قطره زردی نوزاد؛ قطره بیلی ناستر چیست؟

به گزارش مجله آرنا، قطره زردی نوزاد با نام قطره بیلی ناستر که از عصاره گیاه شیرخشت بدست می آید، برای درمان زردی نوزادان استفاده می گردد. این قطره برای زردی نوزاد به همراه روش نور درمانی اثر خوبی خواهد داشت. درباره قطره زردی نوزادان (بیلی ناستر)، میزان مصرف، عوارض مصرف و... بخوانید.

قطره زردی نوزاد؛ قطره بیلی ناستر چیست؟

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

مجله آرنا | سرویس مادر و کودک - زردی یکی از مسائل شایع دوران نوزادی است. برای مشخص میزان زردی نوزاد، آزمایش گرفته می شود و بنا بر درجه زردی، روش درمان آن انتخاب می شود. نوزاد باید از نظر انسداد گوارشی و عفونت ادراری معاینه شود و سپس پزشک متخصص اطفال بهترین روش درمان را انتخاب کند. برای درمان زردی می توان از نور درمانی، دارو درمانی، تعویض خون و طب سنتی استفاده نمود. قطره زردی نوزادان به نام قطره بیلی ناستر یکی از روش های درمان دارویی زردی در نوزادان است. این قطره کاملاً گیاهی است و برای درمان زردی بسیار موثر است، ولی باید با مشورت پزشک مصرف شود.

مهم ترین و معروف ترین داروهای قدیمی ضد زردی نوزادان در کشور ما، شیرخشت و ترنجبین است. مصرف شـیر خشت موجب کاهش سریع تر زردی نوزادان و نیز کاهش طول مدت بستری و بهبودی می شود، همچنین طریقه مصرف شیر خشت برای نوزاد باید دقیق و با مشورت پزشک باشد و مصرف آن توسط مادر می تواند در کاهش زردی نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند، موثر باشد.

در این مطلب می خوانید:

  • قطره بیلی ناستر چیست؟
  • مکانیسم اثر قطره زردی نوزاد
  • موارد مصرف قطره زردی نوزادان
  • میزان مصرف قطره بیلی ناستر
  • عوارض قطره بیلی ناستر برای نوزادان

قطره بیلی ناستر چیست؟

در طب سنتی ایران از ماده ای به نام شیر خشت، در درمان زردی نوزادان استفاده می شود. این ماده با داشتن قندهایی چون مانیتول یکی از درمان های مهم برای زردی به شمار می رود و چنانچه به روش بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد، بسیار موثر خواهد بود. جنبه درمانی آن به صورت علمی نیز به اثبات رسیده است.

امروزه، استفاده قطره خوراکی عصاره گیاه دارویی شیر خشت معروف به قطره بیلی ناستر، به همراه نور درمانی تا حد زیادی در درمان نوزادان مبتلا به زردی موثر است به طوری که سه روز پس از کاربرد این دو روش درمانی در حدود 90 درصد نوزادان بهبود می یابند. مصرف این قطره باعث کاهش میزان بیلی روبین خون می شود.

مکانیسم اثر قطره زردی نوزاد چیست؟

شیر خشت بدست آمده از گیاه حاوی مانیتول، ساکارز، دکستروز، فروکتوز و پلی ساکارید های متعدد می باشد. میزان مانیتول شیرخشت حدود 40 تا 60 درصد است. جذب خوراکی مانیتول از دستگاه گوارش خیلی کم است و در روده باعث اسهال می شود، این خاصیت مانیتول موجود در شیر خشت، احتمالاً باعث می شود بیلی روبین که به وسیله چرخه متابولیسم وارد روده شده، به وسیله مدفوع دفع شود و در نتیجه باعث کاهش سطح بیلی روبین شود. همچنین این قطره باعث می شود که با افزایش دفعات مدفوع، پاک سازی بیلی روبین از راه کبد، تسریع شود.

موارد مصرف قطره زردی نوزادان چیست؟

تحقیقات نشان می دهد مصرف قطره بیلی ناستر باعث کاهش طول درمان در بیمارستان و کاهش مدت زمان فتوتراپی می شود. مصرف شیر خشت موجب کاهش سریع تر زردی نوزاد و نیز کاهش طول مدت زمان بستری می شود.

پس از مطالعات بیشتر در این زمینه، فرآورده استاندارد آن تهیه گشت و در درمان زردی نوزادان از آن استفاده خواهد شد. قطره بیلی ناستر دارای اثر ملینی می باشد و در درمان یبوست اطفال و بزرگسالان مصرف می شود. این قطره را به همراه سایر دارو هایی که برای درمان زردی بچه ها داده می شود می توان استفاده کرد (با مشورت پزشک).

قطره بیلی ناستر به عنوان درمان یاریی زردی نوزادان و موارد مشابه که بیلی روبین خون بالا رفته باشد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. شیر خشت به همراه نور درمانی اثر مضاعف داشته و به پایین آمدن بیلی روبین خون یاری می نماید و باعث می شود نیازی به تعویض خون یا تحویز دارو های دیگر نباشد. همچنین منجر به کاهش زمان بستری شدن نوزادان در بیمارستان می شود. به این نکته توجه کنید که به دلیل ایجاد اسهال اسموتیک در نوزادان، در این مواقع به مادران توصیه می شود فواصل شیر دادن را کمتر نمایند.

از دیگر خواص شیرخشت برای نوزادان و اطفال بالای دو سال، کاهش تب شدید است، همچنین در کتب طب سنتی بر مصرف شیرخشت برای بچه ها تاکید شده است.

میزان مصرف قطره بیلی ناستر چقدر باشد؟

به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن نوزاد، 3 تا 5 قطره 3 بار در روز تجویز می شود که باید با مشورت پزشک انجام گیرد.

اثرات جانبی قطره زردی نوزادان چیست؟

قطره بیلی ناستر به درمان زردی نوزادان یاری می نماید و همچنین کاهش دهنده بیلی روبین خون است، ولی کمی طول می کشد تا اثر کند. اما عوارض قطره بیلی ناستر برای زردی نوزاد چیست؟ قطره بیلی ناستر از عصاره آبی شیرخشت تهیه شده است و هیچ اثر سویی برای نوزاد ندارد. این قطره عوارض زیادی نداشته و فقط در برخی از اطفال، موجب اسهال می شود که آن نیز ناشی از مکانیزم دارو است.

اگر هنوز در دوران بارداری به سر می برید حتما مطلب جلوگیری از زردی نوزاد با رژیم غذایی مناسب دوران بارداری را بخوانید. نظرات و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1278

به "قطره زردی نوزاد؛ قطره بیلی ناستر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطره زردی نوزاد؛ قطره بیلی ناستر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید