مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی تامین امنیت غذایی است

به گزارش مجله آرنا، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: بخشی از امنیت غذایی به تولیدات کشاورزی مربوط می شود و بر همین اساس مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی فعالیت در حوزه تامین امنیت غذایی کشور است.

مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی تامین امنیت غذایی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: بخشی از امنیت غذایی به تولیدات کشاورزی مربوط می شود و بر همین اساس مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی فعالیت در حوزه تامین امنیت غذایی کشور است.

کامبیز بازرگان در آیین تکریم و معارفه رئیس جدید موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که ستاد مرکزی آن در مراغه مستقر است، اضافه کرد: کشاورزی بر چهار پایه مهم منابع، سرمایه، منابع انسانی و دانش پایدار می باشد و در سه پایه ابتدایی دچار محدودیت هستیم.

وی با اشاره به اینکه طی پنج سال گذشته پنج درصد از سرمایه گذاری دولت به بخش کشاورزی اختصاص یافته، اعلام نمود: در کشورمان دانش به کمک سه پایه قبلی کشاورزی آمده است.

وی با تاکید بر اینکه بالای 90 درصد تولیدات کشاورزی دنیا از طریق کشاورزی دیم تامین می شود، گفت: در ایران بخش اعظم کشاورزی به صورت آبی انجام می شود و در زمینه استفاده از منابع آب های زیرزمینی زیاده روی کرده ایم.

وی گفت: بر اساس اطلاعات و آمار از یک سو مناطق مرکزی کشور دچار کم آبی است و از طرف دیگر نیز می خواهیم به ضریب خواتکایی برسیم؛ در نتیجه باید به کشاورزی دیم بیش از پیش توجه کنیم.

وی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در دنیا بالای 600 میلی متر و بیشتر از میانگین بارندگی ایران است، اعلام نمود: برخی کشورها که شرایط مشابه ایران را دارد با تکیه بر دانش کشاورزی از ضریب بیشتر تولید در واحد سطح برخوردار است.

بازرگان ضمن تاکید بر اینکه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با هدف افزایش ضریب تولید در واحد سطح ایجاد شده است، اضافه کرد: این موسسه قرار بود مرکز ایکاردا باشد و تحقیقات بین المللی مناطق خشک دنیا در مراغه انجام شود که به نا به دلایلی تحقق نیافت.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ادامه داد: این سازمان 20 موسسه تحقیقاتی دارد و تنها موسسه ای که به سیستم کشاورزی می پردازد همین موسسه تحقیقات کشاورزی دیم بوده و دیگر موسسه های این سازمان منابع محور، محصول محور یا موضوعی است.

وی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم را از مهمترین موسسه های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مطرح نمود و گفت: برای اختصاص ردیف بودجه مستقل این موسسه و توسعه روزافزون آن تلاش می شود.

وی با تاکید بر اینکه موسسه تحقیقات کشاورزی دیم طی سال های اخیر در زمینه به نژادی، حبوبات، گیاهان جدید علوفه و غلات و ضریب نفوذ ارقام جدید خوب رشد کرده، ادامه داد: اکنون تمام دیم زارهای غرب کشور چشم امید به دستاوردهای این موسسه دوخته است.

مدل تحقیق برای توسعه مورد توجه قرار گیرد

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مدل تحقیق برای توسعه باید تا مزارع از سوی این موسسه مورد توجه قرار گیرد و موانع پیش رو پله به پله برداشته شود که این امر به مشارکت مدیران سطح کلان نیاز دارد.

بازرگان گفت: پژوهشگران این موسسه در کنار تحقیق فنی باید پژوهش های اجتماعی و اقتصادی هم توجه داشته و به نوعی نگرش سیستمی داشته باشد.

وی اضافه کرد: کار پژوهشی در مدل جدید منحصر به دیوارهای این موسسه نیست و نتایج پژوهش ها باید تا مزرعه و حصول نتیجه دنبال شود.

وی اضافه کرد: موسسه تحقیقات کشاورزی دیم باید رهبری حل مسائل کشاورزی را در دست بگیرید و به جای موسسه محوری، به صورت مسئله محوری حرکت کند.

به گزارش ایرنا در این آیین از تلاش های صابر گلکاری در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که در مراغه استواقع شده است، قدردانی و خشنود علیزاده به عنوان رئیس جدید این مرکز معرفی شد؛ چندی پیش نیز گلکاری به ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی منصوب شده بود.

بخش ستادی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه و معاونت آن در کرمانشاه واقع شده است؛ این موسسه دارای پنج ایستگاه اصلی در مناطق مختلف کشور است که نماینده آن اقلیم به شمار می رود.

ایستگاه تحقیقاتی مراغه نماینده اقلیم سرد، ایستگاه قاملو در کردستان نماینده اقلیم بسیار سرد، ایستگاه سرارود در کرمانشاه به عنوان نماینده اقلیم معتدل سرد، ایستگاه گچساران در کهکیلویه و بویراحمد نماینده اقلیم گرمسیری و ایستگاه شیروان در خراسان شاقتصادی نماینده اقلیم معتدل سرد و فراخشک است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1570

به "مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی تامین امنیت غذایی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین وظیفه در بخش کشاورزی تامین امنیت غذایی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید