درخواست لاوروف از چین و هند برای حل بحران لداخ

به گزارش مجله آرنا، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ای از چین و هند خواست تا یک راه حل سیاسی مورد توافق دوجانبه برای حل و فصل بحران به وجود آمده در منطقه مرزی لداخ، بدون مداخله خارجی پیدا نمایند.

درخواست لاوروف از چین و هند برای حل بحران لداخ

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که به دهلی رفته، در مصاحبه با هندوستان تایمز گفت: ما فرایند عادی سازی را در خط کنترل واقعی (LAC) از نزدیک دنبال می کنیم. ما از توافقاتی که پس از مکالمه تلفنی وزرای خارجه هند و چین در 25 فوریه 2021 با هدف حل اوضاع حاصل شد، استقبال می کنیم. ... ما به اهداف دهلی نو و پکن برای اقدام مستقل و در چارچوب سازوکارهای گفت وگوی دوجانبه چند لایه و بدون دخالت از خارج احترام می گذاریم.

در 25 فوریه، وزیر خارجه هند در تماسی تلفنی با وانگ یی، همتای چینی خود روابط میان دهلی نو و پکن را مورد آنالیز قرار داد. دو طرف ماه گذشته نیروهایشان را از منطقه ای موسوم به خطر کنترل واقعی عقب کشیدند و دهمین دور نشست فرماندهای ارشد با بحث درباره مسائل به جامانده در رابطه با این منطقه دنبال شد.

سخنگوی وزارت خارجه هند آدینه گفت، پس از گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه دو کشور، دهلی نو انتظار دارد که پکن در حل و فصل بحران لداخ مشارکت کند.

از جنگ سال 1962 میان هند و چین، این دو کشور فاقد مرز مشخصی در هیاقتصادیا هستند. به دنبال درگیری مرگبار سال گذشته در لداخ، هند و چین حضور نظامی خودشان را در آنجا تقویت کردند و همزمان رایزنی هایی شروع شد.

مذاکرات سطح بالای روسیه-هند

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از صحبت هایش در آستانه مذاکرات امروز سه شنبه با سوبراهمانیام جایشانکار، همتای هندی خود ابراز امیدواری کرد که سال جاری مذاکرات دوجانبه ای در سطح بالا با هند برگزار گردد.

لاوروف گفت: امیدواریم که شرایط اپیدمیولوژیکی به ما امکان برگزاری اجلاس دوجانبه در سال 2021 را بدهد. تاریخ جلسات بعدی کمیسیون بین دولتی تجارت، همکاری اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی، کمیسیون بین دولتی همکاری نظامی و فنی و کمیسیون بین پارلمانی در دست آنالیز است.

او اضافه نمود: با توجه به لزوم غلبه بر پیامدهای این همه گیری، اولویت های روسیه شامل تشدید همکاری با هند در زمینه هایی مانند تجارت، انرژی، کشاورزی، حمل و نقل، امور اقتصادی و بانکی، علوم و فناوری و همچنین روابط بشردوستانه است.

لاوروف گفت: روسیه از گفت وگوی جدی سیاسی با هند در همه سطوح راضی است که به رغم محدودیت های جدی ناشی از پاندمی کرونا به طور فعال در حال توسعه است. ما در سال 2020 پیروز شدیم چندین رویداد را به صورت حضوری و آنلاین ترتیب دهیم. روسیه تمایل دارد تا همکاری با هند را در فرمت های مختلف و در پلتفورم های بین المللی گوناگون ادامه دهد.

این دیپلمات ارشد روسیه، نشست های سال گذشته سازمان همکاری شانگهای (SCO) و برزیل-روسیه-هند-چین-آفریقای جنوبی (بریکس) را که همکاری مثمر ثمر روسیه و هند دانست، برجسته کرد.

لاوروف دوشنبه برای سفری رسمی وارد دهلی نو شد. انتظار میرود لاوروف و همتای هندی او روابط دوجانبه، همکاری در مبارزه با پاندمی کرونا، تدارکات نشست آینده دوجانبه و دیگر مسائل منطقه ای و جهانی را در دستور کار داشته باشند. همچنین انتظار میرود لاوروف و مقامهای هندی به آنالیز رویکردهایی درباره تعامل دوجانبه در حوزه بین الملل به ویژه در سازمان ملل، بریکس و سازمان همکاری شانگهای بپردازند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت، انتظار دارد که مذاکرات با طرف هندی به تقویت مناسبات دوجانبه منجر گردد. او گفت: اعتقاد دارم که گفت وگوها با همتایم در هند به تقویت بیشتر شراکت ویژه استراتژیک که ما را متحد می نماید، منتهی خواهد شد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1463

به "درخواست لاوروف از چین و هند برای حل بحران لداخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست لاوروف از چین و هند برای حل بحران لداخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید