دستاورد تأثیرگذار محقق 16 ساله کانادایی در حوزه فناوری نانو

به گزارش مجله آرنا به نقل از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ساجیو کوهلی دانشجوی 16 ساله کانادایی پیروز به ارائه روشی برای درمان سرطان با یاری فناوری نانو شده است. او یک سال به صورت مستمر در دانشگاه واترلو روی یافتن راهکاری ارزان و کارا برای درمان سرطان کار نموده است.

دستاورد تأثیرگذار محقق 16 ساله کانادایی در حوزه فناوری نانو

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

کوهلی گفت: پروژه من روی توسعه روشی جدید برای فراوری نانوذراتی است که قابلیت حمل دارو را دارند. این نانوحامل ها می توانند برای درمان بیماری های مختلف استفاده شوند.

وی اضافه نمود: عمویش با سرطان درگیر بوده و در نهایت با جراحی توانسته درمان گردد، اما درد بسیاری طی این مدت تحمل نموده است. از این روی کوهلی تصمیم گرفته شبانه روز روی این پروژه کار کند تا راه چاره مناسبی برای درمان سرطان ارائه کند.

کوهلی برای این پروژه پیروز به دریافت جایزه Sanofi Biogenius Canada science fair شد. او قرار است کار خود را در چالش بین المللی BioGENEius در بوستون ارائه دهد؛ چالشی که به عنوان بزرگترین رویداد زیست فناوری در دنیا محسوب می گردد.

این پروژه کوهلی بخشی از برنامه ای بوده که در مدرسه سرجان تعریف شده است. اما او می گوید که این پروژه با الهام از بیماری سرطان کلیه عمویش در ذهن او شکل گرفته است.

پروژه او موجی در جامعه بین المللی علمی ایجاد کرد؛ چرا که او توانسته بود سلول های سرطانی را بدون آسیب زدن به سلول های سالم، هدف قرار دهد. این کار بسیار سخت است؛ چرا که سلول های سرطانی به شدت تغییر می نمایند و به سختی می توان آن ها را بدون تأثیرگذاری روی سلول های سالم، هدف قرار داد.

کوهلی نانوذراتی ساخته که با وارد شدن به جریان خون، می توانند تشکیل لایه پروتئینی اطراف خود را کنترل نمایند و با این کار به سوی سلول های هدف کشیده شوند.کوهلی الگوریتمی ارائه نموده که به محققان یاری می نماید تا بفهمند چه دارویی می تواند مؤثر باشد. با این کار احتیاج به سعی و خطا نبوده و به سرعت می توان دارویی با ویژگی های مورد نظر را فراوری کرد.

یکی از محققان معتقد است که این پروژه به سادگی قابل تجاری سازی نیست و باید بیست سال روی آن کار کرد. اما این حرف ها کوهلی را نا امید نمی نماید. او معتقد است که اگر لازم باشد 20 سال آینده را روی توسعه این فناوری کار خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 309

به "دستاورد تأثیرگذار محقق 16 ساله کانادایی در حوزه فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد تأثیرگذار محقق 16 ساله کانادایی در حوزه فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید