نحوه از بین بردن بوی ماهی

به گزارش مجله آرنا، خانم های خانه دار از تهیه غذا با ماهی به خاطر بویی که در آشپزخانه راه می اندازد، طفره می فرایند، ولی باید گفت از بین بردن بوی ماهی کار زیاد سختی نیست.

نحوه از بین بردن بوی ماهی

- طعم دار کردن ماهی با یاری سبزی های معطر و خوشبو یا استفاده از ادویه و پودرهای سوخاری معطر می تواند تاثیر زیادی در از بین رفتن بوی ماهی هنگام طبخ داشته باشد و گوشت آن را ترد و لطیف کند.

- در صورتی که کف آشپزخانه تان سرامیک است و امکان تمیز کردن آن وجود دارد می توانید سرکه را درون افشانه ریخته و آن را در طول پوست کندن یا پختن ماهی در هوا اسپری کنید.

- یکی دیگر از روش های از بین بردن بوی ماهی در فضای آشپزخانه و خانه، استفاده از اسانس وانیل یا اکالیپتوس است. می توانید اسانس این گیاهان را روی یک دستمال اسپری کنید و آن را روی میز آشپزخانه یا پیشخوان قرار دهید.

- در صورتی که بوی ماهی در فضای خانه تان پیچیده بهتر است یک لیوان سرکه را روی میز آشپزخانه بگذارید تا بوی بد را به خود جذب کند.

- در شستشوی ماهی از آب سرد وروان بهره ببرید.

- برای خروج ماهی از حالت انجماد هیچوقت از آب گرم استفاده نکنید.(برترین روش قراردادن ماهی منجمد در هوای آزاد ویا در جهت جریان آب سرد می باشد)

- بعد از پاک کردن ماهی جهت رفع نمودن بوی ماهی ،دستهای خود را با مخلوطی از آبلیمو ونمک بشویید.

- مصرف ادویه جات وخواباندن ماهی درپیاز ویا چند حبه سیر رنده شده روی گوشت ماهی باعث از بین بردن بوی مخصوص آن می گردد.

- جهت رفع نمودن بوی ماهی هنگام طبخ،سوزاندن کمی پوست پرتقال یا لیمو عمانی در آشپزخانه بی تاثیرنیست.

- استفاده از آبلیمو یا آبغوره در پخت وپز ماهی طعم ومزه آن را برای بچه ها خوشایند می نماید.

- در فلس گیری ماهیان از وسیله ای بنام فلس پاک کن (همچون برس با میله های زبر ومحکم) بهره ببرید.

- جهت جلوگیری از پراکنده شدن فلس ماهی در محوطه آشپزخانه ماهی را مجاور قابلمه ای پراز آب قرار دهید واقدام به پاک کردن فلسها نمایید.

- در بریدن باله ها وشکم ماهی بهتر است از قیچی مخصوص بهره ببرید.

- برای جدا کردن تیغهای درشت ماهی , پس از تخلیه امعاء واحشاء وبازکردن ماهی از پشت، غشاء چسبیده به استخوانها را به یاری چاقو آزاد کرده وبا کشیدن ستون مهره ها کلیه استخوانهای متصل به ستون مهره را میتوان جدا نمود.

- برای جدا کردن تیغهای ریز ماهی , پس از آب پزکردن آن با یاری چنگال می توان این تیغها را جدا نمود وبا گوشت خالص وپخته شده ماهی اقدام به تهیه خوراکهای خوشمزه از قبیل (کتلت, شامی, کوکو, کوفته, کباب کوبیده, استانبولی پلو و…) کرد.

- سعی کنید ماهی را در روغن کاملاً داغ وفراوان سرخ کنید.اینکار باعث عدم چسبیدن ماهی به ظرف وبهتر پخته شدن همه قسمتها می گردد.

- جهت جلوگیری از چسبیده شدن ماهی به ماهیتابه قطعات ماهی را در مخلوطی از تخم مرغ هم زده ،آرد ،نمک وادویه غلطانده ،اقدام به طبخ نمایید.

- هیچوقت قطعات ماهی را ابتدا از طرف پوست سرخ نکنید. اینکار باعث جمع شدن تکه های گوشت ماهی می گردد،اول طرف گوشتی ماهی را سرخ کنید بعد طرف دیگر را.

- اگر ماهی را درسته می پزید جهت نفوذ حرارت وروغن به داخل بدن ماهی پیشنهاد می گردد چند برش عرضی در دو طرف بدن ماهی ایجاد نمایید.

- جهت پوست گیری ماهی 2 شکاف عرضی نزدیک برانشی ها روی بدن ماهی ،2شکاف طولی به فاصله حدود یک سانتی متر در طرفین باله های پشتی و2 شکاف طولی در طرفین باله های شکمی ماهی ایجاد نمایید، آنگاه به یاری انگشت خود در قسمت برش عرضی پوست ماهی را طوری آزاد کنید که بتوانید پوست ماهی را از سر به طرف دم بکشیداینکار را برای طرف دیگر هم تکرار کنید.

منبع: زندگی روز
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1705

به "نحوه از بین بردن بوی ماهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه از بین بردن بوی ماهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید