خبرنگاران گرد و غبار هوای پنج شهر خوزستان را به شرایط خطرناک کشاند

به گزارش مجله آرنا، اهواز - خبرنگاران - وقوع دوباره پدیده گرد و غبار باعث شد شاخص کیفی هوا در پنج شهر خوزستان در شرایط خطرناک قرار گیرد.

خبرنگاران گرد و غبار هوای پنج شهر خوزستان را به شرایط خطرناک کشاند

بر اساس گزارش یکشنبه سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ساعت 22 امشب، هوای کارون با شاخص 500، ماهشهر با شاخص 500، اهواز با شاخص 338، بندرامام با شاخص 379 و رامشیر با شاخص 367 در شرایط خطرناک قرار دارند.

این گزارش می افزاید: هوای شادگان با شاخص 176 در شرایط ناسالم و هوای حمیدیه با شاخص 150، دزفول با شاخص 119 و شوش با شاخص 127 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس هستند.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و نشان می دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که افراد ممکن است چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبرو شوند.

بر اساس این شاخص، صفر تا 50 در شرایط هوای پاک، 51 تا 100 در شرایط هوای سالم و کیفیت هوا قابل قبول، 101 تا 150 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس، 151تا 200 در شرایط ناسالم، 201 تا 300 شرایط بسیار ناسالم است و هشدار درباره بروز شرایط اضطراری بهداشتی است و با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می افتد.

300 تا 500 شرایط هوای خطرناک شرایط اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز میزان گرد و غبار در ساعت 22 یکشنبه را در هوای رامشیر 874 ، اهواز 232، حمیدیه 134 ، دزفول 166 ، سوسنگرد 176 ، شوشتر 163 و گتوند 286 میکروگرم بر مترمکعب گزارش کرده است. حد مجاز گرد و غبار در هوا 150 میکروگرم بر مترمکعب است.

همچنین اداره کل هواشناسی خوزستان عصر امروز در اطلاعیه ای هشدار داده بود که گرد و غبار همرفتی برخی نقاط خوزستان را فرا می گیرد. در این اطلاعیه با هشدار سطح زرد اعلام شده است: با توجه به تصاویر ماهواره هواشناسی و وقوع همرفت، تا ساعاتی دیگر شاهد رخداد گرد و غبار همرفتی و محلی، رعد و برق، رگبار پراکنده باران، وزش باد متوسط تا شدید و گاهی تندباد لحظه ای در مناطق جنوب غربی، جنوب و سپس مرکز خوزستان خواهیم بود که این شرایط تا اواخر وقت روز یکشنبه بر خوزستان حاکم است.

اداره کل هواشناسی خوزستان روز شنبه نیز در اطلاعیه ای نسبت به وقوع رگبار و گرد و غبار همرفتی در روز دوشنبه 13 اردیبهشت در خوزستان هشدار داده بود.

برخی شهرهای خوزستان در روزهای 7 و 8 اردیبهشت نیز شاهد وقوع گرد و غبار بودند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1540

به "خبرنگاران گرد و غبار هوای پنج شهر خوزستان را به شرایط خطرناک کشاند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران گرد و غبار هوای پنج شهر خوزستان را به شرایط خطرناک کشاند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید