5 نشانه بیماری قلبی در زنان

به گزارش مجله آرنا، طبق اعلام مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری آمریکا، بیماری های قلبی علت اصلی مرگ زنان آمریکایی است. این نشان می دهد که از هر چهار مرگ و میر، یک مورد با بیماری قلبی در ارتباط است (این آمار برای مردان هم صدق می کند و بنابراین نباید مرگ و میر بر اثر بیماری های قلبی را برای مردان نادیده انگاشت).

5 نشانه بیماری قلبی در زنان
آیا تا به حال از خود پرسیده اید که بیماری قلبی چه نوع بیماری ای است؟ بیماری قلبی به هر بیماری مرتبط با قلب اطلاق می شود، و فقط سکته قلبی را در برنمی گیرد.

سوزان اشتاینباوم، رئیس بخش سلامت قلب زنان در مؤسسه قلب و عروق بیمارستان لنوکس هیل نیویورک و مؤسس اتحادیه جهانی سلامت و تغذیه می گوید: بیماری قلبی بیشتر به خاطر گرفتگی رگ ها یا همان تصلب شرایین رخ می دهد، اما باید دانست که قلب از چهار بخش تشکیل شده است و بیماری قلبی می تواند هر کدام از این بخش ها را درگیر کند.

جدا از رگ ها، قلب از دریچه هایی تشکیل شده است که ممکن است سفت یا شل باشند. همچنین، نقص در رسانش الکتریکی را هم باید درنظر داشت که ممکن است ضربان قلب را خیلی تند، خیلی کند یا دارای ضربان های اضافه نشان دهد. درنهایت میوکارد (عضله قلب) و پریکارد (آبشامه قلب) هم ممکن است متورم، خیلی ضخیم یا خیلی نازک شوند.

اساسا قلب ممکن است به خیلی از نارسایی ها مبتلا شود و در زندگی واقعی، شرایط و اتفاقات آنگونه که در فیلم ها و سریال های تلویزیون نشان می دهند، ناگهانی رخ نمی دهد. برخی از خانم ها شاید تا زمانی که به سکته مغزی یا قلبی دچار نشوند، اصلا متوجه علائم بیماری قلبی خود نشوند. بسیاری از خانم ها هم نمی دانند که علائم بیماری قلبی چیست. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که علائم بیماری قلبی را نمی دانید، در پی این پنج نشانه بگردید و آنها را سرسری نگیرید.

1. تنگی نفسگاهی ابتلا به تنگی نفس در آخرین پله ساختمان به این معنی است که باید بیشتر ورزش کنید یا داروهای مربوط به آلرژی بخورید. سایر مواقع، این تنگی نفس یکی از علائم بیماری قلبی است. سوزان اشتاینباوم توضیح می دهد: قلب باید به اعضای مختلف اکسیژن برساند و وقتی به تنگی نفس می افتید، یعنی اینکه قلب در ارسال اکسیژن به سراسر بدن با مشکل روبرو است.

با پیشرفت بیماری قلبی، مسائل تنفسی تا جایی پیشرفت می کنند که نمی توانید حتی دراز بکشید؛ بیماری قلبی راه عبور هوا را مسدود می کند. اگر شما هم با تنگی نفس دست و پنجه نرم می کنید یا تنگی نفس تان ناشی از آلرژی و مصرف داروهای مرتبط با آن نیست، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

2. احساس سنگینی روی قفسه سینهاحساس سنگینی یا درد قفسه سینه که با نام آنژین هم شناخته می شود، همراه با تنگی نفس، یکی از شایع ترین علائم بیماری قلبی است. این درد و ناراحتی هم، به خاطر دریافت نکردن اکسیژن کافی است.

انگار بالای سینه تان را فشار می دهند؛ در برخی از خانم ها این احساس طوری است که انگار غذای داخل معده شان هضم نشده است. اگر هریک از این احساسات را تجربه می کنید و می دانید که علت دیگری جز بیماری قلبی نمی تواند داشته باشد، باید سریعا به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

3. دردهای تصادفی در اعضا و جوارحسوزان اشتاینباوم ادامه می دهد: اما برخی از خانم ها که به بیماری قلبی مبتلا هستند، اصلا در قفسه سینه خود دردی حس نمی کنند. درعوض، در شکم خود درد حس می کنند. برخی دیگر هم در فک یا حتی گردن خود احساس درد دارند. خانم ها می توانند این دل درد را با دل پیچه های مرتبط با عادت ماهیانه اشتباه بگیرند. اما اگر معمولا دل درد نمی گیرید و ناگهان این درد، فعالیت های روزمره تان را مختل می کند، احتمال دارد که از ناحیه قلب تان باشد و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

4. کرختی دست ها و پاهاکرختی و بی حسی بازوها و پاها همراه با سردی و درد، می تواند نشانه ای از این باشد که به این نواحی از بدن خون و اکسیژن کافی نمی رسد. به مرور زمان، نرسیدن خون کافی به این اعضا می تواند به اعصاب آسیب برساند، اساسا هر حسی که در دست وپای خود دارید، با سلامت اعصاب مرتبط است. اگر می بینید که درد یا کرختی دست و پا توجیهی ندارد باید بدانید که مشکل از قلب تان است.

5. تپش قلبآیا تا به حال قلب تان به اصطلاح لرزیده است؟ این لرزش همان تپش قلب یا آریتمی قلب است. به این معنا که قلب شما یا دارد خیلی سریع می تپد یا در تپش دچار بی نظمی است. می توانید به راحتی آن را حس کنید.

در افرادی که به بیماری قلبی مبتلا هستند، تپش قلب نشانه وجود مسئله ای در دریچه های قلبی یا حتی سیستم رسانش الکتریکی آن است؛ هرچند که تپش قلب همیشه نشانه ای از وجود بیماری قلبی نیست. سوزان اشتاینباوم می گوید: اغلب مواقع از مراجعانم می شنوم که می گویند درست قبل از خواب این احساس به سراغ شان می آید و البته دیری هم نمی پاید. این نوع تپش قلب معمولا ناشی از مصرف زیاد کافئین، یا کمبود آب بدن یا حتی استرس است. هرچند، اگر تپش قلب بیش از چند دقیقه طول بکشد یا همراه با سایر علائم بیماری قلبی باشد که در این مقاله نام برده شد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1763

به "5 نشانه بیماری قلبی در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه بیماری قلبی در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید