هشدار؛ ایستاده غذا نخورید!

به گزارش مجله آرنا، برای برخی از افراد، ایستاده غذا خوردن باعث می گردد تا علائمی مانند رفلاکس اسید معده شان که یکی از رایج ترین مسائل معده است؛ بهبود پیدا کند.

هشدار؛ ایستاده غذا نخورید!

اینکه سرپا غذا بخورید یعنی صبحانه، نهار یا شام را ایستاده میل کنید الزاماً خطرناک نیست. اما با این حال این گونه غذا خوردن احساس گرسنگی را رفع نمی نماید.

در جهانی پر مشغله امروزی خیلی از ما باید کارهایمان را سریع انجام دهیم که احتمالِ ایستاده غذا خوردن هم یکی از همین اقدامات است. درسته که باید از سبک زندگی ساکن و بدون تحرک دور باشیم؛ چرا که باعث چاقی، دیابت و مسائل و بیماری ها می گردد؛ اما به هر حال ایستاده غذا خوردن هم معایبی دارد که باید آن ها را بدانیم.

آیا ایستاده غذا خوردن فایده ای هم دارد؟

برای برخی از افراد، ایستاده غذا خوردن باعث می گردد تا علائمی مانند رفلاکس اسید معده شان که یکی از رایج ترین مسائل معده است؛ بهبود پیدا کند.

رفلاکس اسید معده زمانی اتفاق می افتد که فشار زیادی به شکم وارد می گردد و محتوای معده که شامل غذا، اسید و مایعات است، تحریک شده و می خواهد به مری برگردد و همین هم؛ باعث ایجاد علائمی مانند احساس سوزش در قسمت میانی قفسه سینه یا گلو یا حتی احساس ترشی در دهان یا آروغ خواهد بود. به همین دلیل ایستاده غذا خوردن باعث می گردد که فشار کم تری به معده و شکم تان وارد گردد و کم تر دچار مسائلی مانند سوزش معده شوید.

عوارض ایستاده غذا خوردن

اگر شما هم میخواهید بدانید که چرا ایستاده غذا خوردن آسیب زننده است، موارد عنوان شده در ادامه را با دقت بخوانید، مواردی شامل:

نفخ و ایجاد گاز معده: طبق اطلاعات موجود، زمانی که شما ایستاده غذا می خورید، خون به سمت پا می رود که دلیل آن هم جاذبه زمین است و همین باعث می گردد که جریان خون کافی به معده نرسد؛ در صورتی که معده به آن احتیاج دارد تا بتواند غذا را گوارش کند و همین؛ باعث هضم ضعیف کربوهیدرات خواهد شد و این اتفاق عاملی برای نفخ و گاز معده خواهد بود.

از طرفی ایستاده غذا خوردن موجب می گردد تا به خاطر شرایط سختی که دارید، خیلی سریع غذا بخورید و همین سرعت بالا هوای زیادی را وارد معده نموده که مجدد؛ عاملی برای ایجاد گاز و نفخ خواهد بود.

گوارش ناقص: زمانی که سرپا غذا می خورید بدن نمی تواند گوارش خوبی داشته باشد و به درستی غذایی که دریافت نموده را هضم کند پس حتی اگر یک بشقاب از برترین مواد غذایی جهان را دستتان بگیرید و این طرف و آن طرف بدوید و در عین حال غذا هم بخورید نه تنها چیزی عاید بدنتان نمی نماید بلکه به سیستم گوارشتان نیز آسیب می زند.

پُر خوری و چاقی: افرادی که ایستاده غذا می خورند، معمولاً سریع تر غذا را می جوند و این سرعت بالا باعث می گردد که دیرتر سیر شوند و همین هم می تواند عاملی برای پرخوری باشد.

از طرفی هم ایستاده غذا خوردن نشان دهنده عجله است و افرادی که ایستاده غذا می خورند، معمولا حواس شان پرت است و باعث می گردد که فرمان سیری را دیرتر بفهمند و بیشتر غذا خورده و چاق شوند.

چگونه غذا بخوریم؟

بهتر است زمانی که غذا می خورید، در آرامش واقعی باشید و بدنتان در تنش و استرس نباشد، زیرا استرس کار گوارش را دچار اختلال جدی می نماید پس بنشینید و نشسته و با آرامش و بدون عجله غذا بخورید، زیرا نشسته و در حالت آرام غذا خوردن به تعادل غذایی یاری نموده و فرد با تمرکز بیشتری غذا می خورد و بیشتر می تواند از آنچه خورده است بهره برده و بدن دچار مسائلی مانند چاقی و اضافه وزن نمی گردد.

برای اینکه سالم بمانید باید اولاً مواد غذایی سالمی میل کنید و ثانیاً این مواد غذایی سالم را با عادت های درست غذایی میل کنید و عادت های نادرستی مانند سرپا غذا خوردن را کنار بگذارید.

سه وعده غذایی را به هیچ عنوان نباید فراموش کنید و یک تعادل مناسب بین چربی ها، پروتئین ها و گلوسید ها برقرار نموده و از ریزه خواری بین وعده های غذایی بپرهیزید و سعی کنید در ساعات مشخصی غذا بخورید. زمان کافی حتی در زمانی که مشغله زیادی دارید، برای غذا خوردن بگذارید و لقمه هایتان را با دقت بجوید و از غذایتان لذت ببرید.

منبع: ایسکانیوز

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 2048

به "هشدار؛ ایستاده غذا نخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار؛ ایستاده غذا نخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید