شباهت کووید-19 به بیماری خودایمنی لوپوس

به گزارش مجله آرنا، تهران (پانا) - پژوهشگران دانشگاه اموری در آنالیز جدید خود، شباهت هایی میان کووید-19 و بیماری خودایمنی لوپوس یافته اند.

شباهت کووید-19 به بیماری خودایمنی لوپوس

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران دانشگاه اموری(Emory University) در آنالیز موارد شدید کووید-19، فعالیت قابل توجه سلول های ایمنی را مشاهده نموده اند که به بیماری خودایمنی لوپوس شباهت دارد.

یافته های این پژوهش، به آزمایشاتی اشاره دارد که می توانند بعضی از بیماران مبتلا به کووید-19 را که به درمان هایی برای تسکین ایمنی بدن احتیاج دارند، از بقیه بیماران که شاید احتیاجی به این نوع درمان نداشته باشند، تفکیک کند. شاید این یافته ها بتوانند این موضوع را شرح دهند که چرا بدن بعضی از افراد مبتلا به کووید-19، پادتن های فراوانی را در برابر ویروس فراوری می نماید و این افراد نتایج ضعیف تری می گیرند.

نتایج این پژوهش، با نتایج پژوهش های اخیر مطابقت دارد که نشان می دهند بروز التهاب شدید در کووید-19 ممکن است تشکیل مراکز اصلی و ساختارهایی که سلول های فراورینماینده پادتن در آنها پرورش می یابند، مختل کند. آنالیز پژوهشگران اموری نشان داد که فعالیت سلول های بی(B cell) در کووید-19، به فعالیت آنها در بیماری لوپوس شباهت دارد.

سلول های بی، رونوشت هایی از پادتن ها را ارائه می دهند که سیستم ایمنی می تواند به یاری آنها با عفونت مبارزه کند.

پژوهشگران دانشگاه اموری پیش از شروع همه گیری کووید-19، به آنالیز تاثیر لوپوس بر رشد سلول های بی مشغول بودند. ایگناسیو سانز(Ignacio Sanz)، از نویسندگان این پژوهش گفت: ما کاملا بدون جهت گیری وارد این پژوهش شدیم. ما سلول های سه چهارم بیمارانی را که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند، مورد آنالیز قرار دادیم و الگوهای مشابهی را میان آنها و بیماران مبتلا به لوپوس یافتیم.

سلول ها در بیماران مبتلا به لوپوس، به صورت غیرمعمول فعال می شوند و تعادل عادی آنها به هم می ریزد. این موضوع اغلب به فراوری پادتن هایی منجر می گردد که نسبت به سلول های بدن واکنش نشان می دهند و علائمی مانند خستگی، درد مفصلی، بثورات پوستی و مسائل کلیوی را به همراه دارند.

سانز و گروهش، پادتن ها را در مرحله حاد بیماری مورد آنالیز قرار دادند زیرا این کار برای درک واکنش های بلندمدت خودایمنی که به بروز نشانه های بیماری منجر می گردد، مهم است.

یافته های این پژوهش به مطرح کردن این ایده می پردازند که بیماران کووید- 19 نیز باید مورد ایمنی درمانی قرار بگیرند و داروهای ضد التهاب مصرف نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1167

به "شباهت کووید-19 به بیماری خودایمنی لوپوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شباهت کووید-19 به بیماری خودایمنی لوپوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید