مسکو: در صورت خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز، پاسخ متناسبی خواهیم داد

به گزارش مجله آرنا، مدیر عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه هشدار داد در صورتیکه آمریکا از پیمان آسمان های باز خارج گردد، مسکو اقداماتی متقابل و متناسب در پیش خواهد گرفت.

مسکو: در صورت خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز، پاسخ متناسبی خواهیم داد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی آمریکا چقدر طول میکشه هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا، ولادیمیر ارماکوف مدیر عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری روسی اسپوتنیک هشدار داد در صورتیکه آمریکا از پیمان آسمان های باز خارج شود، مسکو مجبور می شود، اقدامات متقابلی را در پیش بگیرد.

طبق این گزارش، این مقام روس همچنین در ادامه، اتهامات واشنگتن علیه مسکو مبنی بر نقض پیمان آسمان های باز را بی اساس خواند.

گزارش هایی مبنی بر تصمیم دولت آمریکا به خروج از پیمان آسمان باز برای اولین بار در ماه اکتبر (آبان ماه) منتشر شد و روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال اواخر اکتبر به نقل از دو منبع مطلع در دولت آمریکا گزارش کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، سندی را در ارتباط با تصمیم به خروج از پیمان آسمان های باز امضا نموده است.

ارماکوف ضمن هشدار دادن درباره خروج واشنگتن از این پیمان، گفت: آمریکا هنوز هیچ بیانیه رسمی درباره قصد خروج از پیمان آسمان های باز ارائه نداده است اما ما از قصد احتمالی این کشور برای انجام چنین کاری با دلیل نقض این پیمان توسط روسیه متأسفیم. اگر واشنگتن قصد خروج از پیمان را داشته باشد ما نیز پاسخ متناسبی خواهیم داد. فکر می کنم هنوز زود است بخواهیم آشکارا درباره واکنش احتمالی خود صحبتی بکنیم.

این مقام روس همچنان بر درخواست مسکو برای حفظ پیمان آسمان های باز بعنوان یکی از معدود ستون های به جامانده معماری امنیتی اروپا تأکید کرد.

وی سپس گفت: ما موضع خود را به شرکای آمریکایی خود ابراز نموده ایم. متأسفانه، شرکای آمریکایی ما به جای تجزیه و تحلیل کامل اوضاع و راههایی برای حفظ این توافق همچنان ادعای قدیمی و کاملاً بی اساس خود را تکرار می نمایند که روسیه به این توافق پایبند نیست. کوشش برای مقصر جلوه دادن روسیه، غیرسازنده و وحشتناک است.

ارماکوف ادامه داد: ما سؤالات زیادی درباره نحوه اجرای پیمان آسمان های باز توسط آمریکا و کشورهای عضو ناتو داریم. اما ترجیح می دهیم از این پیمان خارج نشویم و به دنبال تصمیماتی هستیم تا بتوانیم با یکدیگر، نگرانی های دوطرفه را از میان برداریم.

بر اساس این پیمان که در سال 1992 امضا و از سال 2002 اجرایی شده، 34 کشور از جمله روسیه، آمریکا و کشورهای اروپایی می توانند برای اطمینان از پایبندی طرف های دیگر به معاهدات تسلیحاتی، در آسمان یکدیگر پرواز نظارتی انجام داده و آرایش نظامی کشورهای دیگر را رصد نمایند. این پیمان، که سابقه ایده اولیه آن به دوران جنگ سرد بازمی شود، با هدف کاهش سوء ظن میان این کشورها و پایین آوردن احتمال درگیری ناشی از سوء تفاهم امضا شد.

بر اساس آمارهای رسمی، بین سال های 2002 تا 2016 میلادی، آمریکا و متحدان این کشور 196 بار بر فراز روسیه پرواز نظارتی انجام داده اند. در مقابل، روسیه 71 بار در آمریکا پرواز نظارتی داشته است.

ترامپ در سه سال گذشته تعداد زیادی از توافقات بین المللی آمریکا را لغو نموده یا به صورت یکجانبه از آن ها خارج شده است. توافق هسته ای با ایران، توافقنامه آب و هوایی پاریس، پیمان منع استقرار موشک های بالستیک میان برد، پیمان های تجارت آزاد با اروپا و آسیا و پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، از جمله این توافقات هستند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 700

به "مسکو: در صورت خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز، پاسخ متناسبی خواهیم داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: در صورت خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز، پاسخ متناسبی خواهیم داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید