چه طور لوبیا سبز پرورش دهیم؟

به گزارش مجله آرنا، اگر شما هم جز افرادی هستید که برای سبزه عیدتان از لوبیا استفاده نموده اید، نصف راه را رفتید! لوبیا سبز یکی از گیاهانی است که با رسیدن بهار، همه به صرافت پرورشش می افتند.

چه طور لوبیا سبز پرورش دهیم؟

به نظر میرسد یکی از سبزیجاتی که عضو اصلی هر باغچه سبزی است، همین لوبیا سبز خودمان است. علت آن هم ساده است، پرورش این گیاه بی نهایت آسان است. شما می توانید تعداد زیادی لوبیا را در فضایی کوچک بکارید و اندازه زیادی لوبیا سبز برداشت کنید.

هوای محل زندگی تان سرد، خشک، گرم و هر جوری که باشد باز هم می توانید لوبیا سبز را در باغچه پرورش دهید. عادت رشدی لوبیا سبز به 2 صورت است. یا به صورت گیاهی رونده رشد می نماید و احتیاج به قیم خواهد داشت و یا به صورت بوته ای پرپشت رشد می نماید. بیشتر گونه های این لوبیا سبز هستند اما رنگ بنفش، قرمز، زرد و گونه های راه راه هم در بین آنها مشاهده می گردد. غلاف دانه یا همان لوبیا یا به صورت گرد و یا به صورت مسطح است.

این غلاف را باید قبل از آنکه دانه های درون آن برسند و بالغ شوند چید تا ترد و لطیف باشد. اگر می خواهید دانه ها را از داخل غلاف جدا نموده و تنها آنها را مصرف کنید، اجازه دهید غلاف بر روی گیاه کاملا خشک گردد و سپس دانه ها را از داخل آن خارج کنید. در این حالت دانه ها حتما رسیده هستند. این دانه ها را برای کاشت سری بعدی لوبیا هم می توان استفاده کرد.

شرایط نگهداری

- نور

اگر لوبیا تان را در آفتاب کامل و مستقیم بکارید، بیشترین اندازه محصول را خواهید داشت. لوبیا سبز در هوای گرم تابستان گلدهی اش را متوقف خواهد نمود، پس اگر بتوانید در این هنگام اندازهی سایه برای گیاه فراهم کنید عالی است. آفتاب مستقیم یاری می نماید گیاه خشک هم بماند و از ابتلای آن به بیماری ها جلوگیری می نماید.

- آبیاری

لوبیا سبز هم مانند تمام سبزیجات احتیاج به آبیاری منظم دارد، به خصوص در ماه های گرم سال. اگر آبیاری خوب باشد، گیاه دوره گلدهی بیشتری خواهد داشت و در نتیجه محصول بیشتری فراوری خواهد نمود.

- خاک

لوبیاها خاکی غنی و اندکی اسیدی را دوست دارند، خاکی با پی اچ حدود 6 تا 6.2 .

- کود دهی

چون لوبیا جز لگوم ها است، می تواند خود نیتروژن مورد احتیاجش را تامین کند و احتیاج به کود دهی ندارد. اما هنوز هم ضروری است که به خاک گیاه اندازهی مواد ارگانیک اضافه کنید.

کاشت

لوبیا را می توان به طور مستقیم در باغچه کاشت و احتیاجی نیست که ابتدا گیاه را نشا زد. مهم ترین نکته ای که در هنگام کاشت گیاه باشد رعایت گردد آن است که آن را خیلی زود نکارید، ریشه آنها در خاکی سرد و خیس پوسیده می گردد. اگر می خواهید کار کاشت را زودتر انجام دهید، می توانید روی گیاهان پلاستیک بکشید و به این ترتیب گرمای مورد احتیاج آنها ر تامین کنید.

دانه ها را در عمق 2 تا 5 سانتی متری خاک بکارید و به محض کاشت به آنها آب دهید. آبیاری را تا زمانی که گیاهان جوانه بزنند به طور مرتب انجام دهید.

اگر لوبیای بوته ای را انتخاب نموده اید باید بین دانه ها فضای مناسب در نظر بگیرید تا بوته ها مزاحم یکدیگر نشوند. اما اگر لوبیای رونده را انتخاب نموده اید تنها چیزی که به آن احتیاج دارید یک قیم است. مطمئن شوید قبل از کاشت لوبیا این قیم را سوار خواهید کرد.

چند نکته

ممکن است لوبیاهای سبز رونده در ابتدا برای سوار شدن روی قیم احتیاج به یاری داشته باشند. برای این کار وقتی گیاه اندکی رشد کرد آن را به دور قیم بپیچید. از این جا به بعد کار را خود لوبیا انجام خواهد داد!

لوبیا ها را به خوبی آب دهید در غیر این صورت گیاه گلدهی را متوقف می نماید.

لوبیاها سیستم ریشه ای کوچکی دارند و مالچ پاشی به آنها یاری می نماید ریشه هاشان خنک و مرطوب بماند.

مسائل و آفات

بسیاری از حشرات آفت عاشق بوته های لوبیای شما هستند!

- سوسک مکزیکی لوبیا این سوسک گل ها، دانه ها و به خصوص برگ ها را می خورد.

- نرم تنان (مثلا حلزون) این موجودات هر قسمت از گیاه که نزدیک زمین باشد را خواهند خورد.

- سوسک ژاپنی و شته ها هم ممکن است ب گیاه تان حمله نمایند.

- ممکن است گیاه تان به بیماری های قارچی هم دچار گردد.

این ها بیماری ها و آفاتی هستند که ممکن است لوبیاتان به آنها دچار گردد. آشنایی با آنها می تواند شما را خیلی زود از وجود آنها در باغچه آگاه ساطد تا درصدد مبارزه با آنها برآیید. روش مبارزه ارگانیک با بسیاری از آفات در مطالب قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2041

به "چه طور لوبیا سبز پرورش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه طور لوبیا سبز پرورش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید