با این فناوری می شد صدای واقعی استیون هاوکینگ را شنید

به گزارش مجله آرنا، کوئیپس(Quips) نام یک هوش مصنوعی جدید است که به بیماران مبتلا به ALS این امکان را می دهد که با صدای خود صحبت نمایند و اگر امروز استیون هاوکینگ فقید زنده بود قطعا از این اتفاق خشنود می شد.

با این فناوری می شد صدای واقعی استیون هاوکینگ را شنید

به گزارش مجله آرنا و به نقل از انگجت، یکی از ویران نماینده ترین آثار بیماری نورون های حرکتی(MND) که بیشتر به عنوان بیماری ALS یا لو گریگ در آمریکا شناخته می شود، این است که خاتمه توانایی صحبت کردن را از بین می برد. اما هوش مصنوعی همانطور که وعده انجام بسیاری از کارهای بشردوستانه را در حوزه های مختلف علم و فناوری می دهد، به زودی می تواند به لطف ابزاری جدید که توسط شرکت رولز رویس(Rolls-Royce) و R² Data Labs ساخته شده است، به بیماران مبتلا به MND اجازه دهد تا دوباره بتوانند با صدای خود صحبت نمایند.

رولز رویس با یاری انجمن بیماری های نورون های حرکتی و شرکت هایی از جمله اینتل و مایکروسافت ابزاری جدید به نام کوئیپس(Quips) ایجاد نموده است که این امکان را فراهم می نماید.

این نرم افزار از هوش مصنوعی در ترکیب با تکنیکی به نام بانکداری صوتی(voice banking) استفاده می نماید تا شیوه خاص طرز صحبت کاربر را قبل از اینکه توانایی صحبت کردن را از دست داده باشد، یاد بگیرد. یعنی این سیستم امکان شبیه سازی صدای منحصر به فرد هر کاربر را قبل از اینکه توانایی خود را برای صحبت کردن از دست بدهد، دارد.

بانکداری صوتی کاری است که بیماران مبتلا به MND قبل از آغاز از دست دادن توانایی صحبت کردن خود می توانند انجام دهند. پزشکان با ضبط گفتار این بیماران می توانند نمونه هایی برای ایجاد صدای مصنوعی فراهم نمایند که فرد بعداً می تواند از آن برای برقراری ارتباط با صدای خود استفاده کند.

در حالی که این ابزار هنوز در مراحل اولیه توسعه است، انجمن MND می گوید که این سیستم به بیماران امکان می دهد تا با تاخیر بسیار کمتری نسبت به سیستم های موجود با دیگران ارتباط کلامی برقرار نمایند.

کوئیپس قادر است با گوش دادن به صدای کاربر، آن را شبیه سازی کند و وقتی بیمار توانایی صحبت کردن را از دست داد، صدای وی شود. همچنین می تواند بر اساس موضوع بحث بیمار با فرد مقابل، بدون اینکه شخص مجبور به تایپ کردن چیزی باشد، چندین پاسخ را پیشنهاد کند.

علاوه بر این، کوئیپس تمام کوشش خود را برای صحبت کردن با استفاده از لهجه و حتی تکیه کلام های بیمار وقتی که می توانست صحبت کند، خواهد نمود.

رولز رویس ادعا می نماید این سیستم می تواند با موقعیت های خاص اجتماعی سازگار باشد، زیرا می داند وقتی کاربر در محل کار، خانه یا یک رستوران واقع شده است، باید متفاوت صحبت کند و حتی قادر است از اصطلاحات عامیانه استفاده کند.

این شرکت می گوید امیدوار است که کوئیپس را در بعضی از ابزارهایی که بیماران MND هم اکنون از آنها برای برقراری ارتباط استفاده می نمایند، ادغام کند. با این حال زمان دقیقی برای ارائه کوئیپس گفته نشده است.

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک(Amyotrophic lateral sclerosis به صورت مخفف ALS) یک بیماری نورون های حرکتی (MND یا Motor Neuron Disease) است که موجب تخریب پیش رونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می شود. اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شایع ترین بیماری نورون های حرکتی می باشد. بنابراین این بیماری هم علائم نورون محرکه فوقانی و هم نشانه های نورون محرکه تحتانی را ایجاد می نماید. در حقیقت در ALS نشانه های فلج مرکزی و محیطی باهم ایجاد می شود.

این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می شود و با تضعیف ماهیچه ها به تدریج فرد به فلج عمومی مبتلا می شود. به طوری که توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد. معمولاً مبتلایان به این بیماری مدت زمان زیادی زنده نمی مانند. اگر چه این مدت برای استیون هاوکینگ بین 2 تا 3 سال پیش بینی شده بود، اما او علیرغم همه مسائل و ناراحتی ها تا سال ها به زندگی خود ادامه داد و برای فرارسیدن مرگ لحظه شماری نمی کرد و بعد از 55 سال او را از پا درآورد. بیماران مبتلا به این بیماری معمولاً دچار ناتوانی های حرکتی شده و 3 تا 5 سال پس از ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. اگر چه 20 درصد این بیماران تا 5 سال و 10 درصد آن ها تا 10 سال زنده خواهند ماند. در این بیماری دستگاه عصبی مرکزی و ماهیچه ها به ویژه ماهیچه های دست، پا، ساعد، سر و گردن به شدت صدمه می بینند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 560

به "با این فناوری می شد صدای واقعی استیون هاوکینگ را شنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این فناوری می شد صدای واقعی استیون هاوکینگ را شنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید