هشدار نسبت به مکمل فروشی و تجویز رژیم های نامتعارف در باشگاه های ورزشی

به گزارش مجله آرنا، نایب رییس انجمن تغذیه ایران ضمن هشدار نسبت به تصمیم بعضی ارگان های ورزشی مبنی بر برگزاری دوره های تخصصی تغذیه ورزشی و صدور مدرک رژیم درمانی برای افراد فاقد صلاحیت، گفت: سازمان های صادرکننده این مدارک و مجوزهای نامعتبر در قبال اعطای مدارک به افراد فاقد صلاحیت در سطح باشگاه ها و دخالت های غیراصولی آنان در امور پزشکی و سلامت جامعه مسئول بوده و باید جوابگو باشند.

هشدار نسبت به مکمل فروشی و تجویز رژیم های نامتعارف در باشگاه های ورزشی

دکتر مجیدحسن قمی در گفت وگو با مجله آرنا، با بیان اینکه مقوله سلامت همیشه درکنار ورزش خودنمایی می نماید، گفت: ورزشکاران همیشه به دنبال سلامتی و بهبود وضعیت جسمی و روحی روانی خود هستند و طبق قوانین موجود، وظیفه خطیر صیانت از حقوق ورزشکاران در این حیطه بر عهده وزارت ورزش و واحدهای تحت پوشش آن است و تبعا این نهادها نباید نسبت به وضعیت سلامتی ورزشکاران بی تفاوت باشند.

هشدار نسبت به مکمل فروشی و ارائه رژیم های نامتعارف در باشگاه ها

وی ادامه داد: به نظر می رسد موضوع خدمات قابل ارائه در باشگاه ها باید به دقت و با حضور همه ذینفعان و متولیان مرتبط ساماندهی گردد، چراکه مکمل فروشی، ارائه رژیم های نامتعارف و غیراصولی، نسخه نویسی و تجویز دارو، استفاده از دستگاه های لاغری، خدمات ماساژ، فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی امور شایعی شده اند که نمی توان به بهانه عدم وجود نیروی انسانی کافی و نبود سیستم های نظارتی کارآمد از آن گذشت.

وی با بیان اینکه در تمام جهان ضرورت حضور روانشناس ورزشی، متخصص تغذیه، متخصص تربیت بدنی و فیزیوتراپ در کنار تیم های ورزشی ثابت شده است، عنوان نمود: اگر قرار باشد بدون توجه به قوانین، حدود اختیارات و توضیح وظایف، هر یک از این افراد در امور دیگران دخالت نمایند، مطمئنا ملغمه ای ایجاد می گردد که هیچ فرد و ارگانی در این میان جوابگو نیست.

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه دخالت افراد فاقد مدارک و دارای پروانه فعالیت مرتبط، در امور پزشکی جرم محسوب شده و در دادسرای جرایم پزشکی قابل پیگیری است، گفت: لذا باید به صورت قانونی و با قاطعیت با متخلفان برخورد گردد.

وی ادامه داد: مشابه این قوانین و مقررات در سیستم های پزشکی هم موجود است. بر همین اساس یک متخصص قلب اگرچه در بیس اولیه پزشکی با بقیه مشترک است و حتی در یک رشته تخصص دارد، ولی مطمئنا در حیطه متخصصان مغز و اعصاب، پوست و یا سایر تخصص ها دخالت نمی نماید و اصلا چرایی برپایی درمانگاه ها و کلینیک های تخصصی استفاده از خدمات متفاوت در قالب یک مجموعه منسجم است و این تخصص ها و گروه های فعال مانند چرخ دنده های یک ساعت کار می نمایند.

تخلف ارگان های ورزشی برای بکارگیری افراد غیرمتخصص در حیطه پزشکی

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با انتقاد از تخلف برخی از ارگان های ورزشی و باشگاه ها مبنی بر بکارگیری افراد غیرمتخصص در حیطه پزشکی، عنوان نمود: متاسفانه از زمانی که دانشگاه های علمی کاربردی بدون هیچ گزینش منطقی اقدام به پذیرش دانشجو در برخی از رشته ها کردند، مسائل زیادی به بار آمد که این معضلات تا جایی پیش رفت که معاون محترم وزیر بهداشت نامه ای برای جلوگیری از دخالت این فارغ التحصیلان در امور درمانی به کلیه دانشگاه های علوم پزشکی ارسال کرد.

وی ادامه داد: از سویی برخی ارگان های ورزشی نیز با آنکه می دانند تخصص گرایی و شایسته سالاری باید سر لوحه همه امور باشد، اقدام به برگزاری کارگاه های آموزشی تحت عناوین مختلف دوره آموزشی مربی تغذیه ورزشی، مدیریت وزن و رژیم نویسی غذایی و یا دوره های تخصصی تغذیه ورزشی نموده اند و طی آن با ارایه آموزش های چند ساعته و یک روزه به افرادی که اصلا با سیستم های پزشکی، فیزیولوژی، پاتولوژی، پاتوبیولوژی و غیره آشنایی ندارند و هیچ واحد درسی راجع به تغذیه ورزشی و اصول تغذیه نگذرانده اند، مجوز فعالیت در حیطه رژیم درمانی در باشگاه های ورزشی اعطا می نمایند که بسی جای تعجب است.

فعالیت فارغ التحصیلان تربیت بدنی در حوزه درمان ورزشی مجاز نیست

قمی در ادامه با اشاره به نامه سال 95 دکتر آقاجانی - معاون درمان وقت وزرات بهداشت در این رابطه، اظهار کرد: بر اساس این نامه فعالیت فارغ التحصیلان تربیت بدنی در حوزه درمان با استفاده از عناوینی مانند ورزش درمانی، تغذیه ورزشی، طب سالمندی و مشاوره ورزشی، کلینیک حرکات اصلاحی و... و. مجاز نیست.

ضرورت برخورد با مکمل فروشی و تجویز رژیم های نامتعارف در باشگاه ها

این متخصص تغذیه با اشاره به فعالیت حدود 15 هزار باشگاه ورزشی ثبت شده در کشور، توضیح داد: تمامی این باشگاه ها نیازمند بکارگیری افرادی در رابطه با مسایل تغذیه ای، فیزیوتراپی و روحی و روانی ورزشکاران خود هستند که بسیاری از آنها نیز از افراد متخصص استفاده می نمایند، ولی این مساله به معنای بی توجهی به تبعات بکارگیری افراد غیرمتخصص و دارای مدارک غیرمرتبط با هر یک از تخصص های مورد لزوم از جمله تغذیه در بخش رژیم درمانی نیست؛ چرا که یکی از مواردی که ضروری است حتما ساماندهی گردد، بحث مکمل فروشی و تجویز رژیم های نامتعارف و غیرمنطقی در بسیاری از باشگاه هاست که باید آحاد مردم نیز در این خصوص مطلعی های لازم را کسب نمایند و تا حد امکان از خرید و مصرف داروها و مکل هایی که بدون هیچ تاییدیه ای در برخی باشگاه ها به فروش می رسند خودداری نمایند.

وی با هشدار نسبت به این موضوع عنوان نمود: این مساله تنها به تغذیه محدود نمی گردد. دخالت افراد غیرمتخصص در امور فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی و هدایت ها و دخالت ها توسط افراد بدون صلاحیت در این حوزه نیز ممکن است مشکل زا و خطر آفرین باشد.

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با تاکید بر اینکه با توجه به قوانین وزارت بهداشت دخالت در امور پزشکی توسط افراد غیرمتخصص، جرم محسوب می گردد، اظهار کرد: بنده در عجبم که فدراسیون پزشکی ورزشی با وجود عقد تفاهم نامه با انجمن تغذیه ایران، چرا از متخصصین تغذیه مرتبط برای حضور در باشگاه ها استفاده نمی نماید و چرا دوره ها و کارگاه های آموزشی تغذیه و رژیم درمانی ورزشی را بدون مشورت با انجمن های علمی و صنفی مرتبط با تغذیه برگزار می نماید. سوال اصلی من این است که چرا وزارت ورزش و جوانان نسبت به دخالت افراد غیرمتخصص در امور پزشکی ورزشی حساس نیست و با برگزارنمایندگان این دوره های غیرمجاز برخورد نمی نماید؟

با وجود مکاتبه و هشدار، با متخلفین برخورد نمی گردد

قمی با بیان اینکه این دوره ها برای آموزش افراد غیرمتخصص و فاقد مدرک تحصیلی مرتبط برای بار چندم است که از سوی کمیته ملی المپیک در حال برگزاری است، عنوان نمود: دفعه قبل نیز مکاتبات مختلفی در ارتباط با برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی تغذیه برای افراد فاقد مدرک دانشگاهی علوم تغذیه، با تمام سطوح از وزیر ورزش تا رییس کمیته ملی المپیک و رییس فدراسیون پزشکی ورزشی انجام شد، ولی واکنش و اقدامی جدی و درخور برای جلوگیری از برگزاری این دوره ها صورت نگرفت و متاسفانه این دوره ها مجددا در حال برگزاری است.

وی تاکید نمود: وظیفه و مسئولیت انجمن تغذیه ایران به عنوان یکی از متولیان سلامت جامعه و رصدنماینده تخلفات در حوزه تغذیه، پیگیری، مذاکره و مکاتبه با ارگان های ذیربط و صدور و انتشار پیغام های هشدار دهنده برای مطلع سازی عموم جامعه نسبت به تبعات منفی برگزاری این دوره هاست که هم در بار اول و هم این بار انجام شد، ولی متاسفانه شاهد هیچ واکنشی از سوی ارگان های ورزشی نبودیم.

آموزش اصول تغذیه و رژیم درمانی در کارگاه های چند روزه امکانپذیر نیست

وی با بیان اینکه آموزش اصول تغذیه ورزشی به مربیان در یک دوره یک روزه و یا چند روزه امکان پذیر نیست، گفت: دانشجویان تغذیه در مقطع کارشناسی با گذراندن بیش از 138 واحد درسی و در طی چهار سال و سپس شرکت در دوره های کارآموزی و رزیدنتی بر همه جنبه های تغذیه ای مراجعه نمایندگان سر پایی و بستری اشراف پیدا می نمایند و در مقاطع ارشد و دکترا نیز به این مباحث عمق بیشتری می دهند. حال چگونه می توان در عرض چند ساعت و یا در طی یک روز معجزه کرد و اصول تغذیه رژیم درمانی را به افراد فاقد مدرک مرتبط آموزش داد.

آسیب جدی به ورزشکاران در صورت عدم ساماندهی و نظارت بر باشگاه ها

وی با بیان اینکه ورزشکاران جزو نخبگان جامعه هستند که سرمایه و زمان خود را وقف ورزش می نمایند، گفت: ورزشکاران و خانواده ها موفقیت و سلامت خود را به باشگاه ها و مربیان ورزشی می سپارند. بنابراین آزمون و خطا در این صندلی جایز نیست؛ چراکه با کوچک ترین بی دقتی آسیب جدی جبران ناپذیر جسمی، روحی و مادی به شخص و خانواده وی وارد می گردد.

توزیع و تجویز مکمل ها در باشگاه های ورزشی مجاز نیست

قمی در ادامه چالش بعدی را بازار نابسامان فراوری و توزیع مکمل های ورزشی عنوان نمود و گفت: اغلب مکمل های موجود در بازار غیرمجاز بوده و همچنین توزیع و تجویز آن ها در باشگاه های ورزشی مجاز نیست که همین مساله آثار سوء و خطرناکی بر سلامت افراد و ورزشکاران بر جای می گذارد.

نایب رییس انجمن تغذیه ایران تاکید نمود: اقدامات غیرکارشناسی و غیرمنطبق با قوانین و آیین نامه های موجود و سپردن کار به افراد فاقد صلاحیت و غیرعلمی، علاوه بر ایجاد بارحقوقی برای افراد، باعث تشویش اذهان عمومی نیز می گردد.

وی گفت: سازمان های صادرنماینده این مدارک و مجوزهای نامعتبر در قبال اعطای مدارک به افراد فاقد صلاحیت در سطح باشگاه ها و دخالت های غیراصولی آنان در امور پزشکی و سلامت جامعه مسئول بوده و باید جوابگو باشند.

وی با اشاره به مکاتبات پیشین اجرا شده بین انجمن تغذیه و فدراسیون پزشکی ورزشی و انعقاد تفاهمنامه، اظهار کرد: بر اساس مفاد این تفاهم نامه فدراسیون می تواند اسامی باشگاه های ورزشی خود در سراسر کشور را برای جذب متخصصین تغذیه به انجمن تغذیه معرفی کند. بنابراین عملکرد فعلی فدراسیون برای برگزاری دوره های آموزشی تغذیه و رژیم ورزشی و صدور مدرک برای افراد فاقد صلاحیت لازم و همچنین عدم رغبت برای جذب متخصصین و دانش آموختگان علوم تغذیه در باشگاه ها و تیم های ورزشی قابل توجیه نیست.

قمی با اشاره به جذب روانشناس، فیزیوتراپ و متخصص تغذیه در اکثر باشگاه ها و تیم های ورزشی جهان با هدف ارتقای عملکرد ورزشکاران، توضیح داد: در 15 هزار باشگاه ثبت شده ما حتی 1000 متخصص و دانش آموخته علوم تغذیه هم جذب نشده، این در حالیست که بارها طی مکاتبات از وزارت ورزش خواسته شده که از متخصصان و فارغ التحصیلان تغذیه استفاده نمایند.

بکارگیری غیرقانونی دستگاه های لاغری در باشگاه های ورزشی

این متخصص تغذیه در انتها همچنین با انتقاد از بکارگیری غیرقانونی دستگاه های لاغری در بسیاری از باشگاه های ورزشی کشور، عنوان نمود: بکارگیری این دستگاه ها نیازمند رعایت اصول و اندیکاسیون های و کنترا اندیکاسیون های خاصی است و افراد غیرمتخصص، صلاحیت و اجازه کار با این دستگاه ها را ندارند. با این وجود متاسفانه همانگونه که نظارت صحیحی بر فعالیت آرایشگاه ها برای استفاده غیرمجاز از خدمات زیبایی و پوست وجود ندارد، در باشگاه های ورزشی هم نظارت دقیقی بر فعالیت غیرقانونی مربیان فاقد مدرک مرتبط در حوزه استفاده از دستگاه های لاغری و یا تجویز مکمل های ورزشی وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 223

به "هشدار نسبت به مکمل فروشی و تجویز رژیم های نامتعارف در باشگاه های ورزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به مکمل فروشی و تجویز رژیم های نامتعارف در باشگاه های ورزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید