مردان بیشتر از زنان به آسیب بینایی دچار می شوند

به گزارش مجله آرنا، مدیرعامل شبکه تشکل های نابینایان کشور می گوید با وجود پیشرفت در اوضاع استخدام نابینایان و کم بینایان در کشور هنوز مسائل و موانع زیادی برای آنها در زمینه داشتن شغل وجود دارد.

مردان بیشتر از زنان به آسیب بینایی دچار می شوند

به گزارش مجله آرنا ، سهیل معینی مدیرعامل انجمن باور و مدیر شبکه تشکل های نابینایان کشور در گفت و گویی با خبرنگار ما بیان کرد: انجمن باور به طور معین سه محور اصلی و معین دارد که یکی از آنها فرهنگ سازی در جهت تغییر نگرش منفی جامعه نسبت به پدیده معلولیت است.

معینی گفت: هدف اصلی فعالیت ما این است که یک فرد نابینا و معلول با وجود همه محدودیت های معینی که دارند باید افرادی باشند که دارای مسئولیت ها و حقوق برابر با سایر افراد جامعه هستند. این قدرت آنها باید به رسمیت شناخته شود. مسئولیت برابر آنها با دیگر اعضای جامعه به توسعه همان جامعه یاری می نماید. فرصت های برابر برای شکوفایی استعدادهای این افراد باید در اختیارشان قرار داده شود.

مدیر شبکه تشکل های نابینایان کشور اضافه کرد: محور دوم کار ما توانمندسازی خود فرد نابینا و یا معلول است؛ بدان معنا که بدانند داشتن معلولیت جسمی به معنای از دست رفتن توانمندی های آنها نیست. فرد برای اینکه بتواند در جهت جبران این معلولیت سایر توانمندی های خود را ساماندهی کند باید آموزش هایی را در چارچوب توانبخشی ببیند. از نظر باور هم افراد باید تقویت شوند. آنها باید معلولیت خود را بپذیرند و برای زندگی مستقل و خدمت برابر به جامعه آماده شوند. البته به سایر افراد عادی جامعه هم باید آموزش هایی در این رابطه داده شود. آموزش به معلولان در سطوح روان شناسی، فنی و حرفه ای، مهارت های اجتماعی و ارتباطی یکی از محورهای خدماتی انجمن است.

مدیرعامل انجمن باور ادامه داد: سومین هدف ما ایجاد فرصت های برابر و حقوق شهروندی است. ما کوشش می کنیم مبحث حقوق برابر را از روی کاغذ دربیاوریم و آنها را به فعلیت دربیاوریم. افراد نابینا و معلول در کلیه روندهای تصمیم گیری برای سایر شهروندان باید مشارکت داشته باشند. این تصمیم گیری ها از شوراهای شهر آغاز می شود تا سطح دولت. از جمیع جهات ما این برنامه ها را در نظر داریم.

معینی بیان داشت: ما اعضای زیادی در این انجمن داریم اما مسلما دامنه فعالیت های ما به این اعضا منحصر نیست. انجمن باور از پیشگامان تثبیت حقوق معلولان و نابینایان است و البته مشارکت مستقیم در تبیین و تثبیت حقوق حمایت از معلولان به شمار می رود. این قانون شامل همه معلولان کشور است و در نتیجه، حوزه تاثیرگذاری متاثر از اعضای ما نیست و کل جامعه نابینایان و معلولان را در برمی گیرد.

وی تاکید نمود: ما بحث های متعددی را در رابطه با نابینایان و معلولان پیگیری می کنیم همانند مثل حق استخدام آنها در نهادها و ارگان های مختلف. ما همیشه پیگیر این قضیه هستیم و حتی در مواردی برای احقاق حقوق عده ای از افراد شکایت به دیوان عدالت اداری برده ایم. در حوزه هایی مثل توسعه مناسب سازی شهر برای تردد معلولان و نابینایان و ... فعالیت هایی وجود دارد که دامنه اثرگذاری را به کل جامعه نابینایان و معلولان می رساند.

این مقام مسئول اذعان داشت: 184 هزار پرونده آسیب بینایی در بهزیستی وجود دارد. البته قطعا می دانیم که افراد دارای آسیب بینایی به ویژه افراد کم بینا بسیار بیشتر از این عدد است و تقریبا در همه جای جهان افراد کم بینا نسبت به نابینای مطلق رقم و درصد سه به یک دارند. یعنی افراد کم بینا تقریبا سه برابر افراد نابینا هستند. طیف کم بینی طیف بسیار وسیعی است و افراد با درصدهای مختلف کم بینایی در این طیف می گنجند. افراد کم بینا جمعیت بسیار زیادی نسبت به نابینایان دارند.

مدیرعامل انجمن باور یادآور شد: شرایط اشتغال نابینایان و کم بینایان و کلا افراد معلول طبق واقعیت های موجود در مقایسه با گذشته بهتر شده است. به وجود آمدن این شرایط به دلیل دستاوردهایی است که در حوزه حقوق معلولان شکل گرفته است. در سال 1383 در کشور قانون حمایت از حقوق معلولان به تصویب رسید. سهمیه 3 درصدی استخدام افراد معلول در دستگاه های دولتی بر اساس همان قانون شکل گرفت و در قانون جدید حفظ شد. بعد از آن هم کوشش شد که موانع اجرایی این قانون برطرف شود. اکنون نزدیک به دو دهه است شاهد رشد اشتغال در حوزه افراد معلول از جمله نابینایان و کم بینایان هستیم. البته این بدان معنا نیست که ما در این زمینه دیگر مسئله ای نداریم. اتفاقا مسائل زیادی وجود دارد و ما سعی می کنیم هم به وسیله قانونی و هم به وسیله اقدامات دیگری آن را برطرف کنیم.

مدیر شبکه تشکل های نابینایان کشور بیان کرد: افراد نابینا و کم بینا در میان کل جمعیت معلولان کشور جز تحصیل نموده ترین ها محسوب می شوند و همین الان 40 درصد همه دانشجویان دارای معلولیت را افراد نابینا و کم بینا تشکیل می دهند. شرط استخدام در ادارات دولتی برخورداری از تحصیلات عالیه است و به همین دلیل بسیاری از همین معلولان تحصیل نموده جذب این دستگاه ها شده اند. بسیاری دیگر نیز در بخش خصوصی مشغول به کار شده اند.

معینی اعلام نمود: در یک دهه اخیر تحولاتی در عرصه فناوری به وجود آمده است که این باعث شده افراد معلول از جمله نابینا و کم بینا در کسب و کارهای جدید مثل های تک (high-tech) و اطلاعات بنیاد آغاز به کار نموده اند. افراد زیادی از جمعیت نابینایان و کم بینایان در رده های سرویس های پشتیبانی خدماتی مشغول به کار هستند و بسیاری از آنها با توجه به مهارت های کامپیوتری در شرکت های مختلف جذب شده اند.

وی با تاکید بر اینکه بهتر شدن شرایط اشتغال کم بینایان و نابینایان به معنای برطرف همه مسائل آنها در این زمینه و سایر زمینه ها نیست اضافه کرد: به همان درصدی که نابینایان و کم بینایان جذب و استخدام شده اند به همان اندازه هم تحصیل نموده های زیادی در این قشر داریم که هنوز استخدام جایی نشده اند. به علت ضعف آموزش های فنی و حرفه ای بعضی از نابینایان و کم بینایان نتوانستند مهارت آموزی نمایند و وارد بازار کار شوند. البته در این زمینه تحولاتی در حال رخ دادن است اما این تحولات متناسب با احتیاج نیست. ما همچنان در بخش اشتغال نابینایان و کم بینایان مشکل داریم.

معینی در ادامه گفت: مشکل دیگری که برای نابینایان و کم بینایان وجود دارد فاصله بین مشاغل و خواسته ها و احتیاجهای این افراد است. به عنوان مثال بسیاری از این افراد از تحصیلات عالی برخوردار هستند ولی حداکثر به عنوان اپراتور تلفن مشغول کار هستند و یا مثلا در کارگاه های بسته بندی استخدام شده اند. این شرایط تناسبی با خواسته ها و تمایل بعضی از نابینایان و کم بینایان ندارد.

این مقام مسئول بیان داشت: تعداد افراد دارای آسیب های بینایی آقایان بیشتر از خانم هاست. آمار دقیقی وجود ندارد اما نسبت 65 درصد به 35 درصد بین آمار نابینایان و کم بینایان مرد و زن وجود دارد.

مدیر شبکه تشکل های نابینایان کشور اضافه کرد: بیماری های ژنتیکی عموما در افراد ذکور بیشتر نمود پیدا می نماید و از سویی مردان بیشتر از زنان در معرض تروما و حوادث هستند مثل آسیب دیدگی های صنعتی، تصادفات و یک سری از این مسائل.

معینی تاکید نمود: باید روی باورهای جامعه کار کنیم. این جامعه هنوز در رابطه با احترام به تفاوت ها ضعیف عمل نموده است. این تفاوت ها فقط مربوط به معلولیت نیست و به مسائل مختلف از جمله رعایت حقوق اقلیت ها برمی شود. مثال دیگر این است که ما افراد دو طرف طیف چاقی و لاغری را عادی تلقی نمی کنیم. جامعه نسبت به حقوق بچه ها و زنان حساس نیست. همه اینها عدم تحمل و بردباری جامعه را نسبت به تفاوت ها نشان می دهد. جامعه باید یاد بگیرد به همان اندازه که اشتراکات بین انسانی طبیعی و قابل احترام است تفاوت ها نیز همین شرایط را دارد.

وی گفت: این را هم باید بدانیم فردی که دچار محدودیت جسمی و معلولیت است این شرایط به معنای کاهش حقوق شهروندی او نیست. وظیفه ما این است که حقوق افراد معلول را به رسمیت بشناسیم و زمینه استیفای آن را فراهم کنیم. آنچه که ما با آن مشکل داریم پذیرش مسئولیت و توان برابر است. مثلا فردی از نعمت دیدن محروم است. همین فرد دکترا دارد با این وجود از سوی سایر افراد به رسمیت شناخته نمی شود این درحالی است که او در همان حوزه تحصیلاتش می تواند منشا خدمات زیادی به جامعه اش باشد.

مدیر عامل انجمن باور یادآور شد: این را باید یاد بگیریم افرادی که جز نابینایان و کم بینایان هستند و یا معلولیت دارند حق برابری با سایر افراد دارند و این چیزی است که از جامعه انتظار می رود آن را به طور کامل درک کند. بحث ما بر سر پذیرش حقوق برابر است. ما خیلی وقت است که از این مسئله گذشته ایم که مسئولان به حقوق برابر افراد معلول با سایر افراد جامعه اعتراف نمایند.

او که مسئول روزنامه ایران سپید نیز هست، گفت: چیزی که انتظار می رود این است که در همه خدمات و در همه عرصه های مشارکت اجتماعی، حقوق برابر لحاظ شود. یعنی درهای مدارس ما همانقدر که بر روی دانش آموزان سالم باز است روی دانش آموزان معلول هم باز باشد. امکانات ویژه برای نابینایان و کم بینایان فراهم شود و حق برابر داشته باشند. اگر یک دانش آموز کم بینا و نابینا در مدارس عادی در کنار سایر هم کلاسی هایش نتواند کتاب های مخصوص بریل و اشکال مخصوص افراد نابینایان و کم بینایان را دریافت کند هیچ حق برابری وجود ندارد. اگر یک دانش آموز ویلچری نتواند در کلاس بنشیند صحبت از حقوق برابر فایده ای ندارد.

سهیل معینی در خاتمه گفت: ما باید زمینه استیفای همه حقوق نابینایان و کم بینایان و کلا معلولان را فراهم کنیم و این وظیفه ما مسئولان است.

هیلدا حسینی خواه / مجله آرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1191

به "مردان بیشتر از زنان به آسیب بینایی دچار می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردان بیشتر از زنان به آسیب بینایی دچار می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید