فعلا از شر کرونا در امان نخواهیم بود ، رعایت پروتکل ها مهم ترین رکن بازگشایی مدارس است

به گزارش مجله آرنا، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر اینکه فعلا از شر کرونا در امان نخواهیم بود، در عین حال شرط اصلی بازگشایی مدارس را آموزش رعایت پروتکل های بهداشتی به بچه ها دانست.

فعلا از شر کرونا در امان نخواهیم بود ، رعایت پروتکل ها مهم ترین رکن بازگشایی مدارس است

دکتر سید احمد طباطبایی - دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در گفت وگو با مجله آرنا، با اشاره به اینکه تعداد ابتلای بچه ها به کرونا در مقایسه با بزرگسالان بسیار کمتر است، گفت: به همین ترتیب عوارض و مشکلاتی که برای آنها ایجاد می گردد کمتر از بزرگسالان است؛ ولی این به معنای عدم ابتلای بچه ها نیست و نمی توان گفت که می توانیم نکات بهداشتی را برای آنان سهل بگیریم. از آنجایی که بچه ها مبتلا به کرونای بی علامت، تعداد قابل توجهی دارند، می توانند کانون انتشار بیماری به سایرین باشند و نباید از آنها غافل شد. بنابراین علی رغم تعداد کم ابتلا و مرگ ومیر نمی توانیم از بچه ها غافل شویم و خانواده ها باید در صورت ابتلای فرزندشان مراقبت را افزایش دهند.

وی درباره علائم ابتلا به کرونا در بچه ها در شرایط فعلی، اظهار کرد: با طیف گسترده ای از علائم روبرو هستیم؛ ولی معمولا مجموعه علائم با شدت کمتری در آنها دیده می گردد. تب چند روزه، گلودرد، سرفه های مزاحم و علائم گوارشی از علائم شایع کرونا است که البته در بچه ها شدت کمتری دارد و همه این علائم کنار یکدیگر در کودک دیده نمی گردد. هر عضو و ارگانی می تواند مستقلا درگیر گردد.

او در خصوص واکسیناسیون بچه ها، بیان نمود: معمولا تاثیر واکسیناسیون چند ماه بعد معین می گردد. واکسیناسیون بچه ها بالای 12 سال چند هفته است که شروع شده و اینکه الان بخواهیم از تاثیر واکسن بر مقدار ابتلای بچه ها صحبت کنیم، چندان معین نیست؛ چون تا ایمنی در افراد ایجاد گردد و سپس در معرض بیماری قرار گیرند تا ببینیم چه مقدار ایمنی در بدن آنها ایجاد شده است، زمان می برد. در مجموع مطالعات جهان نشان دهنده تاثیر واکسن در کاهش مرگ و میر کرونایی و فرم های شدید بیماری است؛ البته زدن واکسن به معنای ایمنی مطلق نیست و مردم فکر ننمایند چون واکسن زدند دیگر به کرونا مبتلا نمی شوند و می توانند ماسک نزنند و پروتکل های بهداشتی را نادیده بگیرند. البته تزریق واکسن به طور چشمگیری مرگ و میر و ابتلای شدید به بیماری را کاهش داده است.

دبیر بورد ریه اطفال کمیته علمی کشوری ستاد مقابله با کرونا، درباره بازگشایی مدارس ، توضیح داد: در بازگشایی ها فقط مسائل پزشکی مطرح نیست؛ هرچند که ممکن است خانواده ها از ترس ابتلای فرزندشان همراهی درستی در بازگشایی حضوری مدارس نداشته باشند؛ ولی کاری که ضروری است رسانه ها انجام دهند این است که خانواده ها را با اهمیت آموزش اطفال برای رعایت پروتکل ها آشنا نمایند؛ زیرا شاید مفهوم رعایت مسائل بهداشتی از سوی بچه ها به درستی اجرا نگردد؛ مثلا به عنوان نمونه ممکن است کودک به فراخور سن اقدام به تعویض ماسک خود با دوستش کند و یا در طول ساعت حضور در مدرسه به درستی از ماسک استفاده نکند که اینها همگی عوامل خطر ابتلا به بیماری هستند.

وی اضافه نمود: با افزایش سطح واکسیناسیون به بالای 80 درصد، می توان با شرط رعایت مسائل بهداشتی به سمت بازگشایی ها گام برداشت. در مجموع با روندی که پیش می رود به سمت بازگشایی مدارس می رویم.

وی ادامه داد: در خصوص واکسیناسیون زیر 12 سال هم هنوز اطمینان خاطری نسبت به نوع واکسن وجود ندارد. گرچه برخی کشورها مجوز تزریق واکسن هایی که ما در ایران در دسترس داریم را به زیر 12 سال صادر کردند ولی معلوم نیست خود آنها از این واکسن برای بچه ها این طیف سنی استفاده نموده اند یا خیر. بنابراین به نظر می رسد باید بیشتر بر رعایت مسائل بهداشتی مانور دهیم.

او با تاکید بر اینکه فعلا از شر کرونا در امان نخواهیم بود، بیان نمود: با توجه به سیر بیماری به نظر می رسد چندین سال با این بیماری سر و کار داریم و باید مسائل بهداشتی، حذف تجمعات غیرضروری، تزریق واکسن را جدی بگیریم و نباید لحظه ای از کار آموزش مردم غافل شویم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1801

به "فعلا از شر کرونا در امان نخواهیم بود ، رعایت پروتکل ها مهم ترین رکن بازگشایی مدارس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعلا از شر کرونا در امان نخواهیم بود ، رعایت پروتکل ها مهم ترین رکن بازگشایی مدارس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید