نشت روده یک بیماری فضایی

به گزارش مجله آرنا، متأسفانه به نظر می رسد که در سفر های فضایی، روده به طور ویژه مستعد خطر است. زیرا یکی دیگر از تحقیقات اخیر بر روی موش ها نشان داد که اشعه کیهانی می تواند بر توانایی سلول های روده در جذب مواد مغذی تاثیر نفی بگذارد و افزایش خطر ابتلا به سرطان را نیز در پی دارد.

نشت روده یک بیماری فضایی

محققان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید و سن دیه گو در یک مطالعه جدید نشان دادند که شرایط ریزگرانش می تواند بر سلول هایی که دیواره روده ها را پوشانده اند، تأثیر بگذارد و سبب نشتی روده گردد.

انسان به منظور زندگی در روی کره زمین تکامل یافته است، بنابراین به محض اینکه از این محیط دور می گردد، انواع مسائل سلامتی برایش به وجود می آید.

اکنون محققان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (California Riverside) و سن دیه گو (San Diego) شواهدی از یک مشکل یا بیماری جدید که در بدن فضانوردان اتفاق می افتد، پیدا نموده اند.

شبیه سازی شرایط ریز گرانش یا جاذبه نزدیک به صفر نشان می دهد که روده های انسان پس از اقامت کوتاه مدت در فضا می توانند دچار نشتی شوند و احتمال بروز عفونت ها و بیماری های خاص را در هفته های بعد افزایش می دهد.

دستگاه گوارش انسان مکانی بسیار خشن و در عین حال حساس است، چرا که نه تنها پر از ماده ای به نام اسید معده است که در صورت رسیدن به اندام های دیگر بدن، آن ها را از بین می برد، بلکه حاوی اکوسیستم وسیعی از ریزموجودات است که در صورت فرار و رسیدن به قسمت های دیگر بدن می توانند باعث بروز عفونت های خطرناک شوند.

برای ایمن نگه داشتن بدن، روده های ما با سلول های مخاطی یا بَرپوشی پوشانده شده است که سدی غیرقابل نفوذ در برابر باکتری ها و سایر مایعات تشکیل می دهند.

حداقل تاکنون تصور می شد که غیرقابل نفوذ است. این سد سلولی گاهی اوقات در اثر بیماری یا رژیم غذایی نامطلوب، ضعیف می گردد و اجازه می دهد چیز هایی از آن عبور نمایند که نباید عبور نمایند. این به نوبه خود می تواند باعث ایجاد بیماری های مزمن مانند دیابت نوع یک، بیماری التهابی روده و بیماری کبد گردد.

محققان برای این مطالعه جدید می خواستند آنالیز نمایند که آیا ریزگرانش فضا بر این سد در روده انسان تأثیر می گذارد یا خیر.

تاکنون مطالعات قبلی نشان داده بودند که سفر به فضا در اثر جاذبه کم و تابش کیهانی زیاد می تواند استخوان ها و ماهیچه های فضانوردان را تضعیف کند، علائم زوال عقل را القا کند، شانس ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش دهد و حتی بیان ژن های بدن را تغییر دهد.

محققان برای آنالیز تأثیرات این شرایط روی روده، سلول های مخاطی روده را در یک زیست راکتور که به سرعت می چرخد ، کشت کردند تا اثرات ریزگرانش را شبیه سازی نمایند. محققان بعد از گذشت 18 روز در این محیط، چرخش را متوقف کردند و سلول ها را آنالیز کردند.

در نهایت تعیین شد که این سلول های مخاطی در تشکیل اتصالات محکم که سلول های جداگانه را به هم متصل می نماید، جا مانده اند. با تضعیف این اتصالات، این دیوار، نفوذپذیر یا دچار نشتی می گردد.

دکلان مک کول محقق اصلی این تحقیق می گوید: مطالعه ما برای اولین بار است که نشان می دهد محیط ریزگرانش باعث می گردد سلول های مخاطی در مقابل اثرات ماده ای که خاصیت نفوذناپذیری این سلول ها را تضعیف می نماید، مقاومت ننمایند. نکته مهم این است که ما مشاهده کردیم که این نقص تا 14 روز پس از خروج از محیط ریزگرانش همچنان حفظ می گردد.

محققان می گویند که این یافته ها می تواند پیامد هایی برای سلامتی فضانوردان در فضا و حتی پس از بازگشت به زمین داشته باشد.

متأسفانه به نظر می رسد که در سفر های فضایی، روده به طور ویژه مستعد خطر است. زیرا یکی دیگر از تحقیقات اخیر بر روی موش ها نشان داد که اشعه کیهانی می تواند بر توانایی سلول های روده در جذب مواد مغذی تاثیر نفی بگذارد و افزایش خطر ابتلا به سرطان را نیز در پی دارد.

در کل به نظر می رسد که سفر های فضایی بر بدن انسان بسیار تاثیر می گذارد. در حال حاضر برای اکثریت ما بهتر است که در اینجا بر روی کره زمین بمانیم، بنابراین باید مواظب آن باشیم.

این تحقیق در مجله Science Reports منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 501

به "نشت روده یک بیماری فضایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشت روده یک بیماری فضایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید