عملیات مخفی در فدرال رزرو زیر ذره بین

به گزارش مجله آرنا، خبرنگاران: صندوق بین المللی پول در گزارش اخیر خود نسبت به تداوم نااطمینانی های گسترده در اتمسفر جهانی هشدار داد و نوشت بروز نااطمینانی در سال 2020 می تواند رشد اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

عملیات مخفی در فدرال رزرو زیر ذره بین

به گزارش مجله آرنا این هشدار صندوق با اقدامات جدید فدرال رزرو معنا دار شده است. این نهاد عملیاتی را آغاز کرده است که تسهیل مقداری مخفی توصیف می گردد؛ هرچند فدرال رزرو قبول ندارد و می گوید عملیات انجام شده کاملا متفاوت از بحران 2008 است.

زمانی که فدرال رزرو آمریکا آغاز به افزایش حجم ترازنامه خود از ماه اکتبر سال گذشته میلادی کرد، رئیس این نهاد پولی، جی پاول شرح داد این اقدامات نباید با تسهیل مقداری اشتباه گرفته گردد. اقداماتی که در راستای خروج از بحران دهه گذشته انجام شده بود. بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به این قضیه مشکوک بودند و همچنان نیز شک خود را حفظ کرده اند. با اینکه سیاست جدید فدرال رزرو کاملا شبیه به برنامه نامتعارف تسهیل مقداری نیست؛ اما تفاوت چندانی نیز با آن ندارد. در هر صورت فدرال رزرو در حال اجرای مجدد برنامه نامتعارف تسهیل مقداری باشد یا خیر؛ ممکن است سرمایه گذاران را دچار سردرگمی کرده و اعوجاج های جدیدی در بازار مالی آمریکا ایجاد کند.

از زمان آغاز اجرای طرح جدید، سهام و دارایی های پرخطر دیگر افزایش یافته اند. اگر بازار آن را مشابه برنامه پشتیبانی در بحران قبلی تلقی کند، توقف یا حتی کاهش آن می تواند مشکل باشد. بنابراین، فدرال رزرو چه کاری انجام می دهد؟ فدرال رزرو هر ماه 60 میلیارد دلار اوراق خزانه داری کوتاه مدت خریداری می کند. این علاوه بر ریختن میلیاردها دلار پول نقد به بازار بازخرید شبانه یا repo است، جایی که بانک ها و سرمایه گذاران به ازای وثیقه با کیفیت بالا مانند اوراق خزانه داری، برای مدت زمان کوتاه وام می پردازند. مکانیزم بازار شبانه ریپو که در آن بانک ها به سایر موسسه ها قرض می دهند و به ازای پول نقد از این موسسه ها وثیقه هایی مانند اوراق قرضه دولتی می گیرند.

بازگشت به نقطه علنی شدن بحران

فدرال رزرو آمریکا یک روز پس از اولین مداخله در بازار که ظرف یک دهه گذشته بی سابقه بود در ماه سپتامبر مجددا اقدام به تزریق پول به سیستم مالی آمریکا کرد. فدرال رزرو شعبه نیویورک گفت برنامه تزریق 75 میلیارد دلار به سیستم مالی را هنگام بازگشایی معاملات روزانه طراحی کرده است. دلیل این مداخله، فشار شدیدی بود که بر بازار بین بانکی برای استقراض کوتاه مدت وارد شده بود. هزینه استقراض پول در بازار شبانه تحت توافق بازپرداخت یا نرخ ریپو در ماه سپتامبر به 10 درصد رسید که چهار برابر بیشتر از روز قبل آن محسوب می شد. فدرال رزرو نیویورک 75 میلیارد دلار برای حراج ریپو تزریق کرد که تحت آن فدرال رزرو اوراق خزانه و سایر اوراق معتبر را به عنوان پشتوانه می پذیرد و به ازای آن پول نقد مبادله می کند. آخرین بار که از این ابزار در این مقیاس استفاده شده بود به سال 2008 میلادی باز می گردد؛ یعنی دوران بحران مالی دهه گذشته.

ورود شعبه نیویورک برای مهار بازار لجام گسیخته ریپو

فدرال رزرو نیویورک حدود 53 میلیارد دلار اوراق خزانه داری و سایر اوراق بهادار دیگر را پس از آنکه نرخ معیار صندوق فدرال رزرو از محدوده هدف خارج شد خریداری کرد. فدرال رزرو با موفقیت عملیات به اصطلاح repo یا بازخرید شبانه را در ماه سپتامبر راه اندازی کرد تا برای کاهش فشار بر تقاضای شدید استقراض پول در کانال بین بانکی سپر محافظ باشد. هزینه های استقراض با 25/ 2 درصد رشد نسبت به هفته گذشته که 1/ 2 درصد بود از محدوده هدف خارج شد و از همین رو، فدرال نیویورک برای پمپاژ 75 میلیارد دلار به بازارها اعلام آمادگی کرد که به منظور نگه داشتن نرخ کلیدی موثر در محدوده هدف 2 تا 25/ 2 درصد اجرا شد. این اولین بار است که بانک مرکزی طی حدود 11 سال گذشته به چنین اقدامی دست زده است.

جهش ریپو به قله 10 درصدی

تعهد وثیقه در بیشتر موارد ذیل عملیات REPO، از طریق اوراق خزانه داری و سایر اوراق بهادار انجام می گردد. سپس پرداخت کننده پول نقد این وثیقه را دریافت می کند تا روز بعد بازپرداخت انجام گردد. دلایلی که منجر به جهش نرخ ریپو تا 10 درصد شدند، از جمله وفور اوراق خزانه داری در بازار به دلیل تامین کسری بودجه دولت خود، پرداخت مالیات سه ماهه شرکت ها در روز سه شنبه بنابراین پول زیادی صرف آن شد و بعد کاهش ذخایر اضافی نزد فدرال رزرو بود که تحت تاثیر عملیات تعدیل ترازنامه اوراق رخ داد. بنابراین، پول کافی در سیستم وجود نداشت. فدرال رزرو ایالتی نیورک وارد عمل شد تا برای اجرای عملیات ریپو اقدام کند. در این عملیات که قرار بود با حجم 75 میلیارد دلاری انجام گردد، تنها 53 میلیارد دلار استقراض شد. به این ترتیب شرایط با مداخله فدرال رزرو به حالت عادی بازگشت. نرخ ریپو به محدوده بازگشت و نرخ موثر که به سقف نرخ بهره هدف رسیده بود نیز به میانه 2 تا 25/ 2 درصد عقبگرد کرد. به این ترتیب عملیات فدرال رزرو نیویورک با موفقیت تقاضای پول در کوتاه مدت را برطرف کرد.

این بازار در ماه سپتامبر دچار اختلال شدیدی شد که طی آن نرخ استقراض از کریدور نرخ بهره هدف فدرال رزرو فراتر رفت و حتی به 10 درصد نیز جهش داشت. هر چند در حال حاضر این بازار در آرامش نسبی به سر می برد اما نتیجه مداخله بانک مرکزی در بازار تا انتها سال جاری میلادی مشخص خواهد شد. درست زمانی که طبق معمول هر سال ارزش پول کاهش پیدا می کند. آزمون سختی که فدرال رزرو در بازار ریپو با آن درگیر است زمان تزریق روزانه نقدینگی و گسترش ترازنامه بانک مرکزی، نتیجه نهایی در انتها سال روشن خواهد شد. با توجه به عقاید بانکداران، تحلیلگران و بعضی مقامات پولی، فدرال رزرو تمرکز خود را به یکسری فاکتورهای تکنیکال که در سال های اخیر طراحی شده اند معطوف کرده است. از همین رو تقاضا برای نقدینگی در بازار ریپو باعث افزایش عرضه پول در بازار شد. بعضی از فاکتورهایی که شرایط کنونی بازار استقراض ریپو را رقم زده اند. از دو سال قبل اثرات خود را به طور نامحسوس در بازار پول آمریکا گذاشتند.

ترازنامه پرنوسان فدرال رزرو

فدرال رزرو از ماه اکتبر سال 2017 میلادی آغاز به کوچک کردن ترازنامه 4500 میلیارد دلاری خود کرد. این اقدام یکی از بزرگ ترین خریداران اوراق قرضه در بازار را از صحنه خارج کرد. بنابراین به خریداران جدیدی برای جایگزینی فدرال رزرو نیاز بود. به این ترتیب بعضی از بانک ها و موسسات وارد بازار ریپو شدند. آنها از نقدینگی خود برای پوشش کامل نیاز نقدینگی در بازار شبانه استفاده کردند، همزمان بعضی از سرمایه گذاران نیز پول خود را از بانک ها خارج کرده و اقدام به خریداری اوراق قرضه کردند. در هر دو مورد، نتیجه کاهش ذخایر اضافه بانک ها بود که باعث می شد این نهادها برای ریسک گریزی کمتر در بازار استقراض شبانه پول شرکت کنند. همزمان بعضی از خریداران از بازار ریپو به عنوان تسهیلاتی برای خریداری اوراق استفاده کردند. با این اوصاف به مرور همان طور که بازار رو به رشد بود خبری از افزایش عرضه پول نبود و حتی عرضه فرایند کاهشی را سپری می کرد.

خریداری اوراق در دستان فدرال رزرو

بنابراین فدرال رزرو دوباره برنامه خریداری اوراق خزانه داری را در دست گرفته است. آیا این برنامه همان QE نیست؟ تسهیل مقداری فقط مربوط به خرید اوراق خزانه داری و رهنی نبود. این برنامه به منظور کاهش نرخ بهره طولانی مدت برای کاهش شرایط مالی بحرانی طراحی شده، بنابراین سرمایه گذاران را از دارایی های ایمن مانند اوراق خزانه داری خارج کرده و سرمایه گذاری های ریسک پذیر در بازاری مثل سهام را تشویق می کند. فدرال رزرو تصریح کرده که با اجرای این سیاست، در حال تلاش برای تغییر سیاست پولی خود از طریق خریداری اوراق نیست. خریداری جدید اوراق خزانه داری تاثیری بر نرخ بهره نمی گذارد. به همین دلیل است که فقط خرید اوراق کوتاه مدت در برنامه جدید گنجانده شده است. با محدود کردن خرید به بدهی های با سررسید کمتر از 12 ماه، فدرال رزرو پیش بینی می کند که تاثیرگذاری بر بازدهی بلندمدت نرخ ها حداقل باشد. هنوز هم بعضی تلاش می کنند تفاوت را ببینند. هرچند این نهاد QE را اجرا نمی کند، اما بازار آنها را باور نمی کند. [سرمایه گذاران] می گویند به نظر می رسد این همان بوی QE است که به مشام می رسد.

چرا بازار اینقدر شکاک است؟

هدف یک چیز است، اما نحوه اجرای آن در بازار چیز دیگری است. بعضی از تحلیلگران و سرمایه گذاران می گویند فارغ از دلیل منطقی اعلام شده از سوی فدرال رزرو، خرید اوراق خزانه داری به مرور قیمت دارایی ها را افزایش می دهد؛ زیرا سرمایه گذاران به اوراق قرضه و سهام شرکت ها سرازیر می شوند.

از 11 اکتبر سال 2019 میلادی، هنگامی که فدرال رزرو گفت خرید اوراق خزانه داری را آغاز می کند، S&P500 حدود 12 درصد افزایش یافته است، اوراق بهادار شرکت های درجه بندی شده برای سرمایه گذاری 4/ 2 درصد و اوراق با بازدهی بالا 5/ 3 درصد بازدهی داشته اند. این ممکن است به دلیل تاثیرگذاری بر نرخ بهره نباشد. در حقیقت، بازدهی اوراق 10 ساله خزانه داری از اکتبر افزایش یافته است. سناریوی ساده می تواند چنین باشدکه فدرال رزرو همزمان با اضافه کردن پول نقد، اوراق خزانه داری را از بازار خارج می کند. سرمایه گذاران مجبور هستند این پول را در جایی قرار دهند و اگر خزانه داری گردش کمتری داشته باشد، بیشتر احتمال دارد به سهام و اوراق مشارکت بازگردد. بانکداران مرکزی بعضی اوقات دوست دارند ابتدا به تئوری فکر کنند و بعدا به دنبال تاثیر بازار باشند. رابرت کپلان، رئیس فدرال شعبه دالاس اعتراف می کند که ممکن است عواقب ناخواسته ای برای اصلاح پرداخت بانک مرکزی داشته باشد. وی گفت: از یک طرف این QE نیست، اما من فکر می کنم که دارای بعضی ازاثرات QE مانند است، وی هفته گذشته به فایننشال تایمز گفت: چرا این شرایط اهمیت خاصی دارد؟ فدرال رزرو مشتاقانه تاکید کرده است که رشد ترازنامه آن تغییری در سیاست پولی ایجاد نمی کند، بلکه صرفا یک مشکل فنی را در زمینه بازارهای مالی برطرف می کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 647

به "عملیات مخفی در فدرال رزرو زیر ذره بین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات مخفی در فدرال رزرو زیر ذره بین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید