماید. تکرار این شرایط ناشی از نداشتن استراتژی برای مدیریت سفر و تکیه بر سیاستِ توصیه و هشدار است. در این مدت نیز تنها عامل بازدارنده و یا کنترل سفرها، اعمال تردد فقط برای خودروها و جریمه نقدی، تعطیلی مراکز اقامتی و پذیرایی، محدودیت 60 درصدی مسافر برای حمل و نقل عمومی و استعلام بیماران کرونایی بوده که صرف نظر از چگونگی اجرای آنها به نظر می رسد بیشتر نقش سوپاپ را داشته تا راه کار، چون به محض برداشته شدن، انفجاری اتفاق افتاده است.

مضاف بر این، از ابتدای کرونا و همزمان با محدود و ممنوع کردن سفرها این سوال مطرح بود که آیا سیاست تحدید و تعطیلی به تنهایی برای کنترل کرونا و مدیریت سفر در وضع موجود کافی است، آیا نباید نظارت قوی تر گردد، آیا هنوز وقت آن نشده محیط هایی مثل ساحل، ناوگان حمل و نقل، مراکز اقامتی و حتی سایت های توریستی، موزه ها، رستوران ها و سرویس های بهداشتی و نمازخانه های بین راهی برای دوران کرونا تجهیز و محکم تر از گذشته نظارت شوند و آموزش و آگاهی بیشتر گردد؟

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به عنوان متولی سفر مدعی است برای مدیریت این شرایط، طرح هایی را که نام های مختلفی هم مثل سفر ایمن، مسئولانه و یا سالم دارد، به همراه پروتکل هایی برای سفر گردشگران خارجی و داخلی به ستاد ملی کرونا داده، اما ظاهرا موافقتی در پی نداشته که به اجرا درنیامده است.

این وزارتخانه حتی طرح های تشویقی مثل وام 20 میلیون تومانی و سفر قسطی را متوقف نموده است تا مبادا مورد انتقاد بیشتر ستاد کرونا قرار گیرد. کمیته عالی نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی مدیریت کرونا نیز ممنوعیت تبلیغ سفر و مشوق های آن در تمام تعطیلات بویژه نوروز را مصوب نموده است. با این همه، سفرهای مردم در حد انتظار کم نشده است. حال به جای آنکه شیوه دیگری برای مدیریت سفرها و نظارت ها در پیش گرفته گردد و یا به الگوهای پیروز سایر کشورها توجه گردد، مثل همواره اخطار به مردم داده شده که اگر سفرهای زمستانی شان مخاطره آمیز گردد، محدودیت و ممنوعیت ها برای سفرهای نوروزی برگردانده می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1439

به "آیا سفرهای نوروزی محدود می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سفرهای نوروزی محدود می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید