گیاهخواری موجب تحلیل رفتن استخوان می گردد

به گزارش مجله آرنا، تهران (پانا) - متخصصان آلمانی در یک آزمایش جدید به آنالیز این موضوع پرداختند که چرا رژیم غذایی گیاهی یا به اصطلاح رژیم وگان با تحلیل رفتن و کاهش سلامت استخوان ها همراه است.

گیاهخواری موجب تحلیل رفتن استخوان می گردد

به گزارش ایسنا، داشتن رژیم غذایی گیاهی به داشتن فوائد بیشمار برای سلامتی همچون یاری به کاهش وزن و کنترل کلسترول شناخته شده است اما گیاهخواریِ صرف می تواند در عین حال با عوارض جانبی برای بدن نیز همراه باشد.

طبق یک مطالعه جدید، افرادی که رژیم غذایی گیاهی را دنبال می کردند در آزمایش سنجش فراصوتی استخوانی، چگالی استخوانی کمتری داشتند و این شاخص، نشان دهنده کاهش استحکام و سلامت استخوانهاست.

در این مطالعه محققان آلمانی سلامت استخوان 36 فرد که رژیم غذایی گیاهی داشتند و همچنین 36 نفر که از رژیم غذایی ترکیبی استفاده می کردند را به وسیله اندازه گیری میزان چگالی استخوان پاشنه پا آنالیز کردند.

آنالیز اجرا شده نشان داد: به طور میانگین افرادی که رژیم غذایی گیاهی داشتند در مقایسه با گروه دیگر، استخوان هایی با چگالی کمتری داشتند که نشان دهنده کاهش سلامت استخوانی در آنان است.

همچنین در این آنالیز شاخص های زیستی موجود در خون و ادرار این افراد مورد ارزیابی نهاده شد. هدف از این کار، شناسایی مواد مغذی است که ممکن است با رژیم غذایی و سلامت استخوانها مرتبط باشند.

در این آزمایش ها از 28 پارامتر مرتبط با شرایط تغذیه ای و متابولیسم استخوان، شناسایی 12 نشانگر زیستی که بیشترین ارتباط را با سلامت استخوان ها دارند، امکانپذیر شد که از آن جمله می توان به اسید آمینه لیزین و ویتامین های A و B6 اشاره نمود.

آنالیز های بیشتر نشان داد در بیشتر موارد، ترکیب و تنوع این شاخص های زیستی در بدن افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند به میزان کمی وجود دارد که همین امر می تواند توجیهی برای چرایی کاهش استحکام و سلامت استخوانها در این افراد باشد.

به گزارش هندوستان تایمز، رژیم غذایی گیاهی اغلب مفید تلقی می گردد هرچند، یافته های بدست آمده حاکی از آن است که انتخاب این نوع رژیم غذایی بر سلامت استخوانها تاثیر نامطلوب می گذارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1478

به "گیاهخواری موجب تحلیل رفتن استخوان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهخواری موجب تحلیل رفتن استخوان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید