از کجا بفهمیم کمبود ویتامین داریم؟

به گزارش مجله آرنا، علامتی که کمتر شناخته شده و هشدار دهنده تر است مبنی بر اینکه ممکن است کمبود ویتامین داشته باشید، سوزن سوزن شدن در دست ها، پا ها است.

از کجا بفهمیم کمبود ویتامین داریم؟

گاهی اوقات ساده ترین راه برای فهمیدن کمبود ویتامین توجه به بدنتان است.

به گزارش باشگاه مجله آرنا، برای عملکرد صحیح، باید میزان کافی ویتامین و مواد معدنی مصرف کنیم. یک فرد معمولی تقریبا تمام مواد مغذی مورد احتیاج خود را از رژیم غذایی خود دریافت می نماید. اگر چه زمانی که این امر ناموفق باشد، مکمل های ویتامین می توانند به عنوان یک شبکه ایمنی برای پر کردن شکاف های چیزی که نمی خورید، عمل نمایند.

گفته می گردد، در حین مصرف مولتی ویتامین یا داشتن یک رژیم غذایی متعادل، همچنان می توانید کمبود ویتامین داشته باشید. این به این دلیل است که بدن افراد متفاوت بوده و به چیز های متفاوتی احتیاج دارد. یک مولتی ویتامین عمومی ممکن است کمبود قابل توجهی در بعضی مواد مغذی را برطرف نکند. دانستن علائم کمبود ویتامین بسیار مهم است تا بتوانید آن ها را در صورت بروز شناسایی نموده و رژیم غذایی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

کمبود ویتامین چیست؟

کمبود ویتامین دقیقا همان طور است که از نام آن پیداست: بدن شما بدون میزان کافی ماده مغذی خاص عمل می نماید. آن ها فوق العاده رایج هستند. تخمین زده می گردد که 2 میلیارد نفر در سراسر دنیا کمبود ویتامین دارند.

کمبود ویتامین به دو دسته تقسیم می گردد: کمبود های اولیه و ثانویه. کمبود اولیه ویتامین به این معنی است که شما باید بیشتر از مواد غذایی حاوی ویتامین را مصرف کنید. در این مورد اغلب می توانید رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنید که این احتیاج ها را برطرف کنید یا اگر محدودیت های غذایی دارید که شما را از خوردن این غذا ها باز می دارد، مکمل مصرف کنید که بیشتر در خصوص آلرژی های غذایی صدق می نماید.

کمبود های ثانویه زمانی رخ می دهند که بدن شما مواد مغذی را آنطور که باید جذب نمی نماید. این می تواند به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند بیماری سلیاک یا فیبروز کیستیک رخ دهد، علاوه بر این کمبود ثانویه ناشی از جذب مواد مغذی کمتر در بدن ما با افزایش سن است. سپس سوء جذب می تواندنیز به آن اضافه شده و باعث کمبود های دیگری گردد، مانند مورد کلسیم و ویتامین D. افراد مسن که بدن آن ها فراوری ویتامین D را متوقف نموده است، ممکن است دچار کمبود کلسیم شوند، زیرا ویتامین D برای جذب کلسیم بسیار مهم است.

8 علامت رایج که نشان می دهد ممکن است کمبود ویتامین داشته باشید

کمبود ویتامین شایع است با این حال آن همواره با علائمی که ممکن است با کمبود ویتامین مرتبط باشد، ظاهر نمی گردد. در اینجا علائم رایج کمبود ویتامین که ممکن است نادیده گرفته گردد، ارائه شده است.

خستگی

یکی از شایع ترین علائم کمبود ویتامین، خستگی یا احساس ضعف است. بسیاری از چیز ها می توانند باعث بروز این شوند که تمیز دادن آن را با علائم دیگری مانند کمبود خواب سخت می نماید. خستگی مزمن که هر چقدر هم که بخوابید یا استراحت کنید از بین نمی رود ممکن است نشان دهنده کمبود ویتامین باشد.

خستگی نشانه کمبود ویتامین دی، ویتامین B3، آهن، فولات، ویتامین B12 است.

2. ضعف و درد عضلانی

یکی دیگر از علائم رایج کمبود ویتامین، ضعف یا گرفتگی عضلات است. باز هم معین کردن این مورد به طور مستقیم به مواد مغذی سخت است، زیرا ممکن است به دلایل زیادی درد مفاصل داشته باشید. شناخته شده ترین کمبود مرتبط با ضعف عضلانی، ویتامین D است، با این حال کمبود ویتامین B و منیزیم نیز می تواند منجر به ضعف گردد.

ضعف عضلانی و درد مفاصل می تواند نشان دهنده کمبود ویتامین های گروه B، ویتامین دی، ویتامین E و منیزیم نیز باشد.

پرداختن به رژیم غذایی خود برای اینکه متوجه شوید در چه مواردی کمبود دارید، اولین قدمی است که می توانید برای برطرف کمبود ویتامین بردارید. اگر نمی توانید شکاف های آشکاری در تغذیه خود بیابید، توصیه می گردد به پزشک مراجعه کنید.

3. ریزش موی شدید

ریزش مو می تواند به دلایل مختلفی مانند ژنتیک، شرایط پزشکی، درمان مو و عدم تعادل هورمونی اتفاق بیفتد. از دست دادن مواد مغذی کلیدی رشد مو نیز ممکن است دلیل باشد. اگر مو های شما نازک است یا مانند گذشته سالم نیست، ممکن است به این دلیل باشد که به میزان کافی از این مواد مغذی دریافت نمی کنید: ویتامین B2، بیوتین، فولات، فلز روی.

باید توجه داشت که اگر ریزش یا آسیب مو به دلیل کمبود ویتامین باشد، مصرف ویتامین ها باعث ضخیم شدن مو های شما نمی گردد. یافتن منبع ریزش مو تنها راه برای آگاهی از نحوه برطرف آن است. ویتامین های رشد مو فقط در صورت کمبود به شما یاری می نمایند تا سلامت خود را حفظ کنید، اما آن ها قرص های جادویی نیستند. بهتر است همواره روی رژیم غذایی خود تمرکز کنید که از سلامت مو حمایت می نماید.

4. خشکی پوست

حتی در صورت استفاده از مرطوب نماینده ها باز هم پوست خشک یا شوره سر دارید، ممکن است رژیم غذایی شما مقصر این موضوع باشد. داشتن ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای پوست و پوست سر سالم و هیدراته لازم است. این فقط پوست خشک نیست، لکه های پوسته پوسته، برآمدگی ها و شوره سر همگی نشان دهنده کمبود احتمالی ویتامین هستند.

اگر پوست خشکی دارید، ممکن است دلیل آن کمبود ویتامین A، آهن، ویتامین B، ویتامین سی، ویتامین E، کلاژن، ویتامین دی، امگا 3 باشد.

5. زخم هایی که دیر ترمیم می شوند و سیستم ایمنی ضعیف

چندین ویتامین برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری هستند: ویتامین های E، C و K. ویتامین K ماده مغذی مورد احتیاج برای تشکیل لخته است. بدون میزان کافی در بدن، یک برش طبیعی می تواند به یک مشکل بزرگ تبدیل گردد، این بعلاوه در خصوص خونریزی داخلی که تشخیص آن بدون مداخله پزشکی سخت است، صدق می نماید.

کمبود ویتامین تنها مدت زمان خونریزی را معین نمی نماید. آن ها بعلاوه بر مدت زمان بهبود زخم تاثیر می گذارند. ویتامین C با خواص ضد التهابی عمل می نماید که به بستن زخم ها یاری می نماید. کمبود باعث کندی ترمیم بافت می گردد. کمبود مواد مغذی در ویتامین هایی مانند ویتامین A، ویتامین سی، ویتامین E، ویتامین K و فلز روی می تواند بر سیستم ایمنی و توانایی شما در بهبود زخم ها تاثیر بگذارد:

6. تغییر خلق و خو

کمبود ویتامین بعلاوه می تواند احساس شما را معین کند. بیشتر مردم با اختلال عاطفی فصلی آشنا هستند، نوعی افسردگی که زمانی اتفاق می افتد که نور خورشید کمتر به ما ویتامین D بدهد. با این حال، تغییرات خلقی و افسردگی به دلیل کمبود ویتامین D به ماه های زمستان محدود نمی گردد. تخمین زده می گردد که 42 درصد از افراد ویتامین D کافی دریافت نمی نمایند.

بعلاوه معین شده است که کمبود ویتامین B6 به بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی یاری می نماید. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد احتیاج است، چندین مطالعه نشان می دهند که مصرف مکمل های ویتامین B6 می تواند به کاهش علائم یاری کند، زیرا پیغام رسان های شیمیایی فراوری می نماید که تکانه های مغزی را مهار می نماید که منجر به یک اثر آرام بخش می گردد.

7. تغییر در بینایی

علاوه بر تغییرات طبیعی در بینایی ما که با افزایش سن اتفاق می افتد، کمبود ویتامین A می تواند به مسائل بینایی یاری کند. ویتامین A با یاری به فراوری رنگدانه برای شبکیه، نقش کلیدی در بینایی دارد. بدون ویتامین A کافی، فراوری متوقف شده و منجر به شب کوری یا کاهش توانایی دید در نور کم و تاریکی می گردد.

شب کوری می تواند مستقل از کمبود ویتامین A رخ دهد، بنابراین شما نباید مصرف مکمل را آغاز کنید مگر اینکه منبع آن را بدانید. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است، به این معنی که در ذخایر چربی بدن ما تجمع می یابد. بیش از حد سمیت ویتامین A نامیده می گردد که با علائمی مانند سردرد، درد مفاصل و حالت تهوع معین می گردد.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که برای سلامت چشم لازم است. کمبود می تواند به مرور زمان منجر به از دست دادن بینایی گردد.

8. سوزن سوزن شدن انگشتان دست یا پا

علامتی که کمتر شناخته شده و هشدار دهنده تر است مبنی بر اینکه ممکن است کمبود ویتامین داشته باشید، سوزن سوزن شدن در دست ها، پا ها است. مقصر اصلی این کمبود ویتامین B12 است که در فراوری میلین در سیستم عصبی ما نقش دارد. میلین لایه محافظی است که به دور عصب می پیچد. کمبود B12 به این معنی است که بدن شما میلین کافی فراوری نمی نماید و اعصاب شما مستعد آسیب هستند. سپس روی دست و پای خود احساس سوزش یا سوزن سوزن می کنید.

مواد مغذی مرتبط با سوزن سوزن شدن دست و پا شامل ویتامین B6، ویتامین B12، کلسیم، منیزیم، فلز مس و کروم می گردد. اگر احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی ممتد دارید، فورا با پزشک خود صحبت کنید تا دلیل آن را بیابد و یک برنامه درمانی تهیه کنید.

هر فردی ممکن است کمبود ویتامین داشته باشد که اغلب به دلیل رایج بودن بعضی از علائم نادیده گرفته می گردد؛ با این حال علائم را نباید نادیده گرفت، به ویژه علائمی که بر توانایی شما برای حرکت، بلند کردن و تماشا تاثیر می گذارد. ایجاد تغییرات در سبک زندگی و رژیم غذایی برترین راه برای جلوگیری از کمبود ها است. اگرچه مصرف مکمل ها نیز رایج است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 18 فروردین 1402 بروزرسانی: 18 فروردین 1402 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2153

به "از کجا بفهمیم کمبود ویتامین داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کجا بفهمیم کمبود ویتامین داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید