خبرنگاران صالحی: دستاورد جام باشگاه های کتابخوانی، تفکر انتقادی برای نسل آینده است

به گزارش مجله آرنا، تهران - خبرنگاران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که جام باشگاه های کتابخوانی دستاورهای مهمی برای کشور و افزایش سرانه مطالعه خواهد داشت، گفت که گروه هدف این جام نسل آینده است که با گفت وگو خلاق تر، دارای تفکر انتقادی، با کار گروهی، مشارکت اجتماعی را یاد خواهد گرفت و اعتماد به نفس زیادی خواهد داشت.

خبرنگاران صالحی: دستاورد جام باشگاه های کتابخوانی، تفکر انتقادی برای نسل آینده است

سیدعباس صالحی چهارشنبه شب، در پیامی به مراسم آنلاین اختتامیه چهارمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی، گفت: جام باشگاه های کتابخوانی که چهارمین دوره آن را می گذرانیم اتفاقات بسیار خوبی را در این دوره چهار ساله شاهد و همیشه رو به پیشرفت بوده است.

وی با ارائه گزارشی از شرکت کنندگان دوره های مختلف این جام، اضافه نمود: افزایش کمی و جغرافیایی اعضای این جام فرایند رو به رشد داشته که موجب شده جهش قابل توجهی را ببینیم، برنامه باشگاه ها تنوع قابل توجهی را در این سالها داشتند، باشگاه ها صرفا جایی برای خواندن کتاب نیستند، جایی برای گفت وگو درباره کتاب، هم به خرید کتاب مبادله کتاب، نامه به نویسندگان، فیلم معرفی کتاب ها و ده ها خلاقیت مبتکرانه که باشگاه ها داشتند و دارند.

صالحی اضافه نمود: نکته دیگر تنوع مکانی باشگاه های کتابخوانی است، مدارس، کتابخانه ها، کانون های مساجد، فرهنگسراها، مهدکودک ها، فضای عمومی مجتمع های مسکونی و ده ها مکان عظیم و کوچک فضایی را برای باشگاه های کتاب ساخته اند. این که هر نقطه اجتماعی می تواند فضایی خوب برای گفت و گو، خواندن و خلاقیت و فعالیت های مبتنی بر کتاب باشد، جای امیدواری است. ما شاهد این هستیم که رقابت در حوزه های مختلفی تمهید شده است و در مجموع تنوعی در رقابت فعالانه در جام به وجود آمده است.

وزیر فرهنگ با اشاره به سابقه چهارساله جام باشگاه های کتابخوانی گفت: این جریان در چهار سال گدشته در نقطه نخست متوقف نشده است و سال به سال از نظر گستره و تنوع کمی و از نظر عمق بخشی و کیفی ارتقا یافته و رو به جلو رفته است.

صالحی، با تشکر از همه افراد و نهادهایی که در این پویش و در سرعت دادن به آن همکاری داشته اند، نقش زنان را در پیشبرد جام باشگاه های کتابخوانی مهم دانست و خاطرنشان کرد، زنان 80 درصد شرکت کنندگان را زنان دانست که این کار را پیش برده اند.

وی اضافه نمود: جام باشگاه های کتابخوانی دستاورهای مهمی برای کشور خواهد داشت، نسلی که سرانه مطالعه آن بالا خواهد رفت، نسلی که به وسیله گفت وگو خلاق تر است و تفکر انتقادی دارد، نسلی که به وسیله کار گروهی، مشارکت اجتماعی را یاد خواهد گرفت و نسلی که اعتماد به نقس زیادی خواهد داشت.

جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان رقابتی است میان باشگاه های کتابخوانی در شهرها و روستاهای سراسر ایران که با مشارکت نهادهای غیردولتی و دستگاه های اجرایی و عمومی استان ها و شهرستان ها از جمله نهاد کتابخانه های عمومی، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، صندوق بین المللی بچه ها سازمان ملل متحد یونیسف، کمیسیون ملی یونسکو، سازمان بهزیستی، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان، خانه کتاب و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از سال 1395 برگزار می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1048

به "خبرنگاران صالحی: دستاورد جام باشگاه های کتابخوانی، تفکر انتقادی برای نسل آینده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صالحی: دستاورد جام باشگاه های کتابخوانی، تفکر انتقادی برای نسل آینده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید