خواص نعناع فلفلی و توصیه هایی برای قبل از مصرف

به گزارش مجله آرنا، نعناع فلفلی گیاهی معطر و از گونه های معروف نعناع است که از پیوند نعناع آبی و نعناع زینتی یا تند به وجود آمده است. این گیاه دارای برگ های سبز تیره و خوشبو است و 60 تا 90 سانتی متر رشد می نماید. نعناع فلفلی برای اضافه کردن عطر یا طعم به مواد غذایی، محصولات آرایشی، صابون ها، خمیردندان ها، دهانشویه ها و سایر محصولات به کار می رود و ممکن است بعضی مصارف دارویی هم داشته باشد.

خواص نعناع فلفلی و توصیه هایی برای قبل از مصرف

حقایقی در خصوص نعناع فلفلی

یک گیاه پیوندی از نعناع آبی و نعناع تند است.

به شکل برگ، کپسول و روغن وجود دارد.

ثابت شده است که این گیاه برای بهبود سندروم روده تحریک پذیر (IBS)، درمان حالت تهوع، مسائل پوستی، سردرد، بهبود سرماخوردگی و هم بهبود آنفولانزا مفید است.

می تواند با برخی داروها تداخل داشته باشد و برای افراد مبتلا به مسائل دستگاه گوارش توصیه نمی گردد.

اَشکال مختلف نعناع فلفلینعناع فلفلی می تواند به شکل برگ های خشک یا تازه موجود باشد که در غذا یا به عنوان چای به کار می فرایند. از روغن ضروری یا اسانس این گیاه در تنتورها (مایعی که از تأثیر الکل یا اتر بر جوهرهای مواد گیاهی یا حیوانی یا معدنی به دست آید) مرهم های سینه و کرم ها استفاده می گردد. بعلاوه می تواند به شکل کپسول روکش دار روده ای هم مصرف گردد. این کپسول ها پس از بلعیدن در داخل روده باز می شوند.

اسانس نعناع فلفلی یک روغن غلیظ است که به وسیله تقطیر با بخار آب از گیاه آن استخراج می گردد. این گیاه به شکل کاملا تازه یا تا حدی خشک شده، قبل از شکوفه دادن، استفاده می گردد.

ترکیب های شیمیایی موجود در روغن نعناع فلفلی عبارت اند از:

منتول (40.7 درصد)؛

منتون (23.4 درصد)؛

منتیل استات؛

1.8 سینئول؛

لیمونن؛

بتا-پینن؛

بتا-کاریوفیلن.

روغن این گیاه مانند سایر روغن های ضروری نباید به صورت خوراکی مصرف گردد و قبل از استفاده روی پوست باید حتما با یک روغن حامل رقیق گردد.

فواید نعناع فلفلی برای سلامتینعناع فلفلی یک درمان سنتی محبوب برای تعدادی از بیماری هاست. گمان می رود این گیاه دارای اثرات آرام بخش باشد. این گیاه برای درمان نفخ شکم، درمان دردهای قاعدگی، درمان اسهال، تهوع، درمان اضطراب مرتبط با افسردگی، بهبود دردهای عضلانی و عصب، سرماخوردگی، سوء ِهاضمه و سندروم روده تحریک پذیر به کار می رود.

1. سوء ِهاضمهباتوجه به گفته مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMM) نعناع فلفلی، عضلات معده را آرام می نماید و گردش صفرا را بهبود می بخشد. درنتیجه برای افرادی که سوء ِهاضمه دارند، مناسب است. بااین حال نباید افراد مبتلابه بیماری رفلاکس معده به مری (GERD) از آن استفاده نمایند.

2. سندروم روده تحریک پذیرمطالعات علمی نشان داده اند که نعناع فلفلی در شکل های مختلف می تواند به درمان علائم سندروم روده تحریک پذیر (IBS) یاری کند. این علائم عبارت اند از:

درد؛

نفخ؛

اسهال؛

گاز معده.

مطالعه ای که در سال 2008 در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، نتیجه گرفت که نعناع فلفلی به عنوان ماده ای ضداسپاسم در درمان IBS مفید است. خواص ضداسپاسم، خواصی هستند که شدت و تعداد دفعات اسپاسم عضلانی یا حرکات غیرارادی را کاهش می دهند.

برخی مطالعات نشان داده اند که نعناع فلفلی می تواند به کاهش درد ناشی از IBS یاری کند. مطالعه ای منتشرشده در سال 2013 اظهار داشت که این گیاه در درمان درد شکمی در بیمارانی که به علت IBS دچار اسهال می شوند، مفید است.

گروهی تحقیقاتی از دانشگاه آدلاید در استرالیا نتیجه گرفت که نعناع فلفلی، کانالی ضددرد را در روده بزرگ فعال می نماید که باعث کاهش درد التهابی در روده می گردد.

3. مسائل پوستیروغن نعناع فلفلی به طور گسترده ای برای آرام کردن تحریک و بهبود خارش پوست و بعلاوه کاهش قرمزی به کار می رود. روغن نعناع فلفلی باید همواره قبل از استفاده موضعی یا مالیدن روی پوست، رقیق گردد.

یک روش خوب برای رقیق کردن این روغن، مخلوط کردن 25 میلی لیتر از یک روغن حامل مانند روغن معدنی یا روغن زیتون با 3 تا 5 قطره از این روغن لازم است. قبل از استفاده، مقدار کمی از آن را روی ساعدتان امتحان کنید تا مطمئن شوید که دچار حساسیت پوستی نمی شوید. بااین حال شواهد علمی چندانی وجود ندارد که از این کاربرد نعناع فلفلی پشتیبانی کند یا آن را انکار کند.

4. سردرد و میگرنثابت شده است که مالیدن روغن نعناع فلفلی رقیق شده روی پیشانی در درمان سردرد تنشی مؤثر است.

یک مقاله در پزشک خانواده آمریکا می گوید که روغن نعناع فلفلی دارای اثرات آرام بخشی در آرام کردن عضلات و تسکین افرادی است که در طول یک تنقیه باریم (آزمایشی رادیوگرافی جهت تشخیص برخی از بیماری های روده بزرگ) دچار اسپاسم کولونی می شوند.

نویسندگان این مقاله به دو آزمایش اشاره می نمایند که نشان می دهد استفاده موضعی از روغن نعناع فلفلی می تواند به کاهش علا ئم سردرد تنشی یاری کند. یکی از آنها دریافت که روغن این گیاه در تسکین درد به مقدار تیلنول یا پاراستامول مؤثر است.

5. سرماخوردگی و آنفولانزامنتول - ترکیب شیمیایی اصلی نعناع فلفلی - ضداحتقانی مؤثر است. ضداحتقان ها، غشاهای متورم را در بینی منقبض و جمع می نمایند و درنتیجه تنفس راحت تر می گردد.

بعلاوه منتول یک خلط آور است. خلط آورها، مخاط و بلغم موجود در ریه ها را شل می نمایند و آنها را بالا می آورند (به سمت گلو). خلط آورها برای افرادی که سرفه می نمایند و در سینه شان خلط دارند، بسیار مفید هستند.

در مقاله ای که سال 2015 انجمن شیمی آمریکا آن را منتشر کرد، دانشمندان نتیجه گرفتند که باتوجه به خواص ضدمیکروبی گسترده اش، اُلباس می تواند عامل مفیدی برای درمان عفونت های بدون عارضه (ساده و معمولی) پوست و دستگاه تنفسی باشد.

اُلباس شامل عصاره های چند روغن ضروری ازجمله روغن نعناع فلفلی، روغن اوکالیپتوس و روغن کاژوپوت است. این روغن های ضروری باید استنشاق شوند.

6. تهوع و استفراغ در دوران بارداریبسیاری از زنان بارداری که در طول دوران بارداری دچار حالت تهوع می شوند، می گویند که مصرف اَشکال مختلف نعناع فلفلی در کاهش حالت تهوع آنها مؤثر بوده است. بااین حال مطالعات در این زمینه غیرقاطع یا متناقض هستند.

کلیگلر و چادهارای، دو تن از محققانی که اثربخشی روغن نعناع فلفلی را برای مقاصد مختلف آنالیز می نمایند، هشدار می دهند که روغن این گیاه برای بازکردن قاعدگی زنان به کار می رود و باید در طول حاملگی از آن اجتناب گردد.

محققان مرکز تحقیقات سلامت باروری و ناباروری فاطمه زهرا در تهران به این نتیجه رسیدند که نعناع هیچ اثری روی تهوع و استفراغ در دوره بارداری ندارد.

زنان باردار قبل از مصرف نعناع فلفلی به هر علت باید با پزشک شان مشورت نمایند.

7. کاهش استفراغ ناشی از شیمی درمانیتهوع و استفراغ از عوارض جانبی شایعی هستند که بیماران سرطانی در طول شیمی درمانی تجربه می نمایند. برخی مطالعات دریافته اند که نعناع فلفلی به کاهش این علائم یاری می نماید.

نتیجه مطالعه ای که در مجله Ecancermedicalscience منتشر شد، کاهش چشمگیری را در شدت و تعداد دفعات بالاآوردن در 24 ساعت اول در میان بیمارانی نشان داد که روغن ضروری نعناع فلفلی را استنشاق نموده بودند (در مقایسه با دارونما).

نویسندگان این مطالعه نتیجه گیری کردند که روغن نعناع فلفلی برای درمان حالت تهوع در بیماران بی خطر، مؤثر و بعلاوه ارزان است.

8. درمان و بهبود زخم های مزمنتحقیقات منتشرشده در مجله ACS Nano نشان می دهد که دانشمندان راهی برای بسته بندی ترکیبات ضدمیکروبی نعناع فلفلی و دارچین در کپسول های کوچک پیدا نموده اند که می تواند بیوفیلم ها (فیلم زیستی) را نابود کند و به طور مؤثری به ترمیم زخم یاری نماید.

این محققان، روغن نعناع فلفلی و سینامالدهید - ترکیبی در دارچین که به آن عطر و طعم می دهد - را داخل نانوذرات سیلیکا بسته بندی کردند.

این درمان میکروکپسول در برابر 4 نوع باکتری مختلف ازجمله یک سویه مقاوم به آنتی بیوتیک مؤثر بود. بعلاوه رشد فیبروبلاست ها - نوعی سلول که در ترمیم زخم اهمیت دارد - را هم افزایش داد.

خطرات و اقدامات احتیاطینعناع فلفلی مانند بسیاری از گیاهان دیگر می تواند با سایر گیاهان، مکمل های غذایی یا داروها تداخل داشته باشد، بعلاوه ممکن است در برخی افراد حساس باعث بروز عوارض جانبی گردد. برخی از مردم هم به نعناع فلفلی آلرژی (حساسیت) دارند. همه افرادی که از قبل دارو مصرف می نمایند، باید قبل از استفاده از نعناع فلفلی با پزشک مشورت نمایند.

بچه های کوچک نباید نعناع فلفلی مصرف نمایند، اگر این روغن به صورت مالیده گردد، می تواند باعث بروز مسائل تنفسی بسیار جدی و خطرناک گردد.

نعناع فلفلی برای افراد زیر توصیه نمی گرددافراد مبتلا به دیابت، زیرا ممکن است احتمال هیپوگلیسمی یا قند خون پایین را افزایش دهد.

کسانی که فتق هیاتال (ورود قسمتی از معده به درون قفسه سینه به وسیله هیاتوس مری موجود در دیافراگم) دارند.

افراد مبتلابه بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

نعناع فلفلی ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشدسیکلوسپورین که دریافت نمایندگان عضو پیوندی برای جلوگیری از پس زدن عضو مصرف می نمایند.

پپسید، زانتاک و سایر داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند.

داروهای دیابت که موجب کاهش قند خون می شوند.

داروهایی که بیماران مبتلابه قند خون مصرف می نمایند.

داروهایی که کبد آنها را متابولیزه می نماید.

نعناع فلفلی نباید به همراه داروهای ضداسید مصرف گردد. علتش این است که برخی از مکمل های نعناع فلفلی به شکل کپسول هستند. اگر بیمار آنها را با داروی ضداسید مصرف کند، ممکن است روکش آنها خیلی سریع تجزیه گردد و احتمال سوزش سردل را افزایش دهد.

بعلاوه نعناع فلفلی در آماده سازی برای از بین بردن پلاک دندان و درمان سایر بیماری ها ازجمله شینگلز، عفونت دستگاه ادراری و التهاب دهان هم به کار می رود.

دکتر کلیگلر و همکارانش در مقاله ای که در مجله پزشک خانواده آمریکا به چاپ رسید، به این نتیجه رسیدند که نعناع فلفلی در درمان برخی علائم IBS مؤثر و بی خطر است و اینکه می تواند به تسکین سردردهای تنشی یاری کند. بااین حال آنها در خصوص مصرف بیش ازحد آن هشدار دادند، چون دوزهای بالا می تواند به مسمومیت غذایی منجر گردد.

هیچ شواهد علمی برای تأیید اثربخشی یا بی خطر بودن نعناع فلفلی وجود ندارد، اما مرکز پزشکی دانشگاه مریلند (UMM) می گوید که این گیاه ممکن است برخی از انواع ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها را ازبین ببرد.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1769

به "خواص نعناع فلفلی و توصیه هایی برای قبل از مصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص نعناع فلفلی و توصیه هایی برای قبل از مصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید