14 ویژگی مورد انتظار از گوشی های پرچم دار سال 2019

به گزارش مجله آرنا، مجله دیجی کالا - یوسف اسفندیاری: با وجود اینکه در حال حاضر در اواسط سال میلادی به سر می بریم و هنوز گوشی های پر سروصدایی مانند گلکسی نوت 9، گوگل پیکسل 3 و شیائومی Mi Mix 3 معرفی نشده است، ولی باید بگوییم که انتظارات مربوط به پرچمداران 2019 بسیار هیجان انگیزتر هستند. در ادامه به 14 ویژگی مورد انتظار از پرچمداران 2019 می پردازیم.

14 ویژگی مورد انتظار از گوشی های پرچم دار سال 2019

اینترنت 5G

هرچند اینترنت 5G یک فناوری پیچیده محسوب می شود که برای بهره گیری از آن باید زیرساخت های مفصلی فراهم شود، ولی امیدواریم که برخی از پرچم داران 2019 حداقل از بخشی از قابلیت های مربوط به این فناوری بهره ببرند. با این کار، وقتی در یک یا دو سال بعدی این فناوری به طور کامل راه می افتد، مالک این گوشی ها هم تا حدی می توانند از امکانات آن بهره مند شوند.

علاوه بر این، امیدواریم شرکت های مخابراتی قیمت طرح های اینترنت خود را کاهش دهند، زیرا هرچقدر هم این طرح ها پرسرعت تر و حجیم تر شوند، وقتی که قیمت بالایی داشته باشند، چندان جذاب نخواهند بود. در نهایت هم باید به یکی از قابلیت های اینترنت 5G اشاره کنیم که به شرکت های مخابراتی اجازه می دهد در مکان های شلوغ و بدون هیچ گونه مسئله ای به تمام کاربران سرویس دهند و این یعنی افراد حاضر در مکان های شلوغی مانند استادیوم ها به راحتی می توانند از اینترنت گوشی خود بهره ببرند.

بهبود محسوس کیفیت عکس ها

هرچند فاصله بین گوشی های پرچم دار برندهای مختلف روزبه روز کمتر می شود، اما در مورد دوربین باید بگوییم که هنوز هم اختلاف زیادی بین آن ها دیده می شود. به عنوان مثال هرچند گوشی هایی مانند گلکسی اس 9 و پیکسل 2 دوربین های فوق العاده ای دارند، اما از طرفی دیگر دوربین گوشی هایی مانند وان پلاس 6 و شیائومی Mi Mix 2 اصلا نتوانسته اند توجهات را جلب کنند.

شیائومی و اوپو برای بهبود این موضوع، در سال 2018 اقداماتی را انجام دادند اما امیدواریم دیگر شرکت ها هم به صورت جدی در راستای بهبود این بخش از گوشی ها قدم بردارند. زیرا کسی که بیش از 800 دلار پول برای خرید یک گوشی می دهد، مطمئنا خواستار یک دوربین باکیفیت و فوق العاده است. بعد از گوشی پیروز هواوی P20 Pro، امیدواریم شرکت های بیشتری به استفاده از دوربین های سه گانه یا دوربین های 40 مگاپیکسلی روی بیاورند. علاوه بر این، با بهبود الگوریتم های پردازش تصویر، می توان کیفیت تصاویر نهایی را تا حد زیادی بهبود ببخشید.

افکت های نوآورانه تر برای دوربین

کیفیت دوربین هرچقدر هم خوب باشد، فقدان افکت ها و حالت های نوآورانه منجر به سرخوردگی کاربر می شود. به همین خاطر امیدواریم در پرچمداران 2019 شاهد افکت های نوآورانه تری باشیم. هرچند امروزه در بسیاری از گوشی ها حالت هایی مانند زوم دو برابر و یا حالت پرتره تعبیه شده است، اما مثلا ال جی با ارائه حالت فیلم برداری با تنظیمات دستی و هواوی هم با ارائه حالت شب در این زمینه توانسته اند توجهات زیادی را جلب کنند.

در سال 2018، شرکت هایی مانند هواوی، شیائومی و اوپو از حالت های مبتنی بر هوش مصنوعی برای تغییر تنظیمات عکس ها بهره گرفتند. امیدواریم در سال 2019 این تکنولوژی برای کارها و افکت های هیجان انگیزتری مورد استفاده قرار بگیرد.

بهبود کیفیت صدای بی سیم

هرچند هنوز هم بسیاری از کاربران طرفدار هدفون های سیمی هستند، اما دیگر باید با حذف جک هدفون کنار بیاییم. از آنجایی که استفاده از دانگل ها چندان ساده نیست و با دردسرهای زیادی همراه است، به همین خاطر کاملا واضح است که این صنعت از کاربران می خواهد به استفاده از هدفون های بی سیم روی بیاورند. به همین خاطر، انتظار داریم پرچمداران 2019 در مورد صدای بی سیم قادر به ارائه کیفیت بهتری باشند. استانداردهایی مانند AptX HD و LDAC که متعلق به سونی است، در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن دارند.

بهره گیری از استاندارد بلوتوث 5.0

با وجود اینکه اخیرا بسیاری از پرچم داران جدید از استاندارد بلوتوث 5.0 پشتیبانی می کنند، اما همچنان برخی از این گوشی های رده بالا از این استاندارد بهره نمی برند که از بین آن ها می توانیم به هواوی P20 اشاره کنیم. در هر صورت، باید بگوییم که پرچم داران باید از جدیدترین تکنولوژی ها و استانداردها بهره ببرند.

از جمله مزایای این استاندارد، سرعت بالاتر و وسیع تر بودن شعاع مفید آن است. حالا که گوشی ها به سمت حذف جک هدفون و بهره گیری از هدفون های بلوتوث حرکت می کنند، پس بهتر است شرکت ها ارتباط پرسرعت و بهتری را برای کاربران به ارمغان بیاورند.

شارژ بی سیم

با وجود اینکه در سال های گذشته گوشی های اندرویدی زیادی از شارژ بی سیم پشتیبانی می کردند، اما با توجه به روی آوردن اپل به سمت بهره گیری از این تکنولوژی، شاهد افزایش پشتیبانی از این مشخصه هستیم. به همین خاطر، امیدواریم تمام پرچمداران 2019 از این قابلیت بهره ببرند.

اپل و سامسونگ برای شارژ بی سیم محصولات خود از استاندارد Qi استفاده می کنند و به همین دلیل امیدواریم باقی برندها هم به پشتیبانی از این استاندارد روی بیاورند. اگر باقی شرکت ها چنین کاری را انجام ندهند، نتیجه نهایی منجر به سردرگمی مشتریان می شود که به نفع هیچ یک از این شرکت ها نخواهد بود.

دوام بالاتر گوشی ها

پنل پشتی شیشه ای استفاده از شارژ بی سیم را امکان پذیر می کند ولی از طرف دیگر دوام بدنه گوشی را کاهش می دهد. البته می توان از کیس محافظ هم استفاده کرد که استفاده از چنین کیس هایی ظاهر زیبای گوشی را مخفی می کند. در همین رابطه، انتظار داریم که پرچمداران 2019 با استفاده از تکنولوژی های جدید، پنل های شیشه ای بادوام تری را در گوشی های خود تعبیه کنند تا کاربران با خیال راحت و بدون نگران بتوانند از این گجت ها بهره ببرند.

در ضمنً می توانیم به پنل های پلاستیکی هم اشاره کنیم که این جنس هم می تواند شارژ بی سیم را امکان پذیر کند. در هر صورت، امیدواریم پرچمداران 2019 با یک یا دو بار افتادن به زمین دچار آسیب جدی نشوند و حداقل طاقت چنین آسیب هایی را داشته باشند.

ضد آب بودن

هرچند مشخصه ضد آب بودن دیگر یک ویژگی عادی محسوب می شود و بیشتر پرچمداران از آن بهره می برند، اما در این میان گوشی های گران قیمتی مانند وان پلاس 6، گوشی P20 عادی و اوپو Find X فاقد این ویژگی هستند. نکته جالب توجه در مورد این گوشی ها این است که حتی از شارژ بی سیم هم پشتیبانی نمی کنند.

اگر یک گوشی از بدنه فلزی بهره ببرد یا طراحی نوآورانه ای داشته باشد، مانند مورد اوپو، می توان عدم بهره گیری از شارژ بی سیم یا ضد آب بودن را درک کرد، اما شرکت هایی مانند وان پلاس و هواوی برای این موضوع چه بهانه ای دارند؟

افزایش و بهبود کیفیت حسگر اثر انگشت زیر صفحه نمایش

در حال حاضر، حسگرهای اثر انگشتی که در زیر صفحه نمایش ها تعبیه شده اند، دقت و سرعت حسگرهای اثر انگشت معمولی را ندارند. با این حال، امیدواریم با افزایش گوشی های مجهز به این تکنولوژی، شاهد بهبود عملکرد این مشخصه باشیم.

ویوو در مورد گوشی مفهومی Apex نشان داد که تبدیل بخش بزرگی از صفحه نمایش به حسگر اثر انگشت امکان پذیر است تا کار کاربران راحت تر شود. البته باید خاطرنشان کنیم که این شرکت برای گوشی های جدید خود به جای استفاده از سنسورهای Synaptic از سنسورهای Goodix استفاده کرده که این موضوع باعث شده منطقه مربوط به این حسگر کاهش یابد. با این حال، با توجه به گزارش های مختلف، می توانیم در مورد بهبود عملکرد این تکنولوژی امیدواری زیادی داشته باشیم.

کاربردهای بیشتر برای بریدگی صفحه نمایش

بریدگی صفحه نمایش یکی از تفرقه انگیزترین ویژگی های گوشی های هوشمند جدید محسوب می شود که موافقان و مخالفان زیادی دارد. با توجه به روند فعلی، در مورد پرچمداران 2019 هم باید انتظار بهره گیری از بریدگی صفحه نمایش را داشته باشیم اما امیدواریم شرکت ها از این بریدگی ها تنها برای تعبیه اسپیکر مکالمه و دوربین سلفی استفاده نکنند. به عنوان مثال بهتر است سیستم تشخیص چهره سه بعدی، دوربین سلفی دوگانه یا حتی یک اسپیکر جداگانه را در این بخش تعبیه کنند.

طبق نظرسنجی های انجام شده، بسیاری از کاربران، حاشیه باریک را به این بریدگی ها ترجیح می دهند اما آیا برندها به این خواست کاربران گوش خواهند داد؟ احتمالا نه. آیا آن ها کاربردهای خلاقانه تری را برای این مشخصه عملی خواهند کرد؟ باید صبر کنیم تا ببینیم.

باتری بهتر

انتظار داریم پرچمداران 2019 از باتری های بزرگ تری بهره ببرند. از آنجایی که برای باتری ها فضای محدودی وجود دارد، این موضوع در بسیاری از اوقات امکان پذیر نیست و به همین خاطر، امیدواریم با بهره گیری از تکنولوژی های جدید عمر باتری ها افزایش پیدا کند. سامسونگ از جمله شرکت هایی است که در چند سال گذشته توانسته کیفیت باتری های خود را بهبود ببخشد تا حدی که این باتری ها یک یا دو سال بعد از خرید هم می توانند کیفیت قابل قبولی را ارائه کنند. اگر باقی شرکت ها نمی خواهند از باتری های بزرگ تری استفاده کنند، امیدواریم کیفیت همان باتری های موجود خود را ارتقا ببخشند.

استفاده های بیشتر از تراشه های هوش مصنوعی

هواوی با تعبیه تراشه هوش مصنوعی در گوشی های Mate 10 و P20 تأثیر زیادی در محبوبیت این تکنولوژی داشت و در سال 2018 هم شرکت های MediaTek و Arm هم به این ترند پیوستند. هرچند در حال حاضر این تراشه برای کارهایی مانند ترجمه و تشخیص منظره به کار گرفته می شود، اما هنوز شرکت ها نتوانسته اند بخش عمده ای از پتانسیل های این تکنولوژی را عملی کنند.

در سال 2019، امیدواریم این تراشه ها برای کارهای هیجان انگیزتری مانند قابلیت های بیشتر دستیار دیجیتالی در حالت آفلاین، افکت های جذاب تر برای دوربین، رونوشت از گفته ها و بهبود عملکرد کلی گوشی به کار گرفته شوند.

پشتیبانی بهتر در مورد نصب کاستوم رام ها

کمپانی هواوی، در ماه مه بیان نمود که دیگر اجازه آنلاک کردن بوت لودر را برای گوشی های خود صادر نمی کند. برای نصب کاستوم رام ها و اعمال انواع و اقسام تغییرات، آنلاک کردن بوت لودر یک اقدام ضروری محسوب می شود.

امیدواریم هواوی در مورد پرچمداران 2019 خود از این تصمیم عقب نشینی کند و امیدواریم باقی شرکت ها هم از چنین کاری پشتیبانی کنند. زیرا وقتی سن و سال گوشی ها افزایش می یابد و شرکت ها دیگر از آن ها پشتیبانی نمی کنند، با نصب کاستوم رام ها می توان به آن ها حیات دوباره ای بخشید.

تسریع به روزرسانی ها

کاربران اندرویدی خواستار این ویژگی هستند اما همچنان پرچمداران اندرویدی از این مشخصه بهره نمی برند. گوگل با پروژه Treble می خواهد این موضوع را حل نماید و به روزرسانی ها را سریع تر به دست کاربران اندرویدی برساند. با این حال در نهایت این سازندگان گوشی ها هستند که باید این نسخه ها را عرضه کنند و بدون همکاری همه جانبه آن ها، این تسریع در فرایند به روزرسانی امکان پذیر نخواهد شد.

در این مقاله به 14 تا از مهم ترین انتظارات ما از پرچمداران 2019 پرداختیم. به نظر شما این گوشی ها باید از چه ویژگی هایی بهره ببرند؟ در بخش کامنت ها نظرات خود را با ما و دیگران در میان بگذارید.

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 134

به "14 ویژگی مورد انتظار از گوشی های پرچم دار سال 2019" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 ویژگی مورد انتظار از گوشی های پرچم دار سال 2019"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید