از زندگی حیرت انگیز در زیر سطح زمین چه می دانیم؟

به گزارش مجله آرنا، درست زیر پا های شما در اعماق سیاره ما، یک زیست بوم باورنکردنی بزرگ و سرشار از حیات وجود دارد. در سال های اخیر، تیم بین المللی بزرگی از دانشمندان نشان داده اند که چگونه میلیارد ها میلیارد میکروارگانیسم کیلومترها زیر سطح زمین زندگی می نمایند.

از زندگی حیرت انگیز در زیر سطح زمین چه می دانیم؟

مجله آرنا | محققان نتیجه تحقیقاتشان را دربارۀ زیست بوم زیرزمینی در نشست سالانه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سال 2018 ارائه کردند. آن ها مقدار این گنجینه اسرارآمیز حیات را برای نخستین بار سنجیدند و نتیجۀ آن بسیار بزرگتر از چیزی بود که آن ها انتظار داشتند.

به گزارش مجله آرنا ، بنا به گزارش این محققان، تقریباً 70 درصد شمار کلی میکروب های روی سیاره، زیر زمین زندگی می نمایند. در مجموع، این میکروب ها نمایانگر حدود 15 تا 23 میلیارد تن کربن هستند، صد ها برابر بیشتر از جرم کربن تمام انسان های روی سطح زمین.

این نخسانه در پایین یک معدن طلا در آفریقای جنوبی در حدود یک و نیم کیلومتر زیر سطح دیده شده است

اطلاعات دانشمندان برای توصیف این میکروارگانیسم ها هنوز سطحی است. با این حال، مشاهدات اولیه نشان می دهد که تنوع ژنتیکی حیاتِ زیرسطحی شاید حتی بیشتر از تنوع بالای سطح زمین باشد. شاید به همین علت نام این زیست بوم را گالاپاگوسِ زیرزمینی گذاشتند.

البته نباید از این حیات زیرزمینی انتظار یک لاک پشت غول پیکر داشته باشید. باکتری ها و پسرعمو های تکاملی آن ها آرکیا (Archaea) ظاهراً در زیر سطح غالب هستند، اگرچه محققان از شمار قابل توجه یوکاریا هم خبر داده اند. برای مثال، آن ها یک نخسانۀ ناشناس را در عمق بیش از 1.4 کیلومتری معدن طلای آفریقای جنوبی کشف نموده اند.

نوعی میکروارگانیسم موسوم به آرکی باکتر که در چشمه های سولفیدی در آلمان یافت شده است

کارن لوید، نویسندۀ این مطالعه و دانشیار میکروبیولوژی دانشگاه تنسی، سال 2018 در بیانیه ای گفته است: 10 سال پیش، ما فقط از چند سایت نمونه برداری کردیم، از آن مکان هایی که انتظار حیات را در آن ها داشتیم. حالا به لطف نمونه برداری فوق عمیق می دانیم که می توانیم آن ها را همه جا پیدا کنیم، اگرچه نمونه برداری به وضوح تنها به بخش بی نهایت کوچکی از زیست کرۀ عمیق رسیده است.

تیم تحقیقاتی برای رسیدن به این یافته ها، ده ها مطالعه ای را گرد هم آورد که نمونه های رسیده از حفاری های بین 2.5 تا 5 کیلومتری پوسته زمین، هم در بستر دریا و هم در قاره ها را آنالیز کردند. آن ها با کمال تعجب کشف کردند که این زیست کره زیرسطحی عمیق تقریباً دوبرابر حجم تمام اقیانوس ها است.

باکتری های ارغوانی یافت شده در اعماق یک معدن

این مکان در معرض گرمای شدید و فشار های خردنماینده است، هیچ نوری ندارد و به ندرت مادۀ مغذی به خود دیده است. با وجود این، محققان میگویند این زیست بوم میتواند جوابگوی بسیاری از پرسش ها درباره محدودیت های حیات روی زمین باشد.

ریک کولوِل، اکولوژیست میکروبی دانشگاه ایالتی اورگان می افزاید: مطالعات ما روی میکروب های اعماق زیست کره اطلاعات نو زیادی را در اختیار ما گذاشته است که منجر به درک بیشتر و ارزیابی گسترده تر مقدار داده هایی میشود که هنوز درباره حیات زیرسطحی نمی دانیم. مثلاً دانشمندان هنوز نمی دانند حیات عمیق زیرسطح به چه شکل هایی به حیات سطح اثر می گذارد و برعکس. در حال حاضر، فقط می توانیم مبهوت ماهیت متابولیسم هایی شویم که به حیات اجازه می دهند تحت شرایط به شدت فقیر و خطرناک در اعماق زمین، جاری باشد.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 5 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 فروردین 1402 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2148

به "از زندگی حیرت انگیز در زیر سطح زمین چه می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زندگی حیرت انگیز در زیر سطح زمین چه می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید