شکاف در حزب حاکم تونس برای انتخاب رئیس جمهور آینده

به گزارش مجله آرنا، تونس در خاتمه دوره ریاست جمهوری سال جاری خود دچار انشعاباتی شده و احزاب برای پیروزی در انتخابات پیشِ رو در رقابت با یکدیگر هستند.

شکاف در حزب حاکم تونس برای انتخاب رئیس جمهور آینده

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا به نقل از پایگاه خبری العهد، اکثر کسانی که در جریان امور تونس هستند، از کودتای اخیر رهبران جنبش تجدید نظر تونس ضد قائد السبسی بنیانگذار حزب ریاست جمهوری الباجی و پسرش حافظ در خاتمه دوره ریاست جمهوری این کشور اطلاع دارند. قائد السبسی گفت که در انتخابات ریاست جمهوری بعدی شرکت نخواهد کرد.

بعضی از اعضای حزب ندا همانند سلمی اللومی رئیس دفتر ریاست جمهوری از کاخ قرطاج اخراج شدند. این در حالی بود که بعضی از شخصیت های این حزب با برگزاری یک کنفرانس حزبی، رهبری جدیدی ایجاد کردند که ردی از حافظ قائد السبسی پسر رئیس جمهور در آن دیده نمی گردد.

این حزب با همراهی حامیان خود حزب باجی را رد نموده امیدوارند با حمایت اخوان المسلمین در انتخابات پیروز شوند.

انتظار می رود تعداد افراد خارج شده از جنبش ندای تونس با خاتمه دوره پنج ساله ریاست جمهوری باجی افزایش یابد. به ویژه یوسف شاهد نخست وزیر تونس مدت هاست که از حزب ندا خارج شده و حزب جدیدی را تأسیس نموده است. مذاکرات درباره این که حزب در انتخابات ریاست جمهوری جانشین حزب ندا و شاهد رئیس جمهور آینده خواهد بود، ادامه دارد.

شاید ایجاد شکاف در حزب ندا و تأسیس حزب جدید از این فرضیه حمایت کند که نخست وزیر جوان، ساکن کاخ قرطاج در دور بعدی انتخابات خواهد بود، علی رغم اینکه در طول دوران نخست وزیری خود در این کاخ دستاوردهای کمی داشت.

این اختلاف نظرها همچنین تأیید می نماید که درصد قابل توجهی از کسانی که به حزب ندا پیوستند، به دنبال رسیدن به پست و سمت بودند.

انتظار می رود که مشاوران کاخ ریاست جمهوری مانند سلمی اللومی و سلیم العزابی که به حزب یوسف شهید پیوسته و پیش از آن رئیس دفتر ریاست جمهور بود، استعفای خود را به کاخ اعلام نمایند.

بعضی دیگر از اعضای حزب نداء به احزاب دیگر مانند حزب المبادرة الدستوریة فؤاد بوسلامه پیوسته اند و فوزی اللومی خواهر سلمی اللومی به حزب البدیل الدیمقراطی پیوسته و سایر آنها معتقدند که ستاره جنبش ندا تا ابد افول نموده است.

شاید معرفی جنبش ندا به دو لیست انتخاباتی و عدم پذیرش این لیست ها توسط یکدیگر به این نکته اشاره می نماید که این حزب به خاتمه رسیده و دوران طلایی آن تمام شده است و شانس برنده شدن آن در انتخابات بسیار ضعیف است.

بسیاری از عناصر حزب ندا پسر رئیس جمهور را به عدم رعایت دموکراسی متهم می نمایند. البته این اتهامات در مراسم های مختلف از سوی قائد السبسی رد شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 119

به "شکاف در حزب حاکم تونس برای انتخاب رئیس جمهور آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکاف در حزب حاکم تونس برای انتخاب رئیس جمهور آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید