نماینده بندرعباس: نحوه صدور مجوز برای صید ماهی به کشتی های چینی ابهام آور است

به گزارش مجله آرنا، نماینده بندرعباس با بیان این که ابهاماتی پیرامون نحوه صدور مجوز برای صید کشتی های چینی در آبهای جنوب وجود دارد، گفت: ارتباطات پنهانی و غیر شفاف و رفتارهای خارج از صادرات بین المللی در اخذ قرارداد با کشتی های چینی و صید ماهی در آبهای جنوب دیده شده که ادامه این فرایند تنها باعث نابودی کامل آبزیان خواهد شد.

نماینده بندرعباس: نحوه صدور مجوز برای صید ماهی به کشتی های چینی ابهام آور است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش مجله آرنا، احمد مرادی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در شرح سوالش از وزیر جهاد کشاورزی درباره علت اعطای مجوز به صورت صنعتی به کشتی هایی با مالکیت چین، در آبهای خلیج فارس و دریای عمان گفت: در سالهای اخیر موضوع کشتی های خارجی بخصوص چینی، در آبهای خلیج فارس و دریای عمان افزایش چشم گیری داشته است که باعث نارضایتی شدید صیادان به طور مستقیم در استان های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان و خوزستان و غیر مستقیم در سراسر کشور و آبهای داخلی شد.

وی اضافه کرد: در استان ما بیش از 300 هزار خانوار به وسیله صیادی ارتزاق می نمایند و بعضی از آنها بیش از 20 سال است دنبال مجوز صید هستند اما پیروز نشده اند. کشتی های چینی به شکل ترال و بی رحمانه در آبهای ایران صید می نمایند این موضوع بارها از سوی شیلات تکذیب شد تا در نهایت با اعلام صریح سازمان بنادر تایید شد امروز هم وزیر کشاورزی این موضوع را تایید کرد.

نماینده بندرعباس با بیان اینکه صید کشتی های چینی در آبهای ایران تخلف است، گفت: تعداد این کشتی ها از دو ففرایند در سال 88 به حدود 120 ففرایند در حال حاضر رسیده اند به طوری که از سال 96 نسبت به سال 95 ، 500 درصد افزایش کشتی داشته ایم معلوم نیست با چه فرایندی به آنها مجوز صید داده شده است کاری که باعث اعتراض همه صیادان شده است.

مرادی بعد از پخش فیلمی از شرایط صیادان و صید در جنوب گفت: آقای وزیر کشاورزی چند ماه قبل به خاطر همین موضوع از مجلس کارت زرد گرفت انتظار داشتیم در این مدت مسائل رفع گردد اما شرایط هنوز به قوت خود باقی است. فانوس ماهی صندلی ویژه ای در زنجیره غذایی آبزیان در دریاها دارد، کاهش جمعیت این نوع ماهی باعث کاهش جمعیت سایر ماهی ها و در نهایت تاثیر در شرایط مالی ناشی از صید می گذارد. افزایش یک باره صید تاثیرات مخرب و غیر قابل جبران خواهد گذاشت. بخصوص صید ترال که عمدتا ماهی های درشت را صید می نماید. درست است که تا پایان برنامه ششم پیش بینی 70 هزار تن صید فانوس ماهی شد اما در این راه تخلفات متعددی به دلیل برداشت های غیر اصولی اجرا شده و این ماهی ها با ارزش مالی به کشورهای چین و تایلند و ویتنام صادر شده است نتیجه هم افزایش نارضایتی مردم می گردد.

این نماینده مجلس ادامه داد: 35 ففرایند کشتی چینی در آبهای جنوب فعالیت می کردند که همه قرارداد به شرط تملیک در اختیار شرکت های ایرانی با مدیران بازنشسته شیلات داشتند. اقداماتی درباره نحوه صدور مجوز و به دنبال آن تخلفات اجرا شده وجود دارد چون در این باره قراردادی بین ایران و چین و حتی بین شرکت های خصوصی دو کشور وجود نداشت. ارتباطات پنهانی و غیر شفاف و رفتار خارج از صادرات بین المللی اجرا شده. ترکیب نیروی انسانی هم به شکل غیر قانونی بوده از افراد خارجی استفاده شده که فاقد مجوز کار در ایران بودند. تا کی قرار است این فرایند ادامه داشته باشد. آیا می خواهید تا نابودی کامل آبزیان و ایجاد خسارات غیر قابل جبران به محیط زیست پیش بروید.

مرادی با اشاره به اعتراضات فعالان محیط زیست گفت: شناورها با پرچم های غیر ایرانی در آبهای ایرانی صید می نمایند غیرت ایرانی کجاست ؟ به آنها بیش از 50 میلیارد تومان یارانه سوخت از جیب بیت المال و مردم داده شده است در حالی که دولت سال جاری یارانه یک میلیارد تومانی نگهداری از معلولان را پرداخت نکرد.

مرادی یادآور شد: روز گذشته سه نفر از جوانان ایران در بندر عباس به خاطر گاز گرفتگی در کشتی چینی جان خود را از دست دادند برای مرگ مظلومانه افراد بیگناه چه پاسخی دارید. اگر ورود مقتدرانه سپاه و رئیس دستگاه قضا در حمایت از صیادان بومی نبود معلوم نبود چه سرنوشتی پیش روی صیادان با این حجم از صید غیر مجاز رخ می داد. انتظار می رود وزارت جهاد کشاورزی به این شرایط پایان دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 562

به "نماینده بندرعباس: نحوه صدور مجوز برای صید ماهی به کشتی های چینی ابهام آور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده بندرعباس: نحوه صدور مجوز برای صید ماهی به کشتی های چینی ابهام آور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید