بازار مواد ضد عفونی زمان می خواهد

به گزارش مجله آرنا، یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است با توجه به شوک بزرگی که کرونا به بازار مواد ضدعفونی کننده وارد کرد، این بازار برای رسیدن به تعادل به زمان احتیاج دارد.

بازار مواد ضد عفونی زمان می خواهد

به گزارش مجله آرنا، با تایید رسمی ورود کرونا به ایران از روزهای ابتدایی اسفند سال 1398، تقاضا برای ماسک و موادضدعفونی نماینده به طور قابل توجهی افزایش یافت تا جایی که ظرف چند روز، تمام موجودی داروخانه ها به فروش رفت و در روزهای بعد، مردم از نبود این کالاها در بازار شکایت داشتند.

هرچند از همان روزهای ابتدایی وزارت بهداشت گفت که به فراوری و توزیع این محصولات ورود خواهد نمود و نحوه توزیع آنها در داروخانه ها، مورد رصد قرار می گیرد اما با توجه به اینکه میان تقاضای واقعی موجود در بازار و ظرفیت فراوریی موجود در کشور فاصله ای قابل توجه وجود داشت، همچنان برای روزهای متمادی، کمبود این کالاها در بازار احساس می شد.

در روزهای گذشته با فروکش نسبی موج نخست تقاضا برای این کالاها و افزایش فراوری و توزیع این محصولات، میزان کمبودها در بازار کاهش یافته اما هنوز تا رسیدن به تعادل فاصله دارد.

علی نقیب - عضو اتاق بازرگانی تهران و عضو هیئت مدیره یکی از شرکت های فراورینماینده محصولات دارویی و بهداشتی کشور - در گفت وگو با مجله آرنا، دلیل برهم خوردن نظم بازار در این بخش را افزایش غیرقابل مهار تقاضا عنوان نموده و می گوید: با توجه به اینکه در حالت عادی برای بسیاری از این محصولات تقاضایی وجود ندارد و صرفا کارخانه ها برای بیمارستان ها و واحدهای درمانی فراوری می نمایند، اینکه در روزهای ابتدایی، موجودی داروخانه ها تمام گردد چندان دور از انتظار نبود.

به گفته وی، در همان روزها با برنامه ریزی که سوی فراورینمایندگان و حمایتی که از سوی دولت انجام گرفت، خطوط فراوری در این بخش به طور کامل فعال شدند و حتی شرکت هایی که مجوز داشتند و فعالیت نمی کردند نیز کار خود را از سر گرفتند.

نقیب در پاسخ به این سوال که چه زمانی بازار به تعادل خواهد رسید، گفت: هرچند در این بین بعضی سودجویی ها مشاهده شد و با احتکار کالاها کوشش کردند که شرایط بازار را به هم بریزند اما با توجه به ظرفیت مطلوبی که در این حوزه وجود دارد و فعال شدن تمام این ظرفیت ها در روزهای گذشته، امیدواریم که بتوان نیازهای مردم در این بخش را با بالاترین سرعت تامین کنیم و نگرانی ها در این بخش به حداقل برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 819

به "بازار مواد ضد عفونی زمان می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مواد ضد عفونی زمان می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید