فاجعه ای تاریخی که پسر کوچک و مرد چاق آمریکایی در ژاپن رقم زدند، دلیل سکوت توکیو در مقابل واشنگتن چه بود؟

به گزارش مجله آرنا، حمله اتمی آمریکا به ژاپن در جنگ جهانی دوم تاکنون نه عذرخواهی کشور اول و نه شکایت قربانیان و بازماندگان آن ها را در پی داشته است.

فاجعه ای تاریخی که پسر کوچک و مرد چاق آمریکایی در ژاپن رقم زدند، دلیل سکوت توکیو در مقابل واشنگتن چه بود؟

به گزارش، شهر های هیروشیما و ناکازاکی به ترتیب در روز های 6 و 9 آگوست سال 1945 و در واپیسن نفس های جنگ جهانی دوم به دستور هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریکا هدف بمباران اتمی قرار گرفتند؛ بمبارانی که اگرچه به سرانجام تسلیم ژاپن و جنگ جهانی دوم انجامید، اما قتل عام حدود 220 هزار غیرنظامی بیگناه را سبب شد.

در نتیجه اصابت پسر کوچک و مرد چاق اتمی آمریکا به شهر های ژاپنی بیش از 100 هزار نفر بلافاصله جان خود را در نتیجه بمباران کشته شدند و 120 هزار نفر دیگر تا سرانجام سال 1945 به دلیل اثرات مرگبار و مخرب تشعشات رادیو اکتیو جان خود را از دست دادند.

بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی که نخستین مورد استفاده از بمب های اتمی بود، خوشبختانه تاکنون تکرار نشده است و البته به قانون، دستورالعمل، قطعنامه و توافقی بین المللی و الزام آور برای ممنوعیت تولید و ارتقای تسلیحات اتمی نشد. باید توجه داشت که بمب های اتمی فعلی 3000 برابر مخرب تر از انواع به کار رفته در هیروشیما و ناکازاکی هستند.

آمریکا به عنوان عامل این جنایت غیرانسانی و اجتناب پذیر همچنان ضمن ادعای دروغین حمایت از حقوق بشر به شکل گسترده ای در جهت ارتقا و تولید بمب های اتمی پیش می رود و ژاپن به عنوان تنها قربانی بمب های اتمی در تاریخ جهان، پیشرو اقدامی در مورد ممنوعیت تولید بمب های اتم نبوده است.

بررسی های مکرر در 74 سال گذشته نشان می دهد که بمباران اتمی ژاپن اساسا غیرضروری بوده و این کشور حتی پیش از بمباران در جهت تسلیم قرار گرفته بود. غیر ضروری بودن بمباران اتمی ژاپن نه تنها از سوی کارشناسان بلکه از طرف شخص آیزنهاور مطرح شده بود. وی تاکید کرد: ژاپن قبلا شکست خورده بود و بمباران اتمی این کشور ضرورتی نداشت. این موضوع به تایید شمار دیگری از مقامات وقت و فعلی آمریکایی از جمله فرماندهی ناوگان آمریکا در اقیانوس آرام و شماری دیگر از مقامات نیز رسید. با این وجود دولت آمریکا تاکنون از دولت و بازماندگان این جنایت عذرخواهی نکرده است.

ژاپن در ماه های منتهی به آگوست 1945 با مسائل اقتصادی و نظامی فراوانی دست و پنجه نرم می کرد و خطر اعلام جنگ اتحاد جماهیر شوروی علیه خود را به وضوح مشاهده می کرد.

این در حالی است که باور گسترده ای در ژاپن مبنی بر ضروری بودن این اقدام ریشه دوانده و این امر سبب شده تا دولت ژاپن و بازماندگان قربانیان جنایات هیروشیما و ناکازاکی از پیگیری قضایی خودداری کنند.

این باور تا حدی در ژاپن جدی است که فومیو کیوما وزیر دفاع وقت ژاپن در اظهاراتی در مورد جنگ جهانی دوم در ژوئن 2007 تلویحا حمله اتمی آمریکا علیه کشورش را اقدامی لازم برای سرانجام جنگ اعلام کرده بود.

وی ضمن اجتناب ناپذیر خواندن این حمله گفته بود ژاپن بدون این اقدام تسلیم نمی شد و جنگ همچنان برای مدتی دیگر ادامه می یافت و احتمال داشت حتی شوروی وارد جنگ علیه این کشور شد.

هرچند وزیر ژاپنی ابتدا عذرخواهی و سپس از سمت خود استعفا کرد، اما وجود چنین باوری در ژاپن آن هم به رغم وجود اسناد و مدارک متقن و نیز اعتراف صریح مقامات آمریکایی به غیر ضروری بودن این اقدام سبب حیرت و تعجب است.

تحلیلگران و کارشناسان دلایل چندی بر عدم پیگیری قضایی این جنایت از سوی ژاپن بر شمرده اند که از جمله آن ها می توان به معامله مخفیانه توکیو و واشنگتن در مورد ساخت بمب اتم در ژاپن پیش از جنگ جهانی دوم با کمک آلمانی ها، نگرانی از برملا شدن اقدامات ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم که بخشی از آن در منازعات فعلی توکیو و سئول، خود را نمایان کرده و ادامه تلاش های ژاپن برای ساخت بمب اتمی که قطعا با سرمداری در عرصه مبارزه با بمب اتم و شکایت از آمریکا غیرممکن می شد، اشاره کرد.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 170

به "فاجعه ای تاریخی که پسر کوچک و مرد چاق آمریکایی در ژاپن رقم زدند، دلیل سکوت توکیو در مقابل واشنگتن چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاجعه ای تاریخی که پسر کوچک و مرد چاق آمریکایی در ژاپن رقم زدند، دلیل سکوت توکیو در مقابل واشنگتن چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید