صف آرایی رهبران هزاره افغانستان در آستانه دور دوم مذاکرات صلح

به گزارش مجله آرنا، رهبران رقیب هزاره افغانستان در آستانه دور دوم مذاکرات صلح با طالبان، با هم دیدار و گفت وگو کردند.

صف آرایی رهبران هزاره افغانستان در آستانه دور دوم مذاکرات صلح

به نوشته ایندیپندنت، پنج رهبر رقیب هزاره افغانستان در آستانه دور دوم مذاکرات صلح کنندگان دولت و طالبان، با یکدیگر دیدار و درباره فرایند صلح گفت وگو کردند.

در این دیدار که در منزل محمد کریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان برگزار گشت، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، سیما سمر، رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر و حبیبه سرابی، عضو هیأت مذاکره کننده صلح افغانستان حضور داشتند.

تا به امروز جزئیات زیادی از این دیدار منتشر نشده است، اما محقق در صفحه فیسبوک خود نوشته است که در این دیدار، بحث و مصاحبه درباره اوضاع جاری کشور و آغاز دور دوم مذاکرات صلح بین الافغانی اجرا شده است.

طالبان و دولت افغانستان فردا دور دوم مذاکرات را در دوحه، پایتخت قطر، آغاز می کنند. اعضای هیأت مذاکره کننده دولت می گویند که این بار بحث اصلی درباره تقسیم قدرت خواهد بود.

عبدالحفیظ منصور، عضو این هیأت گفت که تقسیم قدرت از راه ایجاد دولت موقت و تغییر نظام ریاستی به صدارتی عملی است. کاخ ریاست جمهوری اما مخالف ایجاد اداره موقت و بازگشت به گذشته است تا دستاوردهای دو دهه اخیر حفظ شود.

یکی از اولین خواسته های طالبان، اعلام رسمیت نداشتن مذهب شیعه در افغانستان بوده است. شاید به همین دلیل رهبران هزاره افغانستان که شیعه مذهب اند، اختلافات خود را کنار گذاشته اند و می کوشند در مرحله سرنوشت ساز تقسیم قدرت، موضع متحد و یکسانی در پیش گیرند.

مذاکره کنندگان دولت با این خواست طالبان مخالفت کردند و بر اساس گزارش ها، خاتمه با طالبان توافق شده است که بر موضوع به رسمیت نشناختن تشیع در افغانستان، پافشاری نکند.

شیعیان افغانستان که به تازگی با حملات هدفمندی روبرو شده اند، حدود 20 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و در جامعه سیاسی و فرهنگی افغانستان نقش فعالی ایفا می کنند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1344

به "صف آرایی رهبران هزاره افغانستان در آستانه دور دوم مذاکرات صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صف آرایی رهبران هزاره افغانستان در آستانه دور دوم مذاکرات صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید