ازدواج 7 هزار دختربچه 10 تا 14 ساله در بهار امسال

به گزارش مجله آرنا، بر اساس آمار منتشر شده گزارش شرایط اجتماعی و فرهنگی ایران توسط مرکز آمار ایران، در بهار سال جاری بالغ بر 7000 ازدواج دختر بچه 10 تا 14 ساله و یک ازدواج دختر بچه کمتر از 10 سال به ثبت رسیده است، این در حالی است که لایحه منع ازدواج بچه ها زیر 13 سال چند سالی است که از سوی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری به کمیسیون لوایح دولت ارائه و همچنان در انتظار تصویب است.

ازدواج 7 هزار دختربچه 10 تا 14 ساله در بهار امسال

به گزارش ایسنا، اسفند سال 97 بود که معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری لایحه حذف تبصره مربوط به ازدواج دختران زیر 13 سال را به دولت ارسال کرد. لایحه ای که هدفش مبارزه با کودک همسری و سوء استفاده از بچه ها در پوشش ازدواج بود، اما همچنان بعد از گذشت حدود دو سال در انتظار رسیدن به صحن مجلس است.

اگرچه آمار منتشر شده از ازدواج دختران کمتر از 14 سال در بهار 99 نسبت به سه سال گذشته کاهش داشته است، اما همین آمار نیز قابل تامل است چراکه طبق نظر کارشناسان، دختر 14 ساله ای که از منظر قانون برای انجام امور رسمی و اداری نیازمند اعلام نظر، ولی قهری خود است و نمی تواند در انتخابات شرکت کند و یا گواهینامه رانندگی بگیرد، چگونه می تواند یک زندگی را اداره کند و وارد زندگی مشترک شود؟

تولد 346 نوزاد توسط مادران زیر 15 سال در بهار سال جاری

مطابق با آمار دیگری که از سوی همین مرکز منتشر شده است، تعداد 346 نوزاد در بهار سال جاری متولد شده اند که مادران آن ها کمتر از 15 سال داشته اند و این در حالی است که باید پرسید کودک 15 ساله چگونه می تواند برای کودک دیگر مادری کند؟. همچنین به دلیل سن کم این دختران مسائل جسمانی و روانی حاصل از بارداری و زایمان نیز می تواند برای آن ها ایجاد می شود. این آماربرای دختران 15 تا 19 ساله نیز بالغ بر 16000 ولادت بوده است.

سودجویی از بچه ها برای دریافت وام ازدواج

مطابق با ماده 1041 قانون مدنی ازدواج دختر زیر 13 سال منوط به کسب اجازه از دادگاه و مشخص مصلحت کودک توسط دادگاه است، اما ضعف موجود در این قانون سبب شده است تا همچنان برخی والدین بی توجه به دنیای بچه هاه دختران، آن ها را به ازدواج در می آورند. ازدواجی که بعضا با نیت سودجویی آغاز و به خرید و فروش دختران ختم می شود.

از سوی دیگر نبود دستورالعمل های مناسب در جهت دریافت وام ازدواج سبب شده است تا بسیاری از افراد ازدواج های صوری را دستاویز کسب وام کنند و بر آمار کودک همسری بیافزایند.

آمار منتشره مرکز آمار ایران بیانگر تعداد ازدواج های ثبت شده است، از این رو بیشتر بودن آمار ازدواج دختران زیر 14 سال به دلیل عدم ثبت قانونی بسیاری از ازدواج ها دور از انتظار نیست. آمار منتشر شده اهمیت تصویب لایحه منع ازدواج بچه ها زیر 13 سال در جهت جلوگیری از کودک همسری را مجددا یادآور می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1318

به "ازدواج 7 هزار دختربچه 10 تا 14 ساله در بهار امسال" امتیاز دهید

1 کاربر به "ازدواج 7 هزار دختربچه 10 تا 14 ساله در بهار امسال" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج 7 هزار دختربچه 10 تا 14 ساله در بهار امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید