غربت محصولات کشاورزی خراسان جنوبی

به گزارش مجله آرنا، خبرنگاران/خراسان جنوبی خراسان جنوبی با داشتن خاک کویری محصولات بی نظیر کشاورزی دارد که در دنیا به فروش می رسند اما نامی از خراسان جنوبی بر روی آنان درج نشده است. خام فروشی بزرگترین معضل کشاورزی این منطقه است که کشاورزان را متضرر نموده است.

غربت محصولات کشاورزی خراسان جنوبی

خراسان جنوبی با داشتن 98 درصد سطح زیر کشت عناب به عنوان اولین فراورینماینده این محصول در کشور و جهان مطرح است؛ چنانکه می توان از این محصول با برنامه ریزی های صحیح در جهت توسعه مالی استان گام برداشت.

خراسان جنوبی تنها فراورینماینده زرشک بی دانه در جهان نیز است، در این راستان 98 درصد زرشک کشور فراوری می گردد.

زعفران نیز یکی از محصولات کشاورزی ارزشمند صادراتی ایران است که بخش اعظمی از آن در زمین های خشک و نیمه خشک خراسان جنوبی کشت می گردد.

به گزارش مجله آرنا، این سه محصول استراتژیک خراسان جنوبی با وجود زحماتی که کشاورزان در تمام طول سال برای نگهداشت و رشد آنان در زمین های کویری می کشند، بدون حتی نامی از خراسان جنوبی بر روی آن در بازارهای ملی و جهانی به فروش می رسد.

این درد سال هاست که بر قلب کشاورزان کویری سنگینی می نماید، دردی از جنس ماه ها زحمت و کوشش و گذاشتن سود در جیب دلال و سپس خام فروشی و فروش محصولاتشان با نام های تجاری دیگر در جهان!

توجه به تجارت بخش کشاورزی با توجه به اهدافی همچون خودکفایی و امنیت غذایی و امکان ارزآوری بالای این بخش مالی حائز اهمیت است. از آن جا که لازمه شکل گیری این بخش مهم کشاورزی، اتخاذ سیاست های مناسب است، ضروری است مسئولان با درنظر دریافت اصول علمی و بهره بردن از بحث های کارشناسی در راستای برندسازی محصولات کشاورزی استان و سپس صادرات آن گام بردارند.

سود زعفران در جیب دلالان

عباس نژاد، نماینده اتحادیه زعفران کاران خراسان جنوبی اظهار کرد: زحمت اصلی کاشت و برداشت زعفران بر دوش کشاورزان است اما دلالان از سود آن منتفع می شوند.

وی خواهان ارائه تسهیلاتی به زعفران کاران برای فروش محصولات در زمان مناسب برای کسب سود بیشتر شد و گفت: احتیاجمند حمایت مسئولان در این امر هستیم.

فراوری سالانه 21 هزار تن زرشک

محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران از فراوری سالانه 21 هزار تن زرشک اطلاع داد و گفت: سهم ما از سبد صادرات این محصول استراتژیک بسیار پایین است که باید بسته های تشویقی برای معرفی و بازارسازی زرشک تدوین گردد.

وی اضافه کرد: فراوری زعفران در امسال به 450 تن در سال رسیده و هرساله سطح زیر کشت این محصول در کشور افزایش می یابد.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه بیش از 80 درصد زعفران ایران به کشورهای چین، امارات، ویتنام، ایتالیا و اسپانیا صادر می گردد، توضیح داد: کشورهای افغانستان، قطر، آلمان و فرانسه از دیگر مقاصد صادراتی زعفران ایران به شمار می فرایند.

صادرات زعفران مدیریت گردد

وی اعلام کرد: متاسفانه راندمان فراوری زعفران پایین است و باید فرایند صادرآت زعفران به نحوی مدیریت گردد تا کشاورزان دستمزد واقعی خود را دریافت و حاصل دسترنج آنان به هدر نرود.

رئیس شورای ملی زعفران با تاکید بر اینکه برند ملی زعفران ثبت شده است، اضافه کرد: ثبت جهانی برند زعفران ایران نیامند تامین اعتبار است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

احتشام اعلام کرد: باید صندوق حمایت از زعفران شکل بگیرد و نیم درصد از درآمد حاصل از صادرات زعفران در راستای بازارسازی و تحقیقات به این صندوق واریز گردد.

رئیس شورای ملی زعفران با اشاره به اینکه باید کارت اهلیت برای صادرنمایندگان زعفران صادر گردد، اضافه کرد: تقاضای واگذاری اختیاراتی به بخش خصوصی و شورای ملی زعفران و اتحادیه ها را داریم تا با این امر بخش خصوصی بتواند در بحث فرآیند صادارت زعفران به نحو مطلوبی مدیریت کند.

احتشام از ناشناخته بودن زرشک در جهان ناشناخته گفت و ادامه داد: این محصول استراتژیک خراسان جنوبی باید به جهان معرفی و شاخته گردد.

وی خواهان اختصاص تسهیلات کم بهره برای ایجاد بارگاه های بهداشتی زرشک و فرآوری این محصول شد و اضافه کرد: در بحث عناب نیز احتیاج به معرفی بیشتر این محصول در سطح کشور و جهان است و باید سازمان توسعه و تجارت بسته تشویقی برای قراردریافت عناب در سبد بازار کالاهای جهانی تدوین کند.

رشد منطقی، محدود و هدفمند محصولات استراتژیک

غلامرضا قوسی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز گفت: با توجه به کمبود منابع آبی به دنبال افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی نیستیم.

وی با اشاره به سند سازگاری با کم آبی، اضافه کرد: براساس این سند باید رشدی منطقی، محدود و هدفمند را در فراوری سه محصول زعفران و عناب و زرشک دنبال کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در امسال ترویج و آموزش کشاورزان مورد توجه ویژه جهاد کشاورزی قرار گرفته است، توضیح داد: ارتقاء فراوری و بهره وری محصولات کشاورزی به ویژه زرشک، زعفران و عناب از اهداف مهم اقدامات جهاد کشاورزی است.

قوسی با بیان اینکه کشاورزی قراردادی باعث رفع مسائل نوسانات تنظیم بازار شده و دغدغه های کشاورزان را رفع می نماید، اظهار کرد: باید در زمینه انبار، بسته بندی و فرآوری محصولات استراتژیک هدف گذاری گردد.

داوود شهرکی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی نیز با اشاره به فراوری 350 تن زعفران و حدود شش هزار تن عناب کشور در خراسان جنوبی، گفت: با این وجود کمتر از دو زرشک و عناب و 70 درصد زعفران استان صادر می گردد.

وی با اشاره به صادرات بیش از 70 درصدی زعفران، توضیح داد: تا به امروز حمایتی از فرآوری محصولات استراتژیک شده اما احتیاجمند همکاری بیشتر هستیم.

عدم وجود تشکل های صادراتی

مشیرالحق عابدی، معاون هماهنگی امور مالی استاندار خراسان جنوبی نیز عدم وجود تشکل های صادراتی را یکی از موانع پیش روی صادرات دانست و گفت: کارگروه محصولات استراتژیک در استان تشکیل شده که در راستای آن سند جامع محصولات استراتژیک خراسان جنوبی تدوین شده است.

وی اضافه کرد: تسهیلاتی به وسیله صندوق توسعه ملی به طرح هایی که به فراوری زعفران با کیفیت یاری می نماید، اعطاء می گردد.

تحقیقات علمی با اقدامات عملی عجین گردد

معاون هماهنگی امور مالی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه باید تحقیقات علمی با اقدامات عملی عجین گردد، توضیح داد: اگر طرح های بنیاد نخبگان اجرایی گردد، مسائل بخش کشاورزی از قبیل کمبود نیرو و مکانیزاسیون رفع خواهد شد.

عابدی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک محصولات پسته و انار نیز در سند جامع محصولات استراتژیک استان گنجانده خواهد شد، اعلام کرد: باید خراسان جنوبی را مانند سایر استان ها با برندهای خاص به جهان معرفی کرد.

ایجاد گمرکات تخصصی محصولات کشاورزی

محمدصادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی نیز چندی پیش در جشن شکرگزاری زرشک و زعفران قاینات با اشاره به سهم ناچیز صادرات محصولات استراتژیک، یادآور شد: ایجاد گمرکات تخصصی محصولات کشاورزی از اولویت های ما است تا کشاورزان بتوانند به صورت مستقیم محصول خود را صادر نمایند.

وی با بیان اینکه بخشی از ظرفیت استان در مرز خلاصه شده به گونه ای که 30 درصد صادرات کشور به افغانستان از مرز خراسان جنوبی بوده است، توضیح داد: در سال 96 مجموع صادرات کشور به 28 کشور اروپایی یک میلیون دلار بوده و در امسال، خراسان جنوبی بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات به کشور افغانستان داشته است.

معتمدیان با بیان اینکه بیشترین فراوری زرشک استان مربوط به شهرستان قاین است، اضافه کرد: کیفی ترین زعفران کشور مربوط به خراسان جنوبی بوده و این استان، رتبه دوم فراوری را در کشور دارد.

وی ادامه داد: شناخته نبودن خراسان جنوبی در سطح ملی و بین المللی یکی از مسائل عمده خراسان جنوبی است که در این زمینه از رسانه ها تقاضا داریم برای معرفی هر چه بیشتر استان کوشش نمایند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی دیار ناشناخته هاست، اضافه کرد: در کمیته تخصصی محصولات استراتژیک با بهره گیری از بخش های دولتی و خصوصی، مباحث مربوط به محصولات استراتژیک پیگیری می گردد.

معتمدیان توضیح داد: خام فروشی یکی از مسائل محصولات استراتژیک استان است که باعث می گردد دلالان سود اصلی را ببرند.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت های استان افزایش صنایع فرآوری است، اضافه کرد: طبق تفاهم نامه توسعه روستایی تا انتها دولت دوازدهم هزار هکتار گلخانه و 150 هکتار بارگاه زرشک در استان ایجاد خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: در این تفاهم نامه اشتغال هشت هزار نفری پیش بینی شده و 280 هزار تن محصولات گلخانه ای در دو سال آینده در استان فراوری خواهد شد.

شکی نیست که توسعه صادرات محصولات استراتژیک خراسان جنوبی که در کشور و یا حتی جهان بی نظیرند، نقش بسزایی در معرفی این محصولات و جبران سختی های کشاورزان دارد. این امر احتیاج به حمایت و کوشش مسئولان دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 671

به "غربت محصولات کشاورزی خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غربت محصولات کشاورزی خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید