قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است؟

به گزارش مجله آرنا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه وقوع تخلف در فرآیند واکسیناسیون به هیچ وجه قابل پذیرش نیست گفت: راه چاره جلوگیری از وقوع تخلفات، استفاده از ظرفیت نظارتی سامانه تیتک است، اما متأسفانه از این سامانه به صورت صحیح استفاده نمی گردد.

قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است؟

به گزارش فارس، معصومه پاشایی بهرام، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تا به امروز بیش از 3 میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است، گفت: بر اساس آمار سامانه تیتک، نزدیک به 1 میلیون و 400 هزار دوز واکسن تزریق شده است.

وی با اشاره به تخلفات اتفاق افتاده در فرآیند واکسیناسیون گفت: متأسفانه تعدادی از واکسن ها از زنجیره رسمی توزیع خارج شده و با مبالغ هنگفت در بازار سیاه به فروش رسیده است؛ به طوری که هر واکسن آسترازنکا در بازار سیاه تا 25 میلیون تومان به فروش می رسد، درحالیکه که قیمت این واکسن نهایتاً 300 هزار تومان است.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از تزریق خارج از نوبت واکسن در بعضی از شهر های کشور گفت: متأسفانه در بعضی از مناطق کشور با جانمایی افراد فاقد اولویت در لیست های تزریق در مراکز بهداشتی و بیمارستان ها روبرو هستیم که می بایست به صورت جدی با این تخلف مقابله گردد.

پاشایی با اشاره به علت اصلی وقوع تخلفات در فرآیند واکسیناسیون، اضافه نمود: متأسفانه تا به امروز از ظرفیت های سامانه ای برای رصد سیستمی واکسیناسیون استفاده نشده است؛ به عنوان مثال با وجود اینکه قرار بود سامانه تیتک در این فرآیند نقش داشته باشد، اما این سامانه به صورت صحیح مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

وی با تأکید بر اهمیت استفاده کامل از سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت اقلام سلامت محور (تیتک)، گفت: در حال حاضر بیش از 50 درصد از شناسه های واکسن در سامانه تیتک ثبت نشده است و این موضوع احتمال تزریق واکسن های تقلبی را افزایش می دهد؛ چرا که تنها راه اصالت سنجی واکسن ها ثبت شناسه آن ها در سامانه نظارتی تیتک است.

احتمال ورود واکسن های تقلبی در مراکز بهداشت

این نماینده مجلس با بیان اینکه ثبت آفلاین و با تأخیر شناسه اصالت واکسن امکان نظارت سیستمی را از بین می برد، گفت: این مسئله می تواند احتمال وقوع تخلف را افزایش داده و منجر به ورود واکسن تقلبی کرونا به فرایند واکسیناسیون گردد.

پاشایی با انتقاد از نحوه هویت سنجی افراد در هنگام تزیق واکسن کرونا گفت: متأسفانه در فرآیند هویت سنجی و استحقاق سنجی افراد برای واکسیناسیون کرونا از روش های سنتی و غیر سیستمی استفاده می گردد.

وی با اشاره به راهکار موجود برای جلوگیری از وقوع تخلفات گفت: راهکار جلوگیری از وقوع تخلفات پیش از این وجود داشته است که همان استفاده از ظرفیت نظارتی سامانه تیتک است، اما متأسفانه از این سامانه به صورت صحیح استفاده نمی گردد.

نماینده مردم جلفا و مرند اضافه نمود: برای استفاده صحیح از سامانه تیتک می بایست که آموزش های لازم توسط معاونت بهداشت به پرسنل بهداشتی داده گردد تا آن ها بتوانند از سامانه های سیب و تیتک به درستی استفاده نمایند. همچنین می بایست تمامی شناسه های اصالت واکسن ها در سامانه تیتک ثبت شوند تا جلوی خروج واکسن از زنجیره رسمی گرفته گردد.

پاشایی ادامه داد: علاوه بر این می بایست تمامی شناسه ها قبل از تزریق از سامانه تیتک استعلام شوند تا واکسن های تقلبی شناسایی شده و امکان وقوع تخلف کاهش یابد.

وی با اشاره به تخلف بعضی از سازمان ها در معرفی افراد برای تزریق واکسن کرونا گفت: لیست های تزریق بصورت سیستمی و نه کاغذی و با مسئولیت فرد مشخصی به سامانه سیب معاونت بهداشت ارسال گردد تا دیگر مسئله ای شبیه سوء استفاده از سهمیه پاکبان ها پیش نیاید.

این نماینده مجلس ادامه داد: بهتر است که کد ملی افراد قبل از تزریق از ثبت احوال بصورت سیستمی استعلام شده و با لیست ارائه شده تطبیق داده گردد تا افراد خارج از نوبت واکسن نزنند. همچنین می بایست پیامکی حاوی کد تایید به تلفن همراه فرد ارسال گردد تا فرد این کد را در اختیار مرکز بهداشت قرار دهد و مرکز بهداشت صرفاً با داشتن این کد بتواند اطلاعات تزریق را در سامانه ثبت کند. (همانند فرایندی که برای هویت سنجی افراد در اینترنت بانک ها انجام می گردد).

برخورد قضائی با مسئولان وزارت بهداشت در صورت تکرار تخلفات

وی با اشاره به ضرورت استفاده از بانک های اطلاعاتی موجود در کشور، اضافه نمود: می بایست برای واکسیناسیون، اطلاعات بیماران خاص بجای خوداظهاری، از بیمه های درمانی بصورت سیستمی گرفته گردد، چون بیمه ها این اطلاعات را بصورت صحیح و دقیق در اختیار دارند.

پاشایی در خاتمه با بیان اینکه یکی از پیشرفته ترین و به روزترین سامانه های رصد سیستمی توزیع و تزریق واکسن (سامانه تیتک) را در اختیار داریم، گفت: این سامانه در اختیار معاونت بهداشت قرار گرفته است و با وجود چنین سامانه هایی وقوع تخلف به هیچ وجه قابل پذیرش نیست؛ در صورت تکرار تخلفات، برخورد قضائی لازم با مسئولین معاونت بهداشت و وزارت بهداشت انجام خواهد گرفت. اگر سامانه ای در اختیار نداشتیم وقوع تخلفات تاحدی قابل پذیرش بود، اما حالا که سامانه ای مانند تیتک داریم و می توانیم همه چیز را رصد و حتی متخلفان را شناسایی کنیم، هیچ عذری از مسئولان وزارت بهداشت پذیرفته نیست.

جدول آمار واکسن های وارد شده و تزریق شده در کشور

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1552

به "قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت واکسن کرونا در بازار سیاه چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید