عادات اشتباهی که سلامت مردان را تهدید می نماید

به گزارش مجله آرنا، ایسنا/ مدیرگروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور و بخش مهمی از نیروی کار مولد در جامعه، بر ضرورت مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان ها برای ارتقای سلامت مردان تاکید نمود.

عادات اشتباهی که سلامت مردان را تهدید می نماید

دکتر اهدایی وند اظهار کرد: امسال با توجه به شیوع کووید 19 در جهان و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان، اولویت های هدف گذاری ها نیز تغییر نموده است.

وی با تاکید بر اینکه توجه به سلامت مردان به عنوان نیمی از جمعیت کشور، استحکام و ارتقای نیروی کار در جامعه و به دنبال آن توسعه کشور را در پی خواهد داشت، اضافه نمود: در کشور ما نیز هفته اول اسفندماه به عنوان هفته ملی سلامت مردان با هدف حساس سازی جامعه نسبت به سلامت مردان و افزایش دسترسی آنان به اطلاعات سلامت نامگذاری شده است.

اهدایی وند ادامه داد: در کشور ما امید به زندگی در بدو تولد در مردان حداکثر 72,5 سال و در زنان حداکثر 75.5 سال برآورد شده و این در حالی است که مردان در معرض فاکتورهای خطر محیطی و شغلی بیشتری نسبت به زنان هستند.

مدیر گروه سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عادات غلطی مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد به مواد مخدر، عدم توجه به تغذیه سالم و فعالیت فیزیکی مناسب و ورزش را از جمله فاکتورهای تهدید کننده در سلامت مردان دانست.

وی ادامه داد: از طرف دیگر پایین بودن سطح سواد سلامت در مردان، عدم توجه و مراجعه به موقع به مراکز بهداشتی و درمانی برای غربالگری و درمان به موقع بیماری ها منجر به تاخیر در مداخلات لازم در مردان و در نتیجه شیوع روزافزون ابتلای مردان به بیماری های قلبی عروقی، دیابت، فشارخون، سرطان و بیماری های از این قبیل شده است.

اهدایی وند اعلام کرد: به دنبال استقرار طرح تحول سلامت در کشور برنامه ارائه خدمات سلامت مردان نیز در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تقویت شده و در این راستا اقدامات متعددی انجام شده است.

وی تاکید نمود: این اقدامات شامل تشکیل پرونده بهداشتی، معاینات پزشکی، مشاوره و مراقبت های تغذیه ای و روان و آموزش گروه های هدف در قالب گروه های سنی در مردان و توزیع مکمل ویتامین D است.

وی از تشکیل حدود دومیلیون پرونده الکترونیک سلامت برای مردان در گروه های سنی مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اطلاع داد و گفت: از ابتدای سال 98 تا کنون تعداد 104 هزار و 246 نفر از مردان بالای 30 سال نیز از نظر دیابت، فشارخون و اختلال چربی خون خطرسنجی شده اند و مورد غربالگری قرار گرفته اند.

غربالگری 15 هزار و 50 نفر از مردان 50 تا 70 ساله از نظر سرطان روده عظیم، ارزیابی الگوی تغذیه و تن سنجی 450 هزار و 906 نفر از مردان میانسال و به طور کلی آنالیز، غربالگری و خدمات یاری درمانی به 23 هزار و 157 نفر افراد دچار چاقی، 58 هزار و 262 نفر افراد دارای اضافه وزن و 228 هزار و 689 نفراز مردانی که دچار چاقی شکمی هستند، از جمله این خدمات است.

اهدایی وند با بیان اینکه 600 هزار و 118 نفر نیز از مردان نیز از نظر سلامت روان در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی غربالگری شده اند، ادامه داد: با توجه به شرایط ویژه کنونی، از اول اسفند تا کنون 2 میلیون و 655 هزار و 832 نفر از مردان توسط مراقبین سلامت از نظر کووید 19 غربالگری شده اند.

به گفته اهدایی وند، در امسال با توجه به اهمیت نقش مولد مردان در دوره پنجره جمعیتیسلامت مردان در محیط کار با تاکید بر آموزش پیشگیرانه برای بیماری های آنان از قبیل سرطان های مردان، ترومای ناشی از حوادث، ناباروری مردان و مواردی از این دست به عنوان موضوع اصلی هفته مذکور انتخاب شده است.

وی در خاتمه بر اهمیت سلامت جمعیت کثیر مردان شاغل کشور اعم از کارمندان، کارگران و صنوف در بخش صنعت، کشاورزی و سایر ارگان ها تاکید نمود و گفت: مشارکت و همکاری همه جانبه سازمان ها برای ارتقای سلامت کارکنان برای دستیابی به اهداف سلامت مردان از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 986

به "عادات اشتباهی که سلامت مردان را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادات اشتباهی که سلامت مردان را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید