نماینده عراقی، آمریکا در پی انتخاب نخست وزیر وابسته به خود در عراق است

به گزارش مجله آرنا، نماینده ائتلاف الفتح ضمن هشدار نسبت به عواقب مداخلات آمریکا در مسائل داخلی عراق، تأکید کرد که همه باید در عراق، این مداخله آمریکا را رد نمایند.

نماینده عراقی، آمریکا در پی انتخاب نخست وزیر وابسته به خود در عراق است

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا، کریم علیوی نماینده ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری نسبت به عواقبت مداخلات ایالات متحده آمریکا در تشکیل دولت جدید عراق هشدار داد.

علیوی به پایگاه خبری بغداد الیوم گفت که آمریکا در کوشش است در مسئله تشکیل دولت جدید، مداخله کند؛ زیرا خواهان تشکیل دولتی بر اساس برنامه های خود است.

وی با بیان اینکه هدف واشنگتن از این اقدام، اجرای طرح های خود در عراق و منطقه است، تأکید کرد که ملت عراق به ویژه تظاهرات نمایندگان و حتی مرجعیت دینی نیز هر گونه مداخله خارجی در تصمیم [ملت] عراق را رد می نمایند.

این نماینده عراقی خاطر نشان کرد که هر گونه مداخله یا اعمال نظر خارجی، عواقبی دارد. به همین دلیل، همه باید این مداخله آمریکا را رد نمایند و این تصمیم و راهکار باید عراقی باشد.

در همین ارتباط، نسیم عبدالله عضو ائتلاف الفتح گفت که احزاب و فراکسیون های سیاسی این کشور در مورد نامزدهای نخست وزیری به توافقی دست یافته اند.

عبدالله توضیح داد که این فراکسیون ها بر نامزدی دو فرد جهت تصدی سِمت نخست وزیری عراق به توافق رسیده اند، ولی از گفتن اسامی این دو نامزد امتناع کرد.

حسن شاکر الکعبی رئیس فراکسیون مجلسی بدر هم از فشار آمریکا به بعضی فراکسیون های سیاسی عراق برای انتخاب نخست وزیر جدید اطلاع داد و گفت که واشنگتن با این فشار، میخواهد، نخست وزیری در عراق انتخاب گردد که به آمریکا متمایل باشد.

شاکر تأکید کرد که هر گونه مداخله آمریکا و همپیماناش در امور داخلی عراق به ویژه انتخاب نخست وزیر، غیر قابل پذیرش است و نخست وزیر جدید باید حافظ حاکمیت و استقلال تصمیم های عراق از مداخلات آمریکا و سایر کشورهای خارجی باشد.

وی همچنین گفت که از سال 2003 تا به امروز، فشارها و مداخلات آمریکا در کشور وجود داشته است و همه دولت ها نیز تسلیم این فشارها شدند.

دوازده روز از استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق که هم اکنون نخست وزیری دولت پیش برد امور در این کشور را برعهده دارد، می گذرد و سه روز دیگر فرصت باقی است تا فراکسیون های عراقی بر سر شخصیت هایی که می توانند رأی مجلس را برای نخست وزیری جلب نمایند، به توافق برسند.

با نزدیک شدن به سرانجام مهلت قانونی برای برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در معرفی کاندیدای نخست وزیری، او روز سه شنبه (19 آذر) از فراکسیون ها خواست در مورد شخصیت های مورد نظر خود برای برعهده دریافت سِمت نخست وزیری به توافق برسند.

با استعفای عادل عبدالمهدی به دنبال تظاهرات اخیر در این کشور، محمد الحلبوسی با استناد به ماده 76 قانون اساسی عراق، به برهم صالح 15 روز فرصت داد نامزد نخست وزیری را شناسایی و معرفی کند.

در صورت شناسایی و معرفی نامزد یا نامزدهای نخست وزیری، مجلس عراق در اسرع وقت برای رأی گیری در این مورد، جلسه تشکیل خواهد داد. معترضان و سیاستمداران عراق با توجه به شرایط فعلی اخیر، خواهان معرفی شخصیت فراجناحی هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 536

به "نماینده عراقی، آمریکا در پی انتخاب نخست وزیر وابسته به خود در عراق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده عراقی، آمریکا در پی انتخاب نخست وزیر وابسته به خود در عراق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید