سه سناریو برای آینده همه گیری جهانی کرونا

به گزارش مجله آرنا، پژوهشگران آمریکایی پیش بینی می نمایند همه گیری جهانی ویروس کرونا 18 تا 24 ماه طول بکشد و سه سناریو برای فرایند آن در این مدت ارائه می نمایند.

سه سناریو برای آینده همه گیری جهانی کرونا

به گزارش مجله آرنا پژوهشگران در مرکز پژوهش و سیاست بیماری های عفونی (CIDARP) در دانشگاه مینه سوتای آمریکا این هفته در گزارشی پیش بینی کردند همه گیری ویروس جدید کرونا تا هنگامی 60 تا 70 درصد از مردم دنیا به این ویروس مبتلا شوند، ادامه خواهد یافت و برای مدتی بین 18 تا 24 ماه طول خواهد کشید.

این پژوهشگران سه سناریو را برای فرایند این همه گیری در این مدت با تمرکز بر نیمکره شمالی ارائه نموده اند. هر چند به گفته آنها سناریوهای مشابهی ممکن است در نیمکره جنوبی هم رخ دهد.

1- در سناریوی اول موج اول فعلی همه گیری کووید-19 با رشته ای از موج های مکرر کوچکتر در طول تابستان آینده و بعد به طور مداوم برای یک دوره یک تا 2 ساله دنبال می گردد. اندازه این موج ها به تدریج کاهش می یابد و همه گیری در زمانی در سال 2021 به انتها می رسد.

ظهور این موج های کوچک بر حسب مناطق جغرافیایی ممکن است متفاوت باشد و به شدت اقدامات کاهنده شیوع (mitigation) در کشورها هم بستگی دارد.

2- در سناریوی دوم که بدترین و محتمل ترین سناریو است، موج فعلی همه گیری با موج بسیار بزرگتری در پاییز و زمستان سال جاری (2020) دنبال می گردد و با یک یا چند موج کوچکتر در سال 2021 انتها می یابد.

این سناریو شبیه فرایند همه گیری دنیای آنفلوانزای اسپانیایی سال 1918 و همه گیری دنیای آنفلوانزای خوکی یا آنفلوانزای H1N1 در سال 2009 است.

3- در سناریوی سوم موج فعلی شیوع کرونا تنها موج آن است و در ماه های بعد همه گیری دنیای کووید-19 به شکلی به اصطلاح آهسته سوز در می آید که در آن مواردی از سرایت و عفونت جدید بدون الگوی موجی واضح گزارش می گردد. این الگو نیز تا حدی بر حسب مناطق جغرافیایی و شدت اقدامات کاهنده شیوع تغییر می نماید.

البته فراوری واکسن ویروس کرونا ممکن است هر یک از سناریوها را تحت تاثیر قرار دهد.

این پژوهشگران می گویند ویروس جدید کرونا با نام رسمی ویروس سارس-کوو-2 ممکن است همچنان در جمعیت انسانی در گردش بماند، الگوی فصلی پیدا کند و در طول زمان از شدت آن کاسته گردد و به همان مسیری برود که چند نوع کمتر بیماری زای قبلی ویروس های کرونا که عامل سرماخوردگی هستند یا ویروس های آنفلوانزای عامل همه گیری دنیای که بعدا جزو آنفلوانزاهای فصلی شده اند، رفته اند.

  • اپیدمیولوژی چه کمکی به جلوگیری از شیوع بیماری ها می نماید؟ | از بقراط تا همه گیری کرونا

  • اپیدمی کرونا چگونه انتها خواهد یافت؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 931

به "سه سناریو برای آینده همه گیری جهانی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه سناریو برای آینده همه گیری جهانی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید