کاخ سفید: هنوز نمی توانیم ماجرای فرودگاه مینسک را هواپیما ربایی بنامیم

به گزارش مجله آرنا، رئیس جمهوری آمریکا از مواضع کشورهای اروپایی درباره لزوم تنبیه دولت بلاروس به دلیل فرود اجباری هواپیمای مسافربری در مینسک حمایت نموده، البته کاخ سفید معتقد است باید در این باره تحقیقات لازم انجام گردد.

کاخ سفید: هنوز نمی توانیم ماجرای فرودگاه مینسک را هواپیما ربایی بنامیم

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا به نقل از خبرگزاری نووستی، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا حادثه اتفاق افتاده برای هواپیمای شرکت رایان ایردر بلاروس را توهین مستقیم به ضوابط بین المللی نامیده و خواهان اتخاذ تدابیر لازم برای تنبیه مقصرین این ماجرا شد.

بایدن در بیانیه ای که در سایت کاخ سفید منتشر شده، گفت: من به جمع درخواست های فراوان در مورد لزوم انجام تحقیقات در زمینه این حادثه می پیوندم و از تصمیم اتحادیه اروپا درباره اعمال تحریم های مالی و دیگر اقدامات تنبیهی علیه دولت بلاروس استقبال می کنم. دولت آمریکا همچنین از پیشنهاد محاکمه مقصرین این ماجرا در هماهنگی با اتحادیه اروپا و دیگر سازمان های بین المللی حمایت می نماید.

علاوه بر این، جیک سالیوان مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی نیز شب گذشته حادثه اتفاق افتاده برای هواپیمای مسافربری در فرودگاه مینسک را محکوم نموده و مجبور کردن این هواپیما به فرود اجباری را اقدامی قلدرمآبانه و خطرناک ارزیابی نموده و خواهان آزادی فوری رومان پروتاسویچ روزنامه نگار و بنیانگذار کانال تلگرام مخالفان بلاروسی شد که از جمله مسافرین هواپیمای مذکور بوده و در این ماجرا توسط نیروهای امنیتی بلاروسی دستگیر شد.

البته جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس مطبوعاتی خود در پاسخ به سئوال یکی از مجله آرنا، گفت: ما هنوز حاضر نیستیم این ماجرا را هواپیما ربایی بنامیم یا اینکه در این رابطه تحریم هایی اعمال کنیم. رسیدگی به این حادثه فرایند خاصی را می طلبد و باید همه زاوایای آن معین شود.

این در حالی است که روز گذشته آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکراتش با هایکو ماس همتای آلمانی خود، فرود اجباری هواپیمای مسافربری در فرودگاه مینسک را مورد آنالیز قرار داده و تأکید کرد که واشنگتن با ارزیابی مقامات اروپایی درباره این ماجرا کاملاً موافق است.

لازم به یادآوری است ، روز یکشنبه هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمایی رایان ایر که از آتن به سمت ویلنیوس (پایتخت لیتوانی) در پرواز بود، در نتیجه انتشار خبری درباره بمب گذاری در این هواپیما، بطور اضطراری در فرودگاه بین المللی پایتخت بلاروس فرود آمد. در شبکه های اجتماعی نوار ضبط شده مکالمه خلبان این پرواز با برج فرودگاه منتشر شده که بر اساس آن، مأمور کنترل پروازها به خلبان توصیه نموده برای تأمین امنیت در این فرودگاه فرود آید. بعد معین گشت که خبر بمب گذاری هواپیما دروغ بود. در میان مسافرین این هواپیما رومان پروتاسویچ روزنامه نگار بلاروسی و بنیانگذار کانال تلگرام مخالفان این کشور Nexta حضور داشت که بعد از فرود این هواپیما بازداشت شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1614

به "کاخ سفید: هنوز نمی توانیم ماجرای فرودگاه مینسک را هواپیما ربایی بنامیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید: هنوز نمی توانیم ماجرای فرودگاه مینسک را هواپیما ربایی بنامیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید