واریز وجوه نقدی به حساب یارانه کارگران فصلی و روزمزد

به گزارش مجله آرنا، یک مقام مسئول کارگری با بیان اینکه کارگران فصلی و روزمزد درآمد پایدار و شغل ثابتی ندارند، گفت: با توجه به اینکه شناسایی این دسته از کارگران با همکاری شهرداریها امکانپذیر است، دولت می تواند به وسیله اختصاص بسته های معیشتی یا واریز وجوه نقدی به حسابهای یارانه هایشان آنها را در دوران کرونا حمایت کند.

واریز وجوه نقدی به حساب یارانه کارگران فصلی و روزمزد

فتح الله بیات در گفت وگو با مجله آرنا، درخصوص حمایت از کارگران فصلی و روزمزد در دوران کرونا اظهارکرد: به دنبال شیوع ویروس کرونا قبل از عید و درگیر شدن بسیاری از کسب و کارها، کارگران روزمزد هم دچار مشکل شدند و بسیاری از آنها شغل خود را از دست دادند. اگر چه بعضی صنوف و پاساژها باز شده اند ولی کسب و کارهایی مثل رستوران ها، تالارها، هتلها و مراکز اقامتی و گردشگری با شیوع بیماری کرونا دیگر خدماتی ارائه نمی نمایند و بسیاری از کارگران شاغل در این بخشها مثل شاگرد رستورانها و نیروهای خدماتی هتل ها بیکار شده اند که ضروری است در این روزهای سخت شناسایی و حمایت شوند.

وی کارگران ساختمانی، کارگران خدماتی و نظافتچی را جزو کارگران روزمزد و فصلی دانست و گفت: متاسفانه بیماری کرونا و گسترش آن باعث کسادی بازار کار کارگران روزمزد شده است. اگرچه از ماهها قبل بحث ساخت و ساز و کارهای ساختمانی خیلی مطلوب نبود ولی با شیوع کرونا عمده پروژه های عمرانی هم متوقف شد و بیشتر کارگران ساختمانی از این نظر آسیب دیدند.

کارگران روزمزد فاقد بیمه و درآمد ثابت هستند

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی توضیح داد: با توجه به شرایط پیش آمده امکان اینکه کارگران روزمزد مشغول کار شوند یا درآمد مکفی داشته باشند به حداقل رسیده و در این شرایط وظیفه حاکمیت و دولت است که با یاری شهرداری آنها را شناسایی و در بحث بیمه و معیشت آنها ورود کند.

بیات درباره نحوه شناسایی کارگران روزمزد و فصلی اظهار کرد: این کارگران قابل شناسایی هستند و دولت می تواند به وسیله انجمن های صنفی یا آنالیز لیست بیمه های تامین اجتماعی آنها را شناسایی و حمایت کند. مثلا کارگران ساختمانی انجمن صنفی دارند یا کارگران خدماتی عضو انجمن صنفی شرکتهای خدماتی هستند اما بخش اعظمی از کارگران روزمزد عضو هیچ انجمن و گروهی نیستند و شناسایی آنها کمی سخت است. این گروه از کارگران از نظر معیشتی و مالی در شرایط بدی قرار دارند و سر چهارراهها و میادین به انتظار کار می نشینند.

بساطی ها و پیک موتوری ها کارگر روزمزد نیستند

بیات در پاسخ به این پرسش که آیا بساطی ها و چرخی ها و پیک موتوری ها جزو کارگران روزمزد به شمار می فرایند یا نه؟ گفت: کسانی که برای خودشان کار می نمایند بیشتر حالت دستفروش را دارند. دستفروشان خودشان اقلام و کالاهایی را تهیه می نمایند و به فروش می رسانند و درآمد نسبتا پایداری دارند ولی کارگران روزمزد اعم از کارگران نظافتچی، ساخت و ساز و تعمیرات، درآمد ثابت و پایداری ندارند و معیشت و امورات زندگیشان وابسته به مزدی است که دریافت می نمایند. پیک موتوری ها هم شرایط ساماندهی شان به نسبت کارگران روزمزد بهتر است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کارگران روزمزد و فصلی از نظم و سازماندهی خاصی در بحث درآمد و معیشت برخوردار نیستند و تحت پوشش بیمه یا انجمن صنفی قرار ندارند، دولت باید با همکاری ارگانهایی مثل شهرداری آنها را شناسایی کند و یاریهای بیشتری به این قشر اختصاص بدهد. همچنین ضروری است شهرداری ها، محل و جایگاهی را برای فعالیت کارگران فصلی و روزمزد تعریف نمایند.

اختصاص سبد کالا و پرداخت وجوه نقدی به کارگران روزمزد

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در خاتمه درباره نحوه حمایت از کارگران روزمزد گفت: معتقدم بخشی از این حمایت می تواند در قالب سبد کالایی و معیشتی و بخشی دیگر به وسیله واریز وجوهات نقدی به حسابهای این افراد مثل حسابهای یارانه باشد. کارگران روزمزد شغل ثابت و منبع درآمد ثابتی ندارند و در این روزهای سخت باید بیشتر مورد رسیدگی و حمایت قرار گیرند.

به گزارش مجله آرنا، گسترش ویروس کرونا در ماههای گذشته بسیاری از مشاغل و کسب وکارها را تحت تاثیر قرار داده است به نحوی که مشاغل ساختمانی و صنوف خدماتی تحت تاثیر کرونا به شدت آسیب دیده و کارگران فصلی و روزمزد شغل خود را از دست داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 914

به "واریز وجوه نقدی به حساب یارانه کارگران فصلی و روزمزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واریز وجوه نقدی به حساب یارانه کارگران فصلی و روزمزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید