پیشنهاد یک جامعه شناس به طلابِ داوطلبِ کمک به سالمندان غربی

به گزارش مجله آرنا، در پی انتشار خبر اعلام آمادگی طلبه های جوان برای اعزام به آمریکا و اروپا به منظور مراقبت از سالمندان مبتلا به ویروس کرونا، یک جامعه شناس پیشنهادی خطاب به آنان و دیگر طلبه ها مطرح نمود.

پیشنهاد یک جامعه شناس به طلابِ داوطلبِ کمک به سالمندان غربی

به گزارش مجله آرنا، اخیراً به دنبال شیوع ویروس کرونا در تعدادی از کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا، از جانب گروهی از طلبه های جوان خطاب به نهادهایی چون وزارت خارجه، اعلام شد که برای اعزام و پرستاری از سالمندان مبتلا به کرونا در این کشورها آمادگی دارند.

در واقع هفته پیش بود که از جانب خانه طلاب جوان در نامه ای به محمدجواد ظریف ـ وزیر امور خارجه کشورمان ـ درخواست شد که شرایط اعزام طلاب جهادی برای همراهی و یاری به بهبود بیماران سالمند یا دعوت از این بیماران جهت مداوا در داخل کشور یا هر نوع اقدامی جهت یاری به آنها، فراهم شود.

در این نامه اشاره شده بود که با توجه به عدم رسیدگی مناسب به سالمندان و نیازمندان مبتلا به کرونا در آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به حکم وظیفه انسانی بر خود لازم می دانیم که برای یاری این دسته از بیماران اقدام کنیم.

به دنبال این درخواست، مجید ابهری ـ جامعه شناس و استاد دانشگاه شهید بهشتی ـ پیشنهادی بیان نمود. او با این مقدمه که با توجه به نیت خالصانه و صادقانه این جوانان، تذکر یک نکته دلسوزانه برای فرزندانم ضروری است تا شاید سنگ بنای یک حرکت خداپسندانه و مفید گذاشته شود، در یادداشتی که در اختیار مجله آرنا قرار گرفته، آورده است:

آسایشگاه کهریزک به عنوان یک نهاد مردمی با سابقه بالای 50 سال، خدمتگزار سالمندان و معلولین است و در حال حاضر با ورود کرونا به این مرکز، جان این عزیزان در معرض خطر قطعی قرار گرفته است. معلولینی که حتی قادر به برداشتن یک قاشق یا خاراندن سر خود نیستند، دچار این بیماری کشنده شده اند.

این استاد دانشگاه ضمن تشریح شرایط کهریزک بیان می کند: پدریاران و مادریاران اکثرا بعد از 18 تا 20 ساعت کار طاقت فرسا به زمین می افتند. درصد قابل توجهی از مددجویان، نیازمند پوشک به دفعات متعدد در روز هستند. درصدی از این عزیزان دچار زخم بستر شده که نیاز به پرستاری و یاری را مزید بر علت می کند. بیشتر این مددجویان نیاز دارند تا کسی به آنها غذا بدهد چون خود به تنهایی قادر به خوردن و آشامیدن نیستند.

این رفتارشناس همچنین با اشاره به این نکته حدود 90 درصد از مدجویان هیچ ملاقات کننده ای ندارند؛ تأکید دارد که تنهایی و عزلت بر افسردگی و انزوای مددجویان افزوده است. از سوی دیگر تعداد قابل توجهی از ساکنان کهریزک دچار آلزایمر هستند و از پرستاران با گان (لباس مخصوص پرستاران) و ظاهر ویژه آنها، به شدت می ترسند که طبیعتاً همین موضوع، شرایط پرستاری را سخت تر می کند.

همچنین لباس های گرم و سنگین پرستاران باعث خستگی مضاعف آنها می شود. افزون بر اینها تا به امروز تعدادی از پرستاران کهریزک هم به ویروس کرونا مبتلا شده اند. روی هم رفته، غربت و مظلومیت ساکنان کهریزک نیاز شدید آنها را برای یاری و دلسوزی نشان می دهد.

ابهری با بیان اینکه اینها تنها گوشه ای از اوضاع مددجویان کهریزک است، درخواست خود را چنین بیان نمود: از طلاب مخلص و ایثارگر خواهش می کنم، همت علوی خود را صرف عزیزان هموطن ساکن در کهریزک کنند. همچنین علاوه بر طلاب جهادی، بهتر است، همه هموطنان، اعم از زن و مرد و پیر و جوان به یاد این فراموش شدگان باشند و برای پرستاری از آنها، هر اقدامی که در توان دارند؛ انجام دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 844

به "پیشنهاد یک جامعه شناس به طلابِ داوطلبِ کمک به سالمندان غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد یک جامعه شناس به طلابِ داوطلبِ کمک به سالمندان غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید