اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برگزیت خبر داد

به گزارش مجله آرنا، از تارنمای اتحادیه اروپا، اورسولا فون درلاین بیان داشت که هنوز قادر به اعلام قطعی توافق یا عدم توافق با انگلیس نیست؛ اما می تواند اعلام کند که راستا رسیدن به توافق پیدا شده است. وی اضافه کرد: این راستا خیلی باریک است اما وجود دارد.

اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برگزیت خبر داد

رئیس کمیسیون اروپا توضیح داد که دو طرف برای عبور از بسیاری از اختلافات، به راه حل هایی رسیده اند اما هنوز مساله دسترسی به آب های غنی سواحل انگلیس برای صیادان اروپایی و شرایط برابر برای نیروی کار دو طرف حل نشده است.

او با این حال خاطر نشان کرد که اختلاف نظر بر سر نقش دیوان دادگستری اروپا در اختلاف های طرفین به طور عمده رفع شده و لذا روزهای آینده سرنوشت ساز خواهد بود.

اتحادیه اروپا که پیشتر خواستار حفظ دسترسی کامل به آب های انگلیس بود پیشنهاد کرده که صیادان اروپایی از 18 درصد سهمیه قبلی ماهیگیری خود صرف نظر خواهند کرد. با این حال انگلیس می خواهد 80 درصد سهمیه صیدهای اروپا به این کشور مرجوع شود.

فون درلاین گفت که مذاکرات در این باره خیلی سخت است. گاهی اوقات به نظر می رسد که مسائل قابل حل نیستند وی با این حال مطرح نمود که مذاکره کنندگان به تلاش های خود برای رسیدن به توافق ادامه می دهند.

در همین حال منابع خبری انگلیس از احتمال تشکیل نشست ویژه مجلس برای تصویب متن نهایی توافق با اتحادیه اروپا خبر می دهند.

پس از شکست های مکرر مذاکرات برگزیت، نخست وزیر انگلیس و رییس کمیسیون اروپا یکشنبه گذشته توافق کردند تا بار دیگر مهلت مذاکرات را برای رسیدن به توافق تجارت آزاد در دوره پسا برگزیت تمدید کنند.

دو طرف تا پایان دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یعنی 15 روز دیگر فرصت دارند تا به توافق تجارت ازاد برسند. البته این فرصت به معنای سلب امکان ادامه مذاکرات در آینده نیست، بلکه دو طرف مایل هستند تا پیش از پایان دوره ای که انگلیس تابع قوانین اتحادیه اروپاست، درباره آینده همکاری های اقتصادی و امنیتی توافق کنند.

اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آینده روابط دو طرف از سال آینده میلادی (2021) بر مبنای تعرفه های سازمان تجارت جهانی خواهد بود که به لحاظ اقتصادی ضربه بیشتری را به اقتصاد انگلیس خواهد زد.

، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1297

به "اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برگزیت خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات برگزیت خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید